Wiele osób miewa trudności z pozbyciem się niewłaściwych nawyków i przyzwyczajeń. Mowa tutaj m.in o takich nawykach jak słodzenie herbaty, ciastko do kawy, podjadanie słodyczy między posiłkami, problemy związane z kwestiami organizacyjnymi, takimi jak  np. przygotowywanie posiłków i wiele innych czynności.

Przez to większość prób odchudzania kończy się fiaskiem. Dowiedz się jak poradzić sobie ze starymi, niekoniecznie dobrymi nawykami, które sabotują Twoją pracę nad sylwetką. 

Jak powstają nawyki? 

Nawyki, które sobie wyrabiamy mogą wpływać na nasze życie zarówno negatywnie jak i pozytywnie. Za nawyki odpowiadają jądra podstawne umiejscowione w naszym mózgu. Im częściej powtarzasz konkretną czynność i im większą przyjemność odczuwasz, tym bardziej zmieniają się struktury w naszym mózgu, szlaki się wzmacniają i utrwalają - to jest odpowiedź na to dlaczego tak ciężko jest zrezygnować np: z pączusia do kawy, używania telefonów przed spaniem, czy palenia papierosów.

Nawyki powstają wg pewnego schematu, który oparty jest na 3 elementach: 

Wskazówka (wyzwalacz nawyku) -> zwyczaj (czynność, którą powtarzamy) -> nagroda (zaspokojenie potrzeby). 

Do nawyków możemy zaliczyć m.in oglądanie TV przed snem, skrolowanie co chwilę social media, podjadanie między posiłkami, przeklinanie, słodzenie herbaty etc. ale nawyki mogą być również dla nas dobre, np: poranne bieganie, czytanie książek przed snem, regularne pory posiłków, zmywanie po jedzeniu, medytacja etc. 

Jak zmienić nawyki? 

Warto zobrazować to na przykładzie słodyczy. Na wstępie należy zaobserwować wszelkie możliwe wyzwalacze (wskazówki) danej czynności (nawyku), a następnie postawić sobie pytanie: kiedy ,,dopada'' cię nieodparta ochota na coś słodkiego?

Po czym wypisać jak najwięcej sytuacji, np: nuda, stres, wizyta u przyjaciółki, oglądanie ulubionego serialu, picie kawy etc. powodów jest cała masa.  Po sporządzeniu listy wskazówek, warto pomyśleć nad nagrodą, którą wyzwalacz wywołuje (nawyk). Czy jest to ulga, odstresowanie, poczucie zadowolenia, więcej energii etc. 

Ostatni etap to zmiana nawyku (zwyczaju) na inny, bardziej korzystny, zdrowszy dla nas, np: patrzenie w telefon przed snem zamień na czytanie książki, zamiast podjadania ciastek między posiłkami -wybierz porcje owoców lub inną alternatywę, np: nutelle z awokado i banana. Zamiast sięgania po alkohol gdy jest się zdenerwowanym, idź na spacer lub zrób trening, pomedytuj etc. Chodzi o to, by zastąpić w pętli nawyku zachowanie, a zostawić wskazówkę i nagrodę (podmiana). 

Zmiana nawyków żywieniowych - podsumowanie 

Zmiana niewłaściwych nawyków żywieniowych na lepsze nie jest sprawą łatwą, potrzeba do tego dużo nakładów pracy oraz zaangażowania. Okazuje się jednak, że istnieją skuteczne sposoby na to, aby sobie z nimi poradzić.  Pamiętaj, że na początku, wprowadzanie zmian może wiązać się z dużym wysiłkiem i nakładem energii, bowiem nie warto się poddawać.

Oczywiście w skrajnych przypadkach, należy zwrócić się po pomoc do odpowiednich specjalistów, gdyż niektóre nawyki przybierają charakter „patologiczny”.

__________________

Autor: Marcin Grzelak