Zdrowe odżywianie jest nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym gospodarki hormonalnej. Hormony są w dużej mierze odpowiedzialne za nasze samopoczucie, nastrój oraz poziom stresu.

Obniżenie poziomu stresu związane jest nie tylko z tym, co jesz, ale także z ogólnym stylem życia, stanem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zadbanie o zdrowy styl życia, wprowadzenie lub wyeliminowanie kilku nawyków może poprawić Twój komfort życia przez złagodzenie objawów stresu. 

 

W artykule:

  • Styl życia
  • Co jeść, aby mniej się stresować? 
  • Ogranicz te nawyki, aby mniej się stresować 
  • Suplementy na stres

 

Styl życia 

Jeśli stres przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, nie możesz normalnie funkcjonować i odbija się to na Twoim zdrowiu - nie bagatelizuj tego. Należy zrobić wszystko, aby zapobiec jego negatywnym skutkom. Jeśli nie jesteś w stanie sobie sam z tym poradzić - nie bój się prosić o pomoc specjalistów. 

 

Istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem. Medytacja, głębokie oddychanie to praktyki, które pomagają zrelaksować ciało, uspokoić umysł i uodpornić się na stres. Dodatkowo, ćwiczenia relaksacyjne pomagają rozluźnić napięte mięśnie, co może zmniejszać stres. 

 

Aktywność fizyczna to bardzo dobry sposób na obniżenie stresu, poprawę samopoczucia i uwolnienie nagromadzonej energii. Jakakolwiek forma wysiłku będzie korzystna w tym aspekcie - bieganie, siłownia, czy spacer.

 

Właściwy sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu. Upewnij się, że masz regularny rytm snu i odpowiednią ilość godzin na odpoczynek. Zaniedbywanie snu i regeneracji z pewnością nie jest korzystne dla Twojego samopoczucia i radzenia sobie ze stresem. 

 

Równie ważne dla radzenia sobie ze stresem są relacje społeczne i wsparcie bliskich. Rozmawianie z przyjaciółmi lub rodziną może pomóc w wyrażeniu emocji, uzyskaniu nowej perspektywy i zmniejszeniu stresu. 

 

Co jeść, aby mniej się stresować?

Zdrowe odżywianie może wspomóc utrzymanie stałego poziomu energii i poprawę funkcji mózgu. 

 

Warto jeść regularne i prawidłowo zbilansowane posiłki. Pomoże to uniknąć gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, które prowadzą do nagłych zmian nastroju i stresu. Zadbaj więc o podaż węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym, dostatecznej podaży białka i zdrowych tłuszczów. Zadbaj też o spożycie błonnika pokarmowego, znajdującego się w warzywach, owocach, strączkach czy pełnoziarnistych produktach zbożowych. Postaraj się jeść regularnie, unikaj podjadania. 

 

Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego może pomóc zmniejszyć stres i poprawić ogólną odporność psychiczną. Istnieją składniki, które mogą być pomocne w tym kontekście. Należą do nich kwasy omega-3, które naturalnie znajdują się w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych, orzechach czy nasionach lub w wielu suplementach diety. Dla systemu nerwowego ważne jest także odpowiednie spożycie witamin z grupy B oraz magnezu

 

Wiele składników odżywczych wpływa na regulację hormonów. Tryptofan (prekursor serotoniny) to aminokwas znajdujący się w żywności, który może wpływać na produkcję neuroprzekaźników, które mają wpływ na nastrój i poziom stresu. Żywność może wpływać też na tzw hormon stresu (kortyzol), który jest wydzielany w sytuacjach stresujących. Żywność o wysokim indeksie glikemicznym, taka jak słodycze, może podnosić poziom kortyzolu. 

 

Antyoksydanty, zawarte w żywności, mogą pomóc obniżyć stres. Należą do nich m.in witaminy C, E i A, cynk, selen, flawonoidy i polifenole. Znajdziesz ich dużą ilość w kolorowych owocach i warzywach. Badania wskazują, że zdrowa mikroflora jelitowa może korzystnie wpływać na poziom stresu i nasze zdrowie psychiczne. Warto w tym celu spożywać błonnik i żywność bogatą w probiotyki (kiszonki, fermentowany nabiał). 

 

Ograniczenie stanu zapalnego również może działać korzystnie w kontekście redukcji stresu. Warto wzbogacić dietę w składniki o działaniu przeciwzapalnym, które znajdują się w owocach, warzywach, przyprawach, czy orzechach i nasionach. Nadmiar tkanki tłuszczowej może przyczyniać się do tworzenia środowiska zapalnego. Dlatego warto też zadbać o prawidłową masę i skład ciała. Wprowadź zioła do swojej diety oraz napary z nich. Szczególnie melisa, rumianek czy mięta mają właściwości uspokajające.

 

Ogranicz te nawyki, aby mniej się stresować 

Substancje o działaniu stresogennym w nadmiarze to kofeina, cukier, alkohol, czy produkty wysoko przetworzone

Kofeina jest obecna w kawie, herbacie, coca-coli, czekoladzie i napojach energetycznych. W odpowiedniej ilości może mieć wiele korzyści, ale w nadmiarze może zwiększać poziom stresu i powodować złe samopoczucie. 

 

Nadmierne spożycie alkoholu może zwiększać poziom kortyzolu i obniżać zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem. Może to wydawać się dobry sposób na zrelaksowanie się, ale po dłuższym czasie może nasilić stres, pogorszyć jakość snu i negatywnie wpływać na stan zdrowia. 

 

Żywność typu fast-food, słodycze i inne wysoko przetworzone produkty mogą obniżać ogólne samopoczucie i wpływać negatywnie na poziom energii, przyczyniając się też do nasilenia stresu. Taka żywność zawiera często dużo soli, która w dłuższej perspektywie może podnosić ciśnienie krwi i wywoływać stres. Postaraj się ograniczyć jej spożycie na co dzień. 

 

Suplementy na stres

Jeśli zadbałeś / zadbałaś o swoją dietę i styl życia, a wciąż odczuwasz negatywne skutki stresu, możesz rozważyć suplementację.

 

Adaptogeny to naturalne substancje, które mogą pomóc dostosować się do stresujących sytuacji i zmniejszyć negatywne dla zdrowia skutki stresu. Do najbardziej popularnych adaptogenów należą ashwaghanda, żeń-szeń oraz rhodiola (inaczej różeniec górski). Oprócz redukcji poziomu kortyzolu i zmniejszenia stresu, mogą powodować wiele innych korzyści zdrowotnych. 

 

Niedobór składników odżywczych, takich jak magnez, witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwasy omega-3,  czy witamina C może nasilać stres. Pomagają one regulować stężenie kortyzolu, wspierają pracę układu nerwowego lub zmniejszają stres oksydacyjny. Warto zadbać o ich odpowiednie spożycie. 

 

Można rozważyć także suplementy stosowane głównie w celu leczenia zaburzeń snu. Należą do nich L-tryptofan, GABA i melatonina. Te preparaty mogą łagodzić objawy stresu, ograniczać wrażliwość neuroprzekaźników i poprawiać regenerację podczas snu.