Przypomnij sobie dyskomfort, który może Ci towarzyszyć w pracy, w domu, czy podczas ważnego spotkania, kiedy musisz utrzymać koncentrację na celu i przede wszystkim dobrze się czuć. Wzdęcia to bardzo częsty problem żołądkowo-jelitowy, który znacznie pogarsza codzienne funkcjonowanie.

  • Wzdęcia i gazy – czym są?

  • Wzdęcia - objawy

  • Wzdęcia - od czego?

  • Wzdęcia – jakie są przyczyny?

  • Wzdęcia co robić?

Wzdęcia i gazy – czym są?

Osoby cierpiące na wzdęcia mogą określać ten stan jako dyskomfort w okolicy brzucha. Czują wtedy coś w rodzaju uczucia pełności, balona w brzuchu, uczucia napięcia w jego okolicy. Są to dość subiektywne odczucia, stąd część osób wspomina o odczuciu powiększenia się obwodu brzucha, ale nie zawsze zwiększony obwód występuje i jest widoczny. Ściana jamy brzucha może się rozluźniać i powodować rozdęcie.

Podobne objawy do wzdęć mają gazy. Wówczas temu nieprzyjemnemu uczuciu może towarzyszyć uczucie wzdęcia czy rozdęcia. Gazy jelitowe mogą występować po spożyciu posiłku, choć to nie jest zasadą.

Wzdęcia - objawy

Nie powinno się bagatelizować objawów związanych ze wzdęciami, a należeć do nich mogą:

  • słabość,

  • utrata masy ciała,

  • obecność krwi w kale,

  • gorączka,

  • spadek apetytu.

Wzdęcia - od czego?

Przyczyn wzdęć może być bardzo dużo i ciężko bez dokładnego wywiadu oraz diagnostyki stwierdzić, co jest rzeczywistą przyczyną problemu. Najlepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce i udać się do lekarza. Dobry specjalista zleci dodatkowe badania, np.:

  • badania przesiewowe w kierunku celiakii

  • wodorowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy (w kierunku nietolerancji fruktozy i laktozy,

  • badania radiologiczne

  • USG jamy brzusznej,

  • gastroskopia,

  • Kolonoskopia.

Przyczyny wzdęć mogą świadczyć o występowaniu wielu chorób czy nietolerancji. Wzdęcia mogą wiązać się z ryzykiem Zespołu Jelita Drażliwego (IBS), celiakii, nietolerancji laktozy, marskości wątroby, lambliozy, stosowania leków przeciwzapalnych (NLPZ), czy nawet nowotoworu jelita grubego.

Innymi (rzadszymi) przyczynami mogą być hiperstymulacja jajników (OHSS), choroby Leśniowskiego-Crohna, Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego (WZJG), niedobór enzymów trzustki czy nawet nowotwór jelita grubego. W praktyce lekarze wykonują badania laboratoryjne (oraz radiologiczne), aby wykluczyć przyczyny organiczne. Nowotwór jelita grubego występuje w nieco starszym przedziale wiekowym (choć zauważa się obniżenie wieku występowania tej choroby), a w młodszej grupie wiekowej diagnozuje się choroby zapalne jelit tj. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna.

Wzdęcia – jakie są przyczyny?

Przyczyną wzdęć często są także prostsze (niegroźne) przyczyny, które mogą mieć swoje podłoże w nieodpowiednio dostosowanej diecie.

Ważne, abyśmy również obserwowali swoje zachowania, kiedy i w jakich sytuacjach doświadczamy nieprzyjemnego uczucia wzdęć. Jeśli jest to krótkotrwałe, np. po posiłku możemy połykać powietrze jedząc szybko lub zbyt chciwie (podobnie jak przy żuciu gumy czy palenia papierosów). Pijąc gazowane napoje również możemy doświadczyć wzdęć. Gdy uczucie dyskomfortu mija chwilę po tym – nie ma co się przejmować na zapas.

Wzdęcia powodują pokarmy wiatropędne (cebula, kapusta, fasola, groch, jabłka i gruszki, kukurydza, owies, itd.). Mogą je wywołać także wspomniane połykania powietrza (szybkie jedzenie czy mówienie podczas posiłku), co powoduje aerofagię i niemożność odbijania w celu pozbycia się połkniętego powietrza. Do zwiększonego wydzielania gazów może przyczyniać się jedzenie ciężej przyswajalnych i wchłanianych węglowodanów zawartych w roślinach strączkowych, kapustnych, cebuli.

Wzdęcia - co robić?

W problemach ze wzdęciami (poważnymi) może pomóc profesjonalne leczenie. Najważniejsze, abyśmy odpowiednio zadbali o siebie. Nie tylko leczeniem i diagnostyką, ale również zadbaniem o swój stan emocjonalny, aby zmniejszyć lub wyeliminować napięcia w wyniku stresu. Dbając o szeroką pojętą zmianę nawyków żywieniowych i styl życia możemy uzyskać tak potrzebną poprawę.

W przypadku problemów ze wzdęciami i nadmierną produkcją gazów, warto wypróbować dietę opartą na produktach spożywczych, które nie powodują wytwarzania wiatrów. Słuchajmy reakcji swojego ciała i obserwujmy, jak ciało reaguje na różne składniki diety.

Jakie produkty są dobre na wzdęcia? Z reguły organizm dobrze toleruje produkty takie jak:

  • jaja, mięso, drób, ryby,

  • pomidory, cukinię, sałatę,

  • jagody, wiśnie, awokado,

  • oliwki, ryż, kefir, maślanka jogurt.

Przyczyn występowania wzdęć może być bardzo dużo, dlatego dobrym sposobem jest zdobycie informacji, czy przyczyną tego problemu są choroby mogące zagrażać zdrowiu i życiu. Niedocenianym elementem towarzyszącym leczeniu może być rozmowa o działaniu stresu na ludzki organizm oraz tego, jakie negatywne konsekwencje może on mieć na organizm. Motoryka przewodu pokarmowego jest ściśle powiązana z psychiką, dlatego leczenie oraz zdrowy styl życia i świadomość może przynieść ulgę u pacjentów borykających się z problemami żołądkowo-jelitowymi.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz