Jaki baton białkowy jest najlepszy? Na to trudne pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym rankingu batonów białkowych na 2023 rok. Odświeżyliśmy ofertę, dodaliśmy aktualizacje i dokonaliśmy oceny batonów proteinowych. Coraz częściej w sklepach Strefa Mocy padały pytania „jaki baton białkowy wybrać?” – stąd wykonaliśmy pracę i dzielimy się wynikami testów. Tymczasem… spieszymy z odpowiedziami, bo wybór batona białkowego stanowi (jak się okazuje) dla wielu osób nie lada problem! Zobaczcie sami czym się kierować kupując wysokobiałkowy baton!

.

1. QUEST PROTEIN BAR

2. GRENADE PROTEIN BAR

3. USN TRUST (CRUNCH)

4. ALL HY-PRO

5. USN TRUST (FUSION)

6. NUTRAMINO PROTEIN BAR

7. OPTIMUM PROTEIN BAR

8. BATON PROTEINOWY MARS / SNICKERS

9. NUTREND EXCELLENT

10. MATRIX OLIMP



Hmmm… czym jest dobry baton białkowy? Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie przypomnieli o kilku niezwykle ważnych elementach – czym się kierować kupując baton białkowy. Choć określa się go jako baton białkowy dla sportowców – znajduje on zastosowanie nie tylko w sporcie i może być czymś w rodzaju fit-słodyczy.

Batony białkowe mogą spożywać osoby będące na diecie, mające problem z ograniczeniem słodyczy, osoby podróżujące (które w wyniku różnych sytuacji – często losowych) po prostu nie mogą zjeść zdrowego i zbilansowanego posiłku. Z batonów białkowych mogą korzystać różne osoby mające wspólny cel – dbałość o zdrowie. Od razu odpowiadamy na kolejne pytanie, które pada przy temacie batona białkowegoczy można jeść ciągle batony białkowe? Praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, ale… Biorąc pod uwagę zasadę żywienia „food first” (przede wszystkim żywienie i naturalne źródła białka w pożywieniu), warto spożywać je z umiarem i dbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Co więcej warto zachować umiar w spożyciu batonów i nie jeść na raz 2 batonów (część ma cukry alkoholowe – poliole, które mogą w za dużej ilości zadziałać przeczyszczająco). Jeśli chcesz drugi baton – zachowaj choć 3 – 5 godzin przerwy!

Skład batona białkowego może bardzo się od siebie różnić się. Z jednej strony oczekujemy dobrego smaku batonów białkowych, a z drugiej strony szukamy niskiej ilości cukru w batonie białkowym, dużej ilości białka czy niskiej ilości tłuszczu. Oczywiście na to jaki baton przypadnie nam do gustu wpływają także inne elementy (chociażby tekstura batona i jego walory sensoryczne, wielkość, itd.).

Przedstawiając Wam nasz ranking batonów białkowych 2023 chcemy, abyście pamiętali, że aby wybrać dobry baton białkowy potrzebna jest sztuka kompromisu. To ważne, bo to produkt, który towarzyszy nam w określonych sytuacjach. Odczucia smaku mogą też się różnić (nie ma idealnego batona białkowego dla każdego!), stąd zamiast ciągle pytać jaki jest najlepszy smak batona białkowego zerknij do naszego rankingu i wybierz najlepszy dla siebie!

Wskazówki na temat batonów białkowych w pigułce:

  • Cukier w batonie białkowym – dobrze, by ilość cukru w batonie stosowanego jako przekąska nie przekraczała 2 – 4g. Jeśli jest go więcej – dobrym pomysłem jest jego zjedzenie jako przekąska po cięższym treningu.

  • Błonnik w batonie białkowym – analizując skład produktu, wyróżnić możemy także dodatek błonnika pokarmowego, który nie tylko odpowiada za zwiększoną sytość przekąski, ale także ma wspiera kondycję układu pokarmowego. Dobrą ilością błonnika w batonie jest ilość 6 – 12g. nie zapomnij, że warto zawsze popić baton białkowy z błonnikiem!

  • Źródło białka w batonie białkowym – batony białkowe to najczęściej mieszanki różnych rodzajów białka (serwatka, soja, mleko, kolagen, itd.), z przyczyn technologicznych (wypieki, utrzymanie cech technologicznych) baton zazwyczaj zawiera dodatki białka serwatkowego.

  • Ilość białka w batonie białkowym – baton zawiera najczęściej od 18 do 30g białka (średnio 20 g). Jest to optymalna, wystarczająca ilość dla większości konsumentów.

  • Ilość tłuszczu w batonie białkowym – waha się w granicach 4 – 10g. Dobrze, by ograniczona była ilość tłuszczu nasyconego, mniej dodatku (lub wcale) oleju palmowego

  • Smak batona białkowego – to już kwestia indywidualna, stąd warto testować różne smaki! Doświadczenie podpowiada nam, że to najlepsza odpowiedź, bo niejednokrotnie na pytanie, „który smak batona białkowego jest najlepszy” – spotkaliśmy się z różnymi odpowiedziami! Jak widać – każdy jest inny! Testuj, testuj, testuj.

  • Konsystencja batona białkowego – baton białkowy nie powinien męczyć gryzieniem i żuciem, stąd dużo batonów ma miękką konsystencję (jak to mówią „rozpływa się w ustach”). Są też batony białkowe twardsze, które jednak preferują niektóre osoby! W batonach może znajdować się karmel, nadzienie z dżemem, chrupiące kuleczki, polewa czekoladowa, itd. To wszystko sprawia, że zjedzenie batona proteinowego daje przyjemność i satysfakcję. Niektóre osoby także mogą skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy!

.

1. QUEST PROTEIN BAR 

Nasza ocena: 9.5 / 10

Baton białkowy firmy Quest to wyjątkowy, wysokobiałkowy baton z błonnikiem. Wyróżnia go nie tylko duża ilość białka (21g), ale również obecność naprawdę dużej dawki błonnika (aż 14g w 60g batonie). Baton zawiera tylko 1g cukru (wykorzystano w nich tzw. cukry alkoholowepoliole), a zastosowane słodziki obejmują sukralozę i glikozydy stewiolowe (stewia). Jakie są smaki batonów Quest? Wybór ich jest naprawdę duży i wiele osób znajdzie coś dla siebie.

Batony Quest Bar to wyjątkowo smaczne i przemyślane batony białkowe amerykańskiej firmy. Różnorodność i dostępność smaków sprawia, że od lat Batony Quest cieszą się bardzo dobrymi opiniami konsumentów! W składzie batona źródłem białka są białka mleka oraz białka serwatkowe.

Batony Quest słyną nie tylko ze świetnego składu, ale także wyjątkowo dobrych smaków. Atutem jest także spory wybór smaków (obecnie jest ich ok. 14) oraz ich dostępność.

Za przykład można posłużyć smaki, chociażby:

Smak S’more („Smore”) – określany jako „tradycyjny smakołyk pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Kanady” (przygotowana na ogniu pianka marshmallow, kostka czekolady, krakersy typu graham budujące zewnętrzne warstwy).

Smak chocolate springled doughnut – coś w rodzaju donuta z posypką. Baton cechuje się ciągnącą i umiarkowanie miękką konsystencją masy białkowej (okrywa ją polewa czekoladowa i zatopiona w niej chrupiąca posypka cukrowa).

Ilość białka: 21g

Ilość kcal: ok. 190 – 210

Ilość błonnika: 14g

Ilość tłuszczu: 9g

Ilość cukru: 1g

Sól: 0,53g

Słodziki: sukraloza i stewia

Waga batona: 60g

Smaki: 14 (czekolada-brownie, ciastko z kawałkami czekolady, ciastko, czekolada-mięta, czekolada z masłem orzechowym, podwójna czekolada, owsianka czekoladowa, chocolate springled doughnut, smore, blueberry-muffin, tort, maple waffle)

Plusy:

+ duża ilość białka i błonnika

+ bardzo duży wybór smaków, niska ilość cukru

+ daje sporą sytość, dzięki czemu łatwiej nie podjadać

+ dodatek naturalnych migdałów, kakao, sól morska

Minusy:

wyższa cena, nieco więcej tłuszczu

.

2. GRENADE PROTEIN BAR 

Nasza ocena: 9.0 / 10

Grenade Protein Bar to baton cieszący się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Jest to bardzo smaczny baton białkowy. Atutem nie jest tylko smak, ale również duży wybór tych batonów w Strefie Mocy (w ofercie marki Grenade jest ich aż 13). Baton białkowy Grenade to niska ilość cukru w batonie (<2g / baton), a ilość węglowodanów ogółem wynosi ok. 11g / baton (część ze źródeł skrobi z tapioki). Baton ma niedużo tłuszczu (ok. 8g) w tym ok. 4g tłuszczów nasyconych. W odróżnieniu od zwycięzcy użyto tutaj 3 słodzików.

W składzie batona Grenade znajdziemy źródła białek tj.: kazeinian wapnia (z mleka), izolat białka mleka, izolat białka serwatki. Baton zawiera także dodatek białka sojowego. Odważny krok marki Grenade z ofertą batonów i produkcją różnych smaków batonów białkowych sprawił, że smaki produkowanych batonów pozytywnie zaskakują nawet najbardziej wybredne osoby. Batony są w większości z dodatkiem czekolady skomponowanej z galaretką, słonymi orzeszkami, a nawet Oreo i Jaffa Cake.

Smak baton Jaffa Cake to baton z warstwą biszkopta, dżemu pomarańczowego w polewie czekoladowej. Inne ciekawe smaki batonów Grenade to czekolada z maliną, czy lemon-cheesecake (baton o smaku ciasta cytrynowego).  

Ilość białka: 23,2g

Ilość kcal: 214

Ilość błonnika: nie podano

Ilość tłuszczu: 7,9g

Ilość cukru: 1,4g

Sól: 0,45g

Słodziki: sukraloza, maltitol, ksylitol

Waga batona: 60g

Smaki: 13 (biała czekolada, ciastko z kawałkami czekolady, czekolada, czekolada z maliną, lemon cheesecake, ciasto urodzinowe, biała czekolada słony orzeszek, czekolada z solonym karmelem, jaffa cake, oreo, fudged up, masło orzechowe i galaretka)

Plusy:

+ duża ilość białka (>20 g)

+ bardzo duży wybór smaków

+ daje sporą sytość, dzięki czemu łatwiej nie podjadać

Minusy:

może mieć więcej substancji dodatkowych, bez informacji o błonniku

.

3. USN TRUST (CRUNCH) 

Nasza ocena: 8.5 / 10

Baton z USN w wersji CRUNCH to klasyka gatunku! Baton jest połączeniem świetnego smaku z niesamowitymi doznaniami już od pierwszego kęsa! Baton USN CRUNCH składa się z głównej warstwy jaką jest białkowa masa (w środku), na górze jest wyjątkowo smaczny, płynny (ale lekko ciągnący się karmel). Każdy baton pokrywają małe chrupki, dzięki nim możemy zwiększyć doznania smakowe). Wszystko to zatopione jest w pokrywającej cały baton – czekoladzie. Ogółem jest to czekoladowy baton białkowy (przynajmniej w jakimś stopniu, bo poza czekoladą znajdują się różne dodatki smakowe).

Smak raspberry-cheesecake batona TRUST USN CRUNCH to smak o innym nadzieniu niż inne (przeważnie karmel) – tutaj mamy wyjątek, czyli nadzienie malinowe. Baton w smaku przypomina sernik nadzienie coś w rodzaju dżemu / konfitury. Wszystko to klasycznie pokryte czekoladą (tutaj mamy białą czekoladę) i chrupiące sojowe kuleczki (nie kakaowe). Źródłem białka jest białko mleka, białko sojowe, dodatek peptydów kolagenowych.

Ilość białka: 20g

Ilość kcal: 213

Ilość błonnika: 7,2g

Ilość tłuszczu: 8,4g

Ilość cukru: 1,6g

Sól: 0,62

Słodziki: maltitol, sukraloza

Waga batona: 60 g

Smaki: brownie, ciastko z kremem, czekolada-wiśnia, sernik malinowy, potrójna czekolada, biała czekolada-ciastko z kremem

Plusy:

+ optymalna ilość białka, wyjątkowe smaki

+ duży wybór smaków

+ niska zawartość cukru

Minusy:

tłuszcz nasycony (4g z ok. 8g ogółem / baton)

mogą być wciągające!

mogą zawierać dodatki (wzmacniacze, aromaty, stabilizatory)

.

4. ALL HY-PRO 

Nasza ocena: 8.3 / 10

Baton proteinowy z marki AllStars to duża porcja białka oraz doskonała sycąca przekąska. Baton wyróżnia się dużą wagą (aż 100 gram), dla porównania inne batony białkowe ważą średnio do 65g. Baton białkowy zawiera ok. 30 g białka w 1 sztuce, co również przewyższa inne produkty. Praktyczną uwagą, którą warto dodać jest nieco twardszy (ale dalej w granicach przyjemności i nie męczy), co również znajduje uznanie osób, które nie lubią miękkich batonów białkowych (szybko „rozpływających się w ustach”). Baton doskonale nada się po ciężkim i długim treningu, ale możesz go również zabrać w podróż, gdzie szybko zaspokoi Twój głód. Źródłem białka w batonie jest izolat białka sojowego, hydrolizowany kolagen i serwatka w proszku.

Ilość białka: 29g

Ilość kcal: 363 – 421

Ilość błonnika: brak informacji

Ilość tłuszczu: 12g

Ilość cukru: 21g

Sól: 0,1g

Słodziki: brak informacji

Waga batona: 100g

Smaki: orzech laskowy, banan, podwójna czekolada, czekolada-żurawina

Plusy:

+ duża ilość białka w batonie, mocno syci

+ przydatny dla osób obciążonych większym wysiłkiem

Minusy:

więcej cukru, tłuszczu, kalorii

mały wybór smaków, brak informacji o błonniku

.

5. USN TRUST (FUSION) 

Nasza ocena: 8.1 / 10

Czy USN TRUST to najlepsze batony proteinowe? Na pewno jest to ścisła światowa czołówka. Ich skład i smak dają dowody na to, że spora część osób wybierająca batony białkowe będzie zadowolona. Batony są oblane czekoladą, a ich cechą szczególną jest obecność chrupiących kuleczek („crunch”). Baton zawiera tuż pod pokrywą czekolady słodki i lekko ciągnący się karmel. Sam baton białkowy niemalże rozpływa się w ustach dając sporo przyjemności. Nie jest twardy i nie męczy podczas jedzenia. Źródłem białka w batonie białkowym jest białko mleka, hydrolizat kolagenu, izolat białka sojowego.

Ilość białka: 23,2g

Ilość kcal: 214

Ilość błonnika: nie podano

Ilość tłuszczu: 7,9g

Ilość cukru: 1,4g

Sól: 0,45

Słodziki: sukraloza, maltitol, ksylitol

Waga batona: 55g

Smaki: 2 (słony karmel, czekolada – karmel - ciastko)

Plusy:

+ duża ilość (>20 g) przy niedużym opakowaniu

+ dobra cena

+ daje sporą sytość, dzięki czemu łatwiej nie podjadać

Minusy:

mniejszy wybór smaków

.

6. NUTRAMINO PROTEIN BAR 

Nasza ocena: 7.9 / 10

Protein Bar 55g od Nutramino to nieduży baton białkowy zawierający 20g białka w porcji. Baton ma niedużą ilość cukru (<2g / porcję) – cukier został zastąpiony cukrami alkoholowymi (poliolami). Baton jest w formie masy białkowej (nie jest bardzo twarda), która z łatwością się gryzie i nie męczy. Atutem jest dodatek chrupiących kuleczek i nadzienia pokrytego warstwą czekolady. Wszystko to sprawia, że zarówno smak jak również towarzyszące doznania (lejący się karmel, chrupiące dodatki). Białko w batonie to białko sojowe i hydrolizat kolagenu.

Ilość białka: 18g

Ilość kcal: 207

Ilość błonnika: brak danych

Ilość tłuszczu: 9,3g

Ilość cukru: 1,8g

Sól: 0,31g

Słodziki: maltitol

Waga batona: 55g

Smaki: wanilia-karmel, czekolada-brownie, kokos, czekolada z solą morską, czekolada z jagodami, czekolada z masłem orzechowym

Plusy:

+ optymalna ilość białka w poręcznej niedużej formie

+ ciekawy wybór smaków

+ mała ilość cukru

Minusy:

stosunkowo drogi

więcej tłuszczu nasyconego (6g z 10g ogółem w batonie)

.

7. OPTIMUM PROTEIN BAR 

Nasza ocena: 7.6 / 10

Baton białkowy z OPTIMUM NUTRITION to idealne połączenie dużej porcji białka w batonie z wyjątkowo przemyślanym składem. Baton przypomina blok czekoladowy. Baton nie jest twardy, przyjemnie się je, a sama warstwa polewy zbudowana jest z sojowych kuleczek pokrytych nieco grubszą warstwą czekolady. Zawiera małą ilość cukru (są w nim słodziki tj. stewia i maltitol). Źródłami białka są: izolat białka serwatki, izolat białka sojowego. Inna wersja batona OPTIMUM (Whipped) ma podobną ilość białka, ale 2-krotnie mniej błonnika niż opisywany przez nas baton (6g vs 14g).

Ilość białka: 20g

Ilość kcal: 211

Ilość błonnika: 14g

Ilość tłuszczu: 7,9g

Ilość cukru: 3,7g

Sól: 0,3 g

Słodziki: maltitol, stewia

Waga batona: 60g

Smaki: różne

Plusy:

+ optymalna ilość białka, niska ilość cukru

+ ciekawe smaki

Minusy:

ilość tłuszczu w batonie

nie zawsze dostępne wszystkie smaki

.

8. BATON PROTEINOWY MARS / SNICKERS 

 

Nasza ocena: 6.9 / 10

Źródła białka w batonach to izolat białka sojowego, izolat białka mleka, koncentrat białka serwatkowego, albumin jaja, białko serwatki w proszku. Są bardzo smaczne i mają sporą ilość białka, ale nie mają błonnika, mają więcej cukru i dodatki.

Skład: Mars Protein Bar / Snickers Protein Bar

Ilość białka: 19g / 19g

Ilość kcal: 200 / 230

Ilość błonnika: nie / nie

Ilość tłuszczu: 4,6g / 9,2g

Ilość cukru: 13g / 10g

Sól: 0,39g / 0,46g

Słodziki: nie / nie

Waga batona: 59g / 57g

Plusy:

+ optymalna ilość białka

+ wyjątkowy smak, dodatek orzechów i karmelu

Minusy:

większa ilość cukru

brak błonnika

.

9. NUTREND EXCELLENT 

Nasza ocena: 6.4 / 10

Baton białkowy Nutrend o bardziej bardziej „zbitej” konsystencji i średnio twardej strukturze. Jest nieco większy niż inne batony (ma 85g). Batony Excellent z oferty Nutrend to batony białkowe w dobrej cenie. Zawierają jednak więcej kalorii, cukru i tłuszczu (w tym mają ok. 8 g tłuszczu nasyconego). Baton Nutrend poza odpowiednią ilością białka (20g) zawiera także dodatek witamin / minerałów (na etykiecie jako premiks witaminowy). Batony Excellent Nutrend są niezwykle smaczne! W jednym ze smaków występuje naturalny dodatek kofeiny. Źródłem białka w batonie są białka sojowe i białka serwatki. Baton polecany dla osób o większym wydatku energetycznym, gdzie szczególnie po treningu przyda się dodatkowa ilość białka i węglowodanów.

Ilość białka: 20,3g

Ilość kcal: 363

Ilość błonnika: 1,4g

Ilość tłuszczu: 14,5g

Ilość cukru: 24,3g

Sól: 0,6g

Słodziki: nie

Waga batona: 85g

Smaki: 11 (cytrynowo-malinowy twarożek, czekolada, czekolada-nugat, kawa, limonka-papaja, marcepan, masło orzechowe, pistacja-migdał, słony karmel, wanilia-ananas, curuba)

Plusy:

+ optymalna ilość białka, dobra cena

+ duży wybór ciekawych smaków

Minusy:

większa ilość kalorii, cukru, tłuszczu

mała ilość błonnika

.

10. MATRIX OLIMP 

Nasza ocena: 6.0 / 10

Baton białkowy Matrix z Olimp Labs to polski baton białkowy o nieco twardszej konsystencji względem innych batonów białkowych. Baton przy niedużej masie ma sporą ilość białka (20g). Cechuje go niska ilość cukru (ok. 2g / baton) i tłuszczu. Baton nie zawiera dodatku oleju palmowego. Źródłem białka jest białko sojowe. Baton firmy Olimp ma dobrą cenę (za tak poręczną i sporą ilość białka). Produkt zawiera słodziki – sukralozę i maltitol. Jest stosunkowo dobry i cieszy się dobrą opinią konsumentów, choć w niektórych przypadkach (pod koniec np. smak kokosowy) można poczuć lekką goryczkę. Baton Olimp Matrix Pro 32 zawiera nieduże ilości witamin i minerałów oraz dodatek błonnika.

Ilość białka: 20,5g

Ilość kcal: 258

Ilość błonnika: 11,5g

Ilość tłuszczu: 8g

Ilość cukru: 1,8g

Sól: 0,5g

Słodziki: tak

Waga batona: 80g

Smaki: kokos, czekolada, karmel, wanilia, czekolada-masło orzechowe

Plusy:

+ optymalna ilość białka

+ niska ilość cukru, dodatek błonnika

Minusy:

może być dla niektórych za twardy