W dzisiejszych czasach wiele osób miewa problemy z koncentracją. Poprawa zdolności kojarzenia i skupienia uwagi jest priorytetem nie tylko studentów w okresie egzaminów, czy też osób pracujących umysłowo. Lepsza koncentracja to zdolność niezwykle pożądana również przez sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Niestety szereg czynników może negatywnie wpływać na nasze komórki nerwowe. Jak usprawnić ich działanie?

Czynniki, które nie sprzyjają Twojej koncentracji

Trudności w koncentracji mogą wynikać z wielu przyczyn, niektóre z nich będą relatywnie łatwe do wyeliminowania, z kolei inne mogą pewnym osobom przysporzyć małych problemów. Warto przyjrzeć się im z bliska.

  • Niedosypianie - aby biochemia naszego mózgu funkcjonowała prawidłowo, potrzebny jest odpowiednio długi sen o dobrej jakości. Kiedy śpimy, w naszym mózgu zachodzi tzw. konsolidacja wspomnień. Sen niezbędny również jest do prawidłowego formowania pamięci oraz poprawy wrażliwości receptorów dla neuroprzekaźników.
  • Nadmiar bodźców - hałas pochodzący czy to z zewnątrz przejeżdżających samochodów, czy też głosów w tle lub dźwięków pochodzących z TV znacznie utrudnia skupianie się na wykonaniu danego zadania.
  • Wielozadaniowość – zbyt częste rozpraszanie uwagi, a tym samym przerywanie co chwila zadań powoduje, że czas pracy znacznie wydłuża się, przez co czujemy co raz większą frustrację. Pisanie sms-ów, czatowanie na messengerze, zerkanie na instagrama, odpisywanie maili, przeglądanie innych informacji zaburza jakość wykonywanej pracy oraz utrudnia jej ukończenie.
  • Uboga odżywczo dieta - mózg, tak jak samochód potrzebuje paliwa, do działania, musimy wobec tego zadbać o odpowiednią dawkę energii oraz podaż niezbędnych składników odżywczych. Witaminy z grupy B, cynk, magnez, kwasy omega-3 i 9 to substancje które są niezbędne do budowy neuroprzekaźników.

Co zrobić aby poprawić koncentrację?

Poznaliśmy już, jakie czynniki nie sprzyjają naszej koncentracji. Czas dowiedzieć się o co należy zadbać, aby poprawić działanie naszych komórek nerwowych.

  • Trenuj regularnie - aktywność fizyczna usprawnia ukrwienie mózgu i dotlenienie oraz stymuluje ekspresję BDNF.
  • Zadbaj o jakościowy sen - wysypiaj się, zadbaj o rytmy okołodobowe (blokuj światło niebieskie kilka godzin przed snem). Zdrowy sen jest niezbędny do tego, żeby informacje z hipokampu zostały przekierowane do kory przedczołowej i uległy konsolidacji.
  • Ogranicz stresory - stres przewlekły negatywnie wpływa na nasz hipokamp. Hipokamp odpowiedzialny jest za konwersję pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.
  • Nawodnienie - na bieżąco spożywaj wodę w ciągu dnia, odpowiednie nawodnienie wpływa korzystnie na kondycję naszego mózgu.
  • Dieta - zdrowo się odżywiaj, dostarczaj niezbędnych składników odżywczych wspomagających pracę mózgu. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć orzechów, owoców jagodowych, zielonych roślin, ryb, żółtek jaj, oliwy, awokado etc.
  • Social media - jeśli pracujesz nad jakimś projektem, wycisz telefon/wyloguj się z social media.
  • Dodatki - ewentualnie możesz wspomóc się kawą lub sięgnąć po tzw. boostery mózgu: bacopa monnieri, eleuthero czy też soplówka jeżowata.


Podsumowanie

Każdy z nas chciałby mieć lepszą koncentrację, gdyż zdolność ta jest niezwykle ważna dla efektywnej nauki oraz pracy. Teraz już wiesz jakie czynniki należy wyeliminować i o co należy zadbać, aby poprawić swoją koncentrację. Zdrowy sen, dieta bogata w składniki odżywcze, dobre nawodnienie oraz praca nad psychiką skutecznie wspomaga rozwój zdolności poznawczych. Opcjonalnie można rozważyć okresową suplementację tzw. nootropikami.

_________________

Autor: Marcin Grzelak