Suplementacja na ból kolan powinna być rozważana m.in. w kontekście przewlekłych stanów bólowych występujących u wielu osób starszych i częściowo – sportowców. Niestety występujące wraz z wiekiem schorzenia tj. reumatoidalne zapalenie stawów mogą znacząco pogarszać jakość życia. Objawem klinicznym choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest właśnie ból przyjmujący różne nasilenie i częstotliwość. Zapraszamy do naszego rankingu najlepszych suplementów na ból kolan!

 

Nasze TOP5!

  1. Glukozamina
  2. Chondroityna
  3. Kolagen
  4. Boswellia
  5. Witamina D3

  

Suplementy na ból kolan są stosowane w celu łagodzenia bólu towarzyszącego wielu stanom zapalnym stawów. Przewlekłe choroby stawów (np. choroba zwyrodnieniowa) manifestuje się uciążliwymi bólami kolan o różnej intensywności i częstotliwości, które mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia!

Ból ogranicza codzienne funkcjonowanie i stanowi jedną z przyczyn niepełnosprawności w społeczeństwie. Ból zmniejsza również mobilność funkcjonalną. Pojawiają się problemy przy wykonaniu najprostszych czynności życia codziennego.

Stale przybywa zwolenników naturalnych suplementów opartych o naturalne składniki na ból kolan (co może ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych). Co więcej, ze względu na działania uboczne wielu leków – pozwala to ograniczyć ilość działań niepożądanych u pacjentów. Osoby z problemami z bólem kolan korzystają nie tylko z leczenia farmakologicznego, konsultacji lekarskich, ale również przyjmują różne suplementy na ból kolan.

  

Poniżej przedstawiamy zwycięzcę w klasyfikacji naturalnych substancji na ból kolan – to bezpieczny i skuteczny suplement na bóle stawów, czyli… glukozamina!

  

1. Glukozamina

Ocena w rankingu: 8.9 pkt. / 10 pkt.

   

Glukozamina jest substancją występującą w chrząstce stawowej, stanowiąc jej silną i twardą strukturę. Glukozamina występuje jako suplement pochodzący z pancerzy skorupiaków lub pochodzi w wyniku przemian aminocukru w laboratorium (z glukozy przez zastąpienie jednej z hydroksylowych grup grupą aminową). Glukozamina jest niezbędna do wytworzenia glukozaminoglikanów (GAG), czyli białek wiążących strukturę wody w macierzy chrząstki. Jest głównym prekursorem GAG, które następnie tworzą szkielet tkanki wiążący kolagen. Kolagen, jak i GAG wspólnie konstruują się (w sposób ciągły) i mają możliwość rekonstrukcji chrząstki.

Najpopularniejsze 2 formy glukozaminy to siarczan i chlorowodorek glukozaminy. Przewlekły stany zapalne chorób tj. reumatoidalne zapalenie stawów często powodują dalsze uszkodzenia – utratę chrząstki, czemu towarzyszy ból stawów. Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów może dochodzić do pogorszenia jakości życia – ograniczenia ruchu w stawach, stanów zapalnych i obrzęków, bólu, dyskomfortu psychicznego. Glukozamina może zmniejszać dyskomfort w postaci bólu stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Poza wpływem glukozaminy na ból kolan, jest ona wykorzystywana także w leczeniu stawów zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, stawów biodrowych lub dłoni.

Glukozamina może także ograniczyć częstotliwość pojawienia się obrzęków kolan. Suplementacja glukozaminy jest bezpieczna i może być szczególnie polecana osobom przewlekle stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Skuteczne dawki glukozaminy wahają się w granicach 1000-1500 mg dziennie.

Ponieważ suplementy glukozaminy mogą pochodzić z pancerzy skorupiaków, istnieje obawa, że może powodować to reakcję alergiczną (ale tylko u osób uczulonych na skorupiaki). Istnieją też doniesienia, że glukozamina może podnosić ciśnienie w oku. Jeśli masz jaskrę i jesteś osobą starszą – porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem suplementów glukozaminy. Warto w tym wypadku pamiętać, że ostrożność powinny zachować także osoby z astmą.

   

2. Chondroityna

Ocena w rankingu: 8.4 pkt. / 10 pkt.

 

Tuż za glukozaminą w ścisłej czołówce naturalnych suplementów na ból kolan plasuje się chondroityna! Obydwie substancje (glukozamina + chondroityna) wzajemnie się uzupełniają i stanowią doskonałą alternatywę dla przyjmowania tabletek przeciwbólowych.

Chondroityna jest glikozaminoglikanem (GAG) i  stanowi ważny składnik  macierzy pozakomórkowej (ECM)  wielu  tkanek łącznych  (także w chrząstek, kości, skóry i więzadeł / ścięgien). Suplementacja chondroityny nie tylko może zmniejszyć stan zapalny (zmniejszyć wskaźnik uszkodzenia chondrocytów) oraz obniżyć ból uszkodzonych stawów (także ból kolan). Może także redukować stres oksydacyjny w tkankach chrzęstnych. Siarczan chondroityny wpływa na zwiększenie syntezy kolagenu typu II i proteoglikanów. Ale to nie wszystko! Chondroityna działa dzięki różnym mechanizmom – stymulacji syntezy proteoglikanów, tworzeniu kwasu hialuronowego, czy hamowaniu syntezy enzymów proteolitycznych. Najczęściej w praktyce suplementacji na ból kolan wykorzystuje się 2 formy chondroityny: siarczan i chlorowodorek.

Warto wspomnieć, że stosowanie chondroityny definiuje się jako przydatne / skuteczne w przypadku występowania bólów o umiarkowanym / łagodnym nasileniu. Podobnie jak w przypadku suplementacji glukozaminy, zastosowanie dodatku chondroityny może wpłynąć na złagodzenie nasilenia procesów bólowych i poprawę jakości życia osób zmagających się z przewlekłym bólem stawów.

  

3. Kolagen

Ocena w rankingu: 7.9 pkt. / 10 pkt.

 

Peptydy kolagenowe to substancje pochodzące z hydrolizowanego kolagenu, znane również jako tzw. hydrolizat kolagenu czy hydrolizat białka kolagenowego. Są podstawowymi cegiełkami tworzącymi strukturę potrójnej helisy białek kolagenowych, czyli bardzo ważnego składnika białkowego różnych tkanek (łącznych, w tym skóry, kości, ścięgien i więzadeł). 

Struktury peptydów kolagenu składają się głównie z trzech aminokwasów: proliny, hydroksyproliny i glicyny i można je otrzymać ze skór bydlęcych (kolagen wołowy), rybich łusek (kolagen rybi) lub mostków kurczaków. Ponadto uważa się, kolagen zmniejsza ból stawów i stany zapalne i wspomaga regenerację chrząstki stawowej.

Hydrolizat białka kolagenowego czy zdenaturowany (natywny) kolagen typu II może zmniejszać ból w wyniku złożonego działania – redukcji cytokin prozapalnych, w tym IL-1β, IL-6 i TNF-α, działania antyoksydacyjnego czy stymulacji produkcji kolagenu typu II przez chondrocyty.

Suplementację kolagenu warto wzbogacić witaminą C (ok. 50 mg) lub innymi antyoksydantami. Uważa się, że stosowanie kolagenu w kontekście bólu stawów powinno mieścić się w granicach 5 – 10 g / dobę (w przypadku hydrolizatu białka kolagenowego) lub 40-50 mg w przypadku niezdenaturowanego kolagenu typu II (UC-II®).

  

4. Boswellia serrata

Ocena w rankingu: 7.4 pkt. / 10 pkt.

 

Jest to substancja pozyskiwana z drzewa nazywanego kadzidłowcem indyjskim (in. shallaki, olibanum) zawierającego kwasy bosweliowe. Substancje zawarte w żywicy gumowej ekstrahowanej z kory Boswellia serrata mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwartretyczny i przeciwbólowe!

Co dokładnie tam działa? Otóż są to kwasy bosweliowe α i β oraz tzw. pentacykliczne kwasy triterpenowe. Substancje te hamują ból (występujący szczególnie w bólach wynikających z reumatoidalnych zapaleń stawów), obniżając liczne procesy zapalne i wpływ na tzw. 5-lipooksygenazę, cyklooksygenazę czy układ dopełniacza.

Ze wszystkich kwasów bosweliowych, szczególnie kwas acetylo-11-keto-β-bosweliowy działa najsilniej przeciwzapalnie hamując przy tym ból stawów.

Suplementacja Boswellia serrata włączana jest często jako dodatek do wielu złożonych suplementów przeznaczonych do regeneracji stawów i walki z bólem kolan. Szczególnie korzystne może być przyjęcie monopreparatu charakteryzującego się dużą ilością kwasów bosweliowych. W celu złagodzenia bólów kolan poleca się suplementację około 500 – 1000 mg Boswellia serrata dziennie. Warto zwrócić uwagę na ilość procentowego ekstraktu Boswellia serrata w kapsułce (polecamy minumum 60% ekstraktu).

  

5. Witamina D3

Ocena w rankingu: 6.9 pkt. / 10 pkt.

Głównym objawem klinicznym choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest wspomniany ból. Choroba zwyrodnieniowa stawów oraz niedobór witaminy D to częste schorzenia u osób starszych. Niskie stężenia witaminy D niekorzystnie wpływają na metabolizm wapnia, tzw. aktywność osteoblastyczną, gęstość kości i obrót chrząstki stawowej i kostnienie macierzy. Witamina D może pomóc poprawić obrót kostny i uszkodzenie chrząstki, potencjalnie zapobiegając w ten sposób rozwojowi i postępowi choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz bólu.

Wysoki poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy jest powiązany z mniejszym bólem kolan oraz częstszym występowaniem radiologicznej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i… większym ryzykiem rozwoju tej choroby!

Witamina D ma właściwości przeciwzapalne, redukując produkcję cytokin prozapalnych. Przy niskiej ilości witaminy D może zmieniać sią „ośrodkowe przetwarzanie bólu”, co zwiększa także wrażliwość na ból mechaniczny.

Pomimo, że literatura naukowa definiuje wpływ witaminy D na zmniejszenie bólu kolan jako łagodny / umiarkowany – biorąc pod uwagę zebrane badania warto dążyć do wyrównania niedoborów witaminy D w organizmie. Jest to kolejny mały krok mogący zmniejszyć odczuwanie bólu u osób z problemami z kolanami, wpływając tym samym na poprawę jakości ich życia. Dobrym pomysłem może być także połączenie witaminy D z kwasami Omega-3.