Masz dość ćwiczeń na zatłoczonej siłowni i zapisów w fitness klubie? Chciałbyś w pełni wykorzystać ciepłe, wakacyjne dni i dostarczyć organizmowi niezbędną witaminę D? A czy próbowałeś już ćwiczyć na świeżym powietrzu? Podpowiadamy, jak zorganizować taki trening oraz jakie korzyści z tego wynikają.

Zalety ćwiczeń na świeżym powietrzu

Czy w pracy spędzasz większość czasu w pozycji siedzącej? Czujesz, że lato zbyt szybko przemija? Idealnym sposobem na odpoczynek, odstresowanie i dotlenienie mózgu będzie trening w plenerze. Można bez końca wymieniać korzyści wynikające z takiej aktywności. Dziś skupimy się na kilku najważniejszych zaletach ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Oszczędność pieniędzy

Wysokie koszty związane z wizytą na siłowni często przerażają początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, czy polubią daną aktywność. Główną przewagą ćwiczeń w plenerze jest oszczędność pieniędzy. Nie musisz kupować karnetu czy abonamentu. Wystarczy Ci odpowiedni strój sportowy i obuwie, a to jednorazowy wydatek.

Większa pewność siebie

Coraz więcej osób w Polsce ćwiczy na siłowni, ale treningi w plenerze wciąż należą do rzadkości. Czas to zmienić. Gdy biegasz czy rozciągasz się w parku, przyciągasz wzrok innych ludzi, dzięki czemu możesz zachęcić ich do zmiany stylu życia, a tym samym wzmocnić swoją pewność siebie. Taka aktywność kształtuje nie tylko sylwetkę, ale i charakter.

Więcej witaminy D

Co ciekawe z badań wynika, że prawidłowe odżywienie witaminą D minimalizuje ryzyko kontuzji u sportowców, zwiększa odporność oraz może pozytywnie wpływać na wydolność tlenową i beztlenową. Na wytwarzanie witaminy D stymulująco oddziałują promienie UVB emitowane między 10:00 a 15:00. Zaplanuj w tych godzinach trening na świeżym powietrzu.

Urozmaicenie planu treningowego

Czy masz wrażenie, że treningi na siłowni zaczęły Cię nudzić? Za każdym razem wykonujesz te same ćwiczenia i potrzebujesz urozmaicenia? Aktywność w plenerze to doskonała alternatywa! Zmiana otoczenia pozytywnie wpłynie na Twój stan psychiczny, który jest kluczowym filarem ogólnego zdrowia organizmu.

Jak zorganizować trening w plenerze?

Trening w plenerze nie wymaga wielu przygotowań. Podobnie jak w przypadku każdej aktywności powinieneś zacząć od rozgrzewki. Mogą to być pajacyki, bieg w miejscu, przysiady, skłony i krążenia ramion. Jeśli masz w pobliżu parki do crossfitu i street workout skorzystaj z dostępnych tam udogodnień. Możesz trenować bez sprzętu, wykorzystując ciężar własnego ciała lub wziąć ze sobą gumy oporowe, roller do masażu czy skakankę. Takie akcesoria są lekkie i nie zajmują wiele miejsca.

Trening w plenerze - przykładowe ćwiczenia:

  •        bieg,
  •        deska,
  •        brzuszki,
  •        pompki,
  •        skakanie na skakance,
  •        ćwiczenia siłowe: przysiady, pompki, wykroki,
  •        ćwiczenia skoczne: wyskoki z ławki, skoki, przeskoki,
  •        ćwiczenia z gumami oporowymi: odwodzenie nogi, chód bokiem z taśmą, przysiady.

Po wykonaniu wyżej wymienionych ćwiczeniach możesz przejść do rozciągania ciała oraz rolowania w celu uniknięcia przykurczów.

Jak się przygotować do ćwiczeń na świeżym powietrzu?

Trening w plenerze to forma aktywności, w której nie ma ograniczeń. Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak się przygotować? Pomyśl o korzyściach, jakie dają ćwiczenia na świeżym powietrzu. Możesz zachęcić do aktywności kogoś ze swoich bliskich lub wybrać się na samotny trening. Ustal konkretny plan, weź ze sobą akcesoria do ćwiczeń, a przede wszystkim dużą dawkę pozytywnego nastawienia.

_________________

Autor: Klaudia Pieczykolan