Każda aktywność fizyczna wymaga od nas odpowiedniego ubioru. Jest to część nieodzowna takiego przedsięwzięcia, ale również możliwość poprawienia naszych osiągów, komfortu podczas wykonywania złożonych czynności, jak i również ochrona przed czynnikami środowiska. Dlatego ten na pozór błahy temat powinien zostać dobrze przemyślany podczas rozpoczynania przygody z wysiłkiem fizycznym i w miarę upływu czasu “modyfikowany” tak, aby pomagał, a nie przeszkadzał. Dlatego pytanie: jak się ubierać do biegania, rozłożymy w tym artykule na czynniki pierwsze.

Odpowiedni strój do biegania

Jest to warunek konieczny, aby nasz wysiłek fizyczny przebiegał w komfortowej, niczym nie skrępowanej formie. Strój powinien być bardzo dobrze dopasowany, ale też nie powinien być za ciasny, aby nasze ruchy - zwłaszcza podczas rozciągania się, nie były ograniczone.

Kolejnym ważny aspekt, jak ubierać się do biegania - tak aby nas widziano. Nie chodzi mi tutaj o to aby zwracać na siebie uwagę modnym, krzykliwym strojem, lecz o bezpieczeństwo podczas biegania – zarówno nasze jak i innych. Jeżeli lubimy biegać podczas zmierzchu i w nocy, musimy być dobrze “oznakowani” jest to bardzo istotne. Czyli reasumując strój powinien być wygodny i bezpieczny przede wszystkim.

Jak się ubrać na bieganie zimą?

Przyszła jesień, więc na poranny bieg nie wskoczymy już w spodenki i t-shrity (o ile nie jesteśmy dobrze wytrenowani do takiego stroju), ponieważ jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Strój do biegania powinien wykonany być z materiałów, które “oddychają” czyli pozwalają, w jakimś stopniu na wymianę ciepła naszego ciała z otoczeniem (aby nie dochodziło do jego przegrzania), ale również izolować nas przed niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz.

Podczas temperatur, których wartość jest bliska lub niższa niż 0 stopni Celsjusza, musimy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do biegania. Jest nim czapka oraz rękawiczki, które pozwolą na zachowanie odpowiedniej temperatury w obrębie tych części ciała oraz nie dopuszczą do nadmiernej utraty ciepła, co może prowadzić do zbytniego wyziębienia lub odmrożeń. Dodatkowo ubiór powinien być dobrany w ten sposób, aby nie dochodziło do przemrożenia stawów, w pierwszej kolejności tych, które nie są izolowane od środowiska zewnętrznego - mowa tutaj przede wszystkim o kolanach i łokciach. Jak ubierać się do biegania zwłaszcza w jesieni i zimą? Tak aby było nam ciepło!

Najlepszy strój do biegania

To, że ubiór do biegania powinien być wykonany z dobrych materiałów wie każdy, lecz nie każdy zdaje sobie sprawy z ekstremalnych czynników na jakie będzie on poddawany w czasie aktywności. Nie życzę Ci czytelniku w żadnym razie upadku, lecz nie czarujmy się czasami najlepszym się to zdarza. Dlatego też podczas przemyśleń, jak ubierać się do biegania oraz podczas kupna takiej odzieży, trzeba kierować się również odpornością materiałów na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, jeżeli biegasz z dużą częstotliwością (np. codziennie), strój takowy powinien szybko schnąć, tak aby prany jednego dnia nadawał się już do użytku kolejnego poranka.

_________________

Autor: Tomasz Domoradzki