Co pić w trakcie treningu na siłowni?
Podczas treningu na siłowni warto pić izotonik, wodę, a może coś jeszcze innego? Jak w końcu jest z tym piciem podczas treningu na siłowni? Zobaczcie co warto pić i dlaczego. Oto nasze wskazówki.
W artykule:
-
Czy podczas treningu siłowego warto się nawadniać?
-
Izotonik na siłownię?
-
Siłownia + aeroby – co pić?
-
Bieganie i aeroby na siłowni – co pić?
Niezależnie co, ile i gdzie trenujesz, organizm potrzebuje płynów. Dzięki optymalnemu nawodnieniu dostarczasz nie tylko niezbędnych elektrolitów, ale stwarzasz odpowiednie środowisko ustroju do pracy wielu enzymów i hormonów. Organizm składa się w około 70% z wody. Jeśli poziom nawodnienia organizmu spada, zmniejszają się również możliwości wysiłkowe. Doświadczasz nie tylko zmęczenia psychicznego, gdzie ciężej utrzymać motywację do ćwiczeń, ale także definiujesz trening jako cięższy. Szybciej się męczysz i nie jesteś w stanie intensywnie trenować.
Przypomnij sobie, czy nie było takiej sytuacji, kiedy trenujesz w podobny sposób, a trening wydaje się cięższy? Owszem, może powodem było nieregularne jedzenie i brak energii w pokarmie, może brak snu? Powodów może być kilka, ale jednym z nich może być właśnie odwodnienie. Odwodnienie powoduje, że postrzegasz wysiłek jako cięższy. Zobacz, jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu
Czy podczas treningu siłowego warto się nawadniać?
Trening siłowy, który trwa 45 – 60 minut (lub nieco więcej) wymaga przyjmowania płynów. Warto, aby płynem była woda, a nie napój izotoniczny. W przypadku niedługich ćwiczeń nie dochodzi do bardzo dużych strat energii i wody, stąd organizm nie potrzebuje dodatkowej dawki kalorii, która zawarta jest w napoju izotonicznym. Woda jest wystarczającym płynem dla większości osób ćwiczących na siłowni. Jeśli osoba ma problem z piciem wody, warto przetestować różne wody dostępne na rynku, aby znaleźć wodę, która zachęci do picia. To ważny element, ponieważ nie każda woda ma taki sam smak i skład.
W przypadku braku chęci picia wody można spróbować dodać do wody cytrusy w postaci soku z lub dodać pokrojone kawałki owoców, które być może zachęcą do picia. Na rynku dostępne są również saszetki Bolero w wielu smakach, które nie zawierają kalorii i są dobrym pomysłem dla osób mających problem z pragnieniem.
Izotonik na siłownię?
Podczas typowego treningu siłowego wykonywanego na siłowni, organizm któremu dostarczasz regularnych posiłków zawierających także węglowodany (jesz posiłek 2-3 godz. przed treningiem) bez problemu poradzi sobie z intensywnością treningu. Energia zmagazynowana w formie glikogenu w mięśniach jest wystarczająca i nie zachodzi potrzeba dostarczania kolejnych porcji cukru.
To samo dotyczy wykonywania na siłowni np. sesji aerobów (bieżnia, ergometr, rower stacjonarny, itd.). Jeśli trenujesz do godziny, wystarczająca jest woda lub płyny nie zawierające cukru (np. wspomniane Bolero). Jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej lub praca nad kompozycją / składem sylwetki i nie trenujesz przez długi czas – warto o tym pamiętać!
Siłownia + aeroby – co pić?
Jeśli trenujesz długo i intensywnie i łączysz trening siłowy z aerobami, trening trwa nawet 2 – 2,5 godziny – możesz sobie pozwolić na picie napoju zawierającego węglowodany (np. napoju izotonicznego). Występuje wówczas większy wydatek energetyczny, a straty energii są wyższe. Pamiętaj jednak, że to, czy pić na siłowni izotonik zależy od czasu trwania wysiłku, Twojego celu i intensywności. W większości osoby nie trenują bardzo długo na siłowni, a trenując poszczególne partie ciała np. dzieląc trening nie opróżniamy treningiem aż tak bardzo glikogenu mięśniowego. Dodatkowo trening krótszy nie wymaga dostarczania energii podczas wysiłku (w przeciwności np. do długotrwałego biegu, gdzie uzasadnione jest spożywanie węglowodanów – żeli, izotoników, itd.).
Jeśli trenujesz rano na siłowni i brakuje Ci energii na treningu, a rozważasz izotonik (bo pomijasz pierwszy posiłek) lepszym rozwiązaniem będzie wypicie niedużego szejka białkowo-węglowodanowego, który doda Ci energii i uzupełni uszczuplone podczas snu zasoby glikogenu. Dzięki temu łatwiej wykonasz trening siłowy. Jeśli nie masz ochoty, możesz spożyć niedużą porcję carbo z białkiem lub zjeść owoc. Podczas treningu lepiej sięgać po wodę lub inne napoje bezkaloryczne.
Bieganie i aeroby na siłowni – co pić?
W takiej sytuacji odpowiedź nie jest taka prosta i oczywista. Jeśli Twoim celem jest realizacja planu treningowego i wykonanie długich aerobów (np. 80 – 120 minut), a ty pomimo że jesteś w siłowni trenujesz sporty wytrzymałościowe lub szykujesz się do maratonu lub wyścigu kolarskiego czy innej długotrwałej aktywności – możesz, a nawet powinieneś sięgnąć po napoje sportowe lub żele węglowodanow.
Co warto wtedy pić?
Niezależnie gdzie taki trening wykonujesz, spożywanie napojów z węglowodanami czy żeli zapijanych wodą jest jedną z kluczowych strategii dostarczania energii. Wskutek długiego treningu zachodzi potrzeba tzw. dożywiania na trasie. Potrzebne są płyny i węglowodany. Dzięki temu trenujesz również swój układ pokarmowy. Pozwala to przyzwyczaić receptory w jelitach do wchłonięcia i wykorzystania większej ilości węglowodanów oraz zmniejszyć ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych. Część osób nie trenuje jelit i nie spożywa węglowodanów podczas bardzo długich treningów, a potem na zawodach ma problem z tolerancją węglowodanów. Warto planować treningi długie i testować napoje izotoniczne czy wodę z żelami.
Reasumując, podczas treningu w siłowni możesz nie tylko trenować siłowo przez krótki czas np. do 60 minut. Trening może być też dłuższy, łączony z aerobami, możesz pracować nad rzeźbą czy formą do maratonu wykonując bardzo długie aeroby. To, co pić podczas treningu w siłowni zależy od celu i czasu trwania ćwiczeń. Uważa się, że uniwersalnym napojem jest woda lub płyny bezkaloryczne. Wraz z czasem trwania wysiłku czy intensywnością (trening sportowy) warto sięgać po napoje z węglowodanami. W przypadku braku pragnienia i wykonywania krótkich treningów siłowych, zaleca się wodę z dodatkami owoców lub saszetki bezkaloryczne mogące stymulować chęć picia.