Odpowiedni sposób przygotowywania posiłków często bywa niedoceniany. Zmiana technik obróbki kulinarnej oraz inne małe zmiany w czasie gotowania mogą być pomocne w kontekście odchudzania, czy też poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Przygotowywanie posiłków w zdrowy sposób to nieodłączny element zdrowego stylu życia

 

W artykule: 

  • Zdrowe metody obróbki kulinarnej 
  • Zakupy jako ważny element zdrowego żywienia
  • Odpowiednie przechowywanie żywności
  • Komponowanie zdrowych posiłków - porady

 

Zdrowe metody obróbki kulinarnej 

O co chodzi z tym tłuszczem? Czy naprawdę jest taki zły? 

 

Tłuszcz sam w sobie, zwłaszcza z dobrego źródła, nie jest zły, a wręcz niezbędny nam do życia. Niedobór tłuszczów w diecie niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Ważne jednak, by jednak były to “zdrowe” tłuszcze, czyli te pochodzenia roślinnego. 

 

O tłuszczach mówi się negatywnie zwykle w kontekście smażenia, pieczenia, czy duszenia w dużej ilości tłuszczu. Podczas smażenia w wysokich temperaturach wytwarzają się szkodliwe związki, które mogą być rakotwórcze. W bardzo wysokiej temperaturze tłuszcze mogą się utleniać, a niektóre składniki odżywcze ulegać degradacji. Poza tym, duża ilość tłuszczu w potrawie może znacznie zwiększać jej kaloryczność i w dłuższej perspektywie prowadzić do nadwagi, otyłości, czy innych chorób dietozależnych. Najbardziej niekorzystne będzie smażenie na głębokim tłuszczu w wysokiej temperaturze. 

 

Warto wybierać zdrowsze metody obróbki termicznej, takie jak gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, grillowanie lub pieczenie z małą ilością tłuszczu. Jeśli decydujesz się na smażenie, warto robić to bez tłuszczu lub na małej ilości tłuszczu roślinnego, przeznaczonego do smażenia (np. oliwa). Wymienione techniki pozwalają na zachowanie większej ilości składników odżywczych w potrawie.

 

Zakupy jako ważny element zdrowego żywienia

Zrobienie rozsądnych zakupów jest podstawą przygotowania zdrowych posiłków. Brzmi oczywiście, ale czasem o tym zapominamy. Warto przed zakupami pomyśleć o tym, co chcemy jeść przez kolejne dni oraz stworzyć listę zdrowych produktów do kupienia. Zapobiegnie to kupowaniu zbędnych, niezdrowych produktów, które kupujemy pod wpływem chwili, gdy nie mamy pomysłów na posiłki. 

 

Staraj się też edukować i czytać etykiety produktów, które kupujesz. Unikaj produktów z bardzo długą listą składników, których nazwy nawet ciężko przeczytać. Stawiaj na te z krótkim składem, jak najmniej przetworzone, z małą ilością soli oraz cukru (również w postaci syropu glukozowo-fruktozowego, czy pod nazwą “sacharoza”).

 

Wybieraj świeże produkty. Zdrowa dieta powinna opierać się na warzywach i owocach. Zadbaj o to, by zawsze były w Twoim domu i znalazły się w każdym posiłku w ciągu dnia - nawet jeśli miałby to być tylko plaster pomidora na kanapce. Warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe, są bogactwem wielu niezbędnych składników. Dobrym wyborem będą też mrożone, gdy jest mały wybór świeżych. 

 

Odpowiednie przechowywanie żywności

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie żywności, przede wszystkim dlatego, aby była ona bezpieczna. Pomoże to uniknąć psucia się lub utraty wartości odżywczych w żywności.

 

Warto zwracać uwagę na opakowania produktów, na których producenci informują, jak należy je przechowywać oraz do kiedy spożyć. 

 

Bardzo dobrym sposobem długotrwałego przechowywania żywności jest mrożenie, które wciąż jest niedostatecznie doceniane. Jest opcją bezpieczną, wygodną i ekonomiczną. 

 

Zaleca się unikanie przechowywania w plastiku, a szczególnie ogrzewania jedzenia w plastiku (np. w mikrofali), z którego przenikają szkodliwe substancje do żywności. 

 

Komponowanie zdrowych posiłków - porady

Świetnym i bardzo prostym sposobem na komponowanie zdrowych posiłków jest symboliczny talerz zdrowego żywienia. Ważne jest to, by pamiętać o dodatku warzyw i owoców, które powinny stanowić połowę przysłowiowego talerza. Ćwierć talerza to węglowodany złożone (kasze, płatki, pieczywo itd), a pozostała ćwiartka to źródło chudego białka (drób, ryby, nabiał, strączki). Ważnym dodatkiem są również zdrowe tłuszcze. 

 

Pamiętając o tych prostych zasadach, nasze żywienie może wejść na wyższy poziom. Można z nich skorzystać nie tylko w kontekście klasycznego talerza obiadowego, ale również porannej owsianki (½ miseczki to owoce, ¼ płatki owsiane, ¼ serek proteinowy, orzechy), a także kanapek (½ talerza to surowe warzywa, ¼ chleb pełnoziarnisty, ¼ twarożek, pestki dyni). 

 

Staraj się, by posiłki były w miarę możliwości zbilansowane. Unikaj jedzenia samodzielnych przekąsek, takich jak drożdżówka czy nawet banan. Dodatek źródła białka i tłuszczu zmniejszy ładunek glikemiczny posiłku i korzystnie wpłynie na gospodarkę węglowodanową, a do tego nasyci na dłużej. Przykładem takiej przekąski może być jogurt naturalny z bananem i orzechami lub nawet drożdżówka z kefirem / skyrem pitnym. 

 

Warto skupić się też na tym, by posiłki były różnorodne i kolorowe. Dostarczą one wtedy wielu różnych składników odżywczych, potrzebnych do życia. Dodatkowo, dieta będzie ciekawa i smaczna. 

 

Kombinuj z przyprawami. Pozwoli Ci to ograniczyć spożycie soli oraz cukru i zwiększyć smakowitość dań. Zioła zawierają wiele cennych składników, które warto wprowadzić do diety.