Wątroba to organ, który jest niezwykle ważny od którego zależy praktycznie wszystko. Objadanie się produktami wysokoprzetworzonymi, spożywanie słodkich napojów, przewlekły stres, nadużywanie leków przeciwbólowych czy alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Niestety, ale co raz częściej osoby w młodym wieku doprowadzają do jej stłuszczenia. Twoja wątroba potrzebuje uwagi! Jak o nią zadbać?

Jaką rolę pełni wątroba w organizmie?

Funkcje, jakie pełni wątroba, są niezwykle istotne, a tym samym niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, stąd utrzymanie jej w dobrej kondycji jest niezmiernie ważną kwestią dla zdrowia całego organizmu. Mówi się, że wątroba to główne laboratorium biochemiczne naszego organizmu i nie można się z tym nie zgodzić. Organ ten odpowiada za metabolizm, detoks, balans gospodarki hormonalnej, a także metylacje.

Warto przypomnieć, że w wątrobie zachodzi metabolizm zarówno lipidów, cukrów, białek, hormonów, jak i innych związków trafiających do przewodu pokarmowego (w tym również leków). Jest ona miejscem, gdzie magazynowany i rozkładany jest glikogen, w wyniku czego produkowana jest niezbędna do życia energia.

Organ ten magazynuje również witaminy, w których możemy wyróżnić witaminę D, K, A, B12, C oraz żelazo. Co więcej, nasza wątroba produkuje i magazynuje niektóre białka osocza krwi (albumina, protrombina, fibrynogen), syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi, a także wytwarza polisacharyd – heparynę. Jednym z zadań wątroby jest wydzielanie żółci, która emulguje tłuszcze. Ponadto wątroba odtruwa nasz organizm, pozbywa się szkodliwych substancji z pożywienia i odpadków przemiany materii.

Jak dbać o wątrobę?

Dotarliśmy do meritum tego tematu. Zdążyliśmy dowiedzieć się jak ważna jest dobra kondycja naszej wątroby, ale jak o nią zadbać? Oprócz zdrowego odżywiania istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli naszym celem jest wsparcie funkcjonowania wątroby.

1. Dla nikogo nie będzie to zaskoczeniem, ale odżywcza dieta to priorytet. Warto wprowadzić do swojej diety m.in: buraki, brokuły, kapusty, kalafior, kiełki brokułu, żółtka jaj, owoce morza, oliwę z oliwek, oliwki, czosnek, imbir, marchew, karczochy, orzechy, buraki, kakao, cytrusy, jagody etc.

2. Kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, owoce morza, ew. suplementacja)

3. Dobrej jakości kawa i/lub zielona herbata

4. Ostropest np.: mielony lub w formie ekstraktu.

5. Ogranicz stresory – przewlekły stres negatywnie wpływa na wątrobę

6. Resweratrol, witaminy z grupy B, szczególnie B12, foliany. Warto wprowadzić więcej zieleniny do diety.

7. Zwiększenie poziomu glutationu (warzywa krzyżowe, kwas liponowy, NAC, acetylowana kreatyna)

NAC, czyli n-acetylocysteina stanowi prekursor glutationu. Glutation znany jako silny antyoksydant, pomaga zwalczać wolne rodniki, usuwa metale ciężkie z organizmu, wspomaga pracę układu odpornościowego, a także opóźnia proces starzenia się komórek.

Glutation pełni także funkcję neuromodulatora, neuroprzekaźników warunkujących dobry nastrój i ogólne samopoczucie. Glutation przyczynią się również do odzysku witaminy C oraz Witaminy E. Jest to mechanizm, za pomocą którego glutation chroni nas przed szkodliwymi patogenami.

Zdrowa, odżywcza dieta wolna od wysokoprzetworzonych produktów typu słodycze i Fast foody, słodkie napoje, unikanie dużej ilości alkoholu i leków, redukcja stresorów na co dzień, a także odpowiednio ukierunkowana suplementacja może skutecznie wspomóc działanie naszej wątroby.

_________________

Autor: Marcin Grzelak