Podstawowe pytanie - yerba mate czy kawa? Dwa naturalne źródła kofeiny. Które z nich jest lepsze i zdrowsze? Przeprowadzone badania na yerba mate w porównaniu z kawą są nierówne. Kawa była i nadal jest, popularna na całym świecie. Yerba mate, niestety nie tak bardzo i dopiero w ostatnich latach zyskała na popularności. W związku z tym, więcej przeprowadzonych badań dotyczy kawy niż yerba mate. Jednak nie ma się co martwić. Aktualne badania na temat yerba mate są wystarczające, aby przekonać się do niej i móc postawić ją na równi z poranną filiżanką kawy.

Yerba i kawa – czym są

Yerba mate
Yerba mate to gatunek ostrokrzewu paragwajskiego. Botanicznie nazywa się ilex paraguariensis. Roślina ta jest uprawiana w regionach Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Chile, Peru, Brazylia i Paragwaj. Jako napój była używana już przez starożytnych Indian. Choć Yerba Mate jest znana od setek lat, nigdy nie osiągnęła takiej popularności jak tradycyjna herbata czy kawa, ponieważ poza Ameryką Południową wciąż pozostaje nowością.

Kawa

Kawa pochodzi z rośliny o nazwie kawowiec (coffea). Do produkcji napoju wykorzystuje się jego nasiona (ziarna kawy). Krzewy te rosną w tropikalnych regionach Afryki i Azji. I to właśnie od nich zaczęło się wszystko, co związane z kawą.

Yerba mate – zawartość kofeiny

O ile wiadomo, że kawa kofeinę zawiera, często pojawia się pytanie - czy herbata Yerba Mate ma kofeinę? Odpowiadając krótko: tak. Jednak wokół tego tematu panuje wiele kontrowersji.

Próbując dowiedzieć się choć trochę o yerba mate, można natknąć się na termin "mateina". Wielu ludzi, nawet tych, którzy regularnie piją yerba mate nie zdają sobie sprawy, że jedyne co odróżnia mateinę od kofeiny to nazwa. W rzeczywistości jest to ten sam związek. Stosowanie innej nazwy na kofeinę w przypadku yerba mate doprowadziło do tego, że wiele osób błędnie uważa yerba mate za lepszą od tradycyjnej kawy. Yerba mate, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę. Ile kofeiny ma yerba mate? Średnio na filiżankę kawa zawiera 95 mg kofeiny, a yerba mate 85 mg. Jest to niewielka różnica, więc z tego wynika, że te dwa napoje pod tym względem mocno się od siebie nie różnią.

Kawa a yerba mate - różnice

Związki chemiczne - to właśnie tutaj yerba mate wychodzi na prowadzenie. Zarówno kawa, jak i yerba mate zawierają poza kofeiną inne związki chemiczne. Należą do nich przeciwutleniacze, polifenole i ksantyny. Najważniejszymi z nich są teobromina i teofilina - dwie substancje występujące jedynie w yerba mate. Te dwa związki są odpowiedzialne za wyraźne efekty pobudzające występujące w herbacie. Teobromina, występująca również w czekoladzie, jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że w efekcie obniża ciśnienie krwi. Pomaga również w leczeniu astmy poprzez rozluźnienie mięśni gładkich w oskrzelach. Teofilina ma bardzo podobne działanie. Dzięki teobrominie i teofilinie, które współdziałają z kofeiną, yerba mate daje energię i skupienie, bez odczuwania nadmiernego pobudzenia, które towarzyszy w przypadku picia kawy.

Kawa czy yerba – co lepsze?

Zarówno kawa, jak i yerba mate zawierają antyoksydanty i korzystne związki. Należy jednak w sposób inteligentny rozważyć ogólne bezpieczeństwo każdego z nich, biorąc pod uwagę fakt, że większość ludzi regularnie spożywa znaczne ilości preferowanego ulubionego napoju w celu pobudzenia się w przypadku spadku energii.

Yerba mate a nadmiar kofeiny

Kofeina zawarta w kawie i yerba mate przynosi korzyści, ale jej nadmiar może powodować negatywne skutki. Według FDA, kofeina może być substancją uzależniającą, a rezygnacja z niej może wywołać objawy odstawienia, takie jak bóle głowy czy niepokój. Kofeina może również negatywnie oddziaływać z niektórymi lekami. Osoby, które są wrażliwe na działanie kofeiny lub chcą ograniczyć jej spożycie, mogą podnieść swój poziom energii za pomocą suplementów z witaminą B i substancjami naturalnie pobudzającymi. 

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec