Wołowina to niesamowicie wartościowy i ciekawy w smaku rodzaj mięsa. Sztuka kulinarna  stwarza sporo możliwości jej przygotowania. Jest też ogromną przyjemnością nie tylko dla kucharzy, dla których „sztuką kulinarną” jest wydobycie z tego mięsa pełni aromatu, smakowitości, czy pożądanej kruchości i soczystości.

Cechy jakości mięsa (kolor, smak, kruchość, konsystencja, soczystość i zapach) sprawiają, że odpowiednio przygotowana wołowina w kompozycji z wybranymi ziołami i przyprawami sprawia, że smakuje ona doskonale! Wybraliśmy dla Was 3 przepisy na dania z wołowiny.



W artykule:

  • Wołowina – wartości odżywcze

  • Wołowina – która część jest najlepsza?

  • Przepis na stek wołowy

  • Przepis na duszoną wołowinę z warzywami

  • Przepis na pieczoną wołowinę



Wołowina – wartości odżywcze

Mięso wołowe jest bogate w białko (>20% / 100 g) i jest to mięso o wysokiej wartości odżywczej, bogate w aminokwasy egzogenne. Ciemne zabarwienie sprawia, że zawarte są w nim większe ilości mioglobiny, tym niezbędnego dla organizmu człowieka pierwiastka – żelaza. Spożycie białka poprawia  syntezę białek mięśniowych (tzw. MPS, z ang. Muscle Protein Synthesis) dzięki stymulacji mięśni przez wspomniane aminokwasy egzogenne (EAA, z ang. Essential Amino Acids).

W wołowinie znajdują się także duże ilości (>15%) kwasu glutaminowego / glutaminy (16,5%). Wołowina bogata jest także w argininę, alaninę i kwas asparaginowy oraz witaminy z grupy B (B1, B6, B12).



Wołowina – która część jest najlepsza?

Którą część wołowiny wybrać? To zależy, czego oczekujemy. Smaku, wartości odżywczych, lekkostrawności? Wszystko to najczęściej w praktyce kulinarnej można osiągnąć dzięki wykorzystaniu polędwicy wołowej czy rostbefu. Czym różnią się części wołowiny?

Możemy tutaj rozróżnić tzw. stek T-bone, czyli polędwica z kością (kształt litery „T”). Dzieli się on na 2 części: polędwica (mniejsza część), rostbef (większa część). Część ze środka polędwicy, uznawana jest za najdelikatniejszą i „najlepszą” (często otrzymywana ze szlachetnej rasy bydła tzw. Black Angus). Wykorzystywana jest do przygotowania tzw. Fileta Mignon.

Sam Rostbef to część lędźwiowa wołowiny, gdzie bokiem przebiega charakterystyczna warstwa tłuszczu. Z ważniejszych jest jeszcze antrykot otrzymywany z części międzyżebrowej wołowiny, z widocznymi przerostami tłuszczu na marmurkowatej strukturze.



Przepis na stek wołowy

Stek wołowy podawany z puree z buraków i marchwi i kaszą pęczak

Do przyprawienia steku polecamy wykorzystać klasyczne przyprawy tj. pieprz i sól oraz wybrane zioła. Polecane przez nas mięso na stek to część wołowego udźca czyli ligawa albo klasycznie –rostbef. Przyprawiając stek pamiętajcie, że soli warto dodać wg uznania, np. tuż po wysmażeniu. Smak i jego natężenie to kwestia indywidualna. Dodanie soli potem sprawi, że każdy zadecyduje z jaką intensywnością będzie smakowała potrawa i mięso.

Z czym podawać stek? W naszym przepisie polecamy puree z marchewki i buraka.

Stek wołowy – składniki:

  • Kasza pęczak – torebka 100 g

  • Ligawa wołowa / rostbef – ilość wg uznania (najlepiej >200g)

  • Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy – wg uznania

  • Warzywa: 2 średnie marchewki, 2 buraki, sałata (2-4 liście)

  • Przyprawy i zioła: pieprz, sól – wg uznania

Stek wołowy - przygotowanie

Ugotuj kaszę pęczak. Mięso wołowe pokrój w plastry o grubości 2,5 – 3 cm. Obierz i ugotuj buraki i marchew, a następnie zetrzyj je na drobnych oczkach. Warzywa wymieszaj i umieść w miseczce. Na patelnię dodaj oliwą / olej rozgrzewając go, a następnie smaż steka tak długo, w zależności od tego jakiego oczekujesz stopnia wysmażenia.



Przepis na duszoną wołowinę z warzywami

Wołowina duszona z warzywami – składniki:

  • Mięso wołowe (polędwica lub rostbef) – ilość wg uznania (>200g)

  • Warzywa: 1 papryka czerwona, 1 papryka żółta, 1 średnia cebula, 1 ząbek czosnku, 1 duża marchewka, opcjonalnie seler naciowy, natka pietruszki, koperek (do ziemniaków)

  • Przyprawy i zioła: sól, pieprz, ziele angielskie, tymianek, liść laurowy, gałka muszkatołowa

  • Opcjonalnie: oliwa / olej rzepakowy, wino czerwone wytrawne, odrobina mąki (do zagęszczenia)

Duszona wołowina z warzywamiprzygotowanie:

Mięso umyj i pokrój w średniej wielkości kostkę. Wszystko umieść w garnku. Cebulkę i czosnek pokrój, czosnek na drobno, cebulkę pokrój na większe kawałki. Następnie pokrój marchewkę oraz paprykę w średniej wielkości kosteczkę i wszystko lekko podsmaż na niedużej ilości oliwy lub oleju rzepakowego. Podsmażone warzywa dodaj do pokrojonego wcześniej mięsa. Wrzuć kilka listków liści laurowych, kilka kulek ziela angielskiego, dodaj wg uznania (pieprz, sól), dodaj  tymianek, pokrojoną natkę pietruszki (nie całą!) i odrobinę gałki muszkatołowej. Wszystkie składniki zalej wodą i duś pod przykryciem.

Do duszonej potrawy dodaj po kilku / kilkunastu minutach co jakiś czas odrobinę wina i wszystko wymieszaj. Polecamy dusić wszystko około 60 – 90 minut, sprawdzając co jakiś czas twardość mięsa i smak duszonej zalewy. W trakcie duszenia mięsa, w międzyczasie umyj i pokrój ziemniaki. Ugotowane ziemniaki posyp koperkiem, a pozostałą część natki pietruszki wykorzystaj do dania posypując je świeżą zieleniną. Smacznego!



Przepis na pieczoną wołowinę:

Wołowina pieczona podawana z ogórkami – składniki:

  • Szynka wołowa (>200g)

  • Zioła i przyprawy: majeranek, pieprz, sól, tymianek, limonka i koperek (do dipu)

  • Warzywa: cebula, papryka, ziemniaki (podawane pieczone), ogórki kiszone

  • Dip do wołowiny: jogurt naturalny, ocet balsamiczny lub odrobina octu, sól, pieprz, koperek, sok z limonki, szczypta ziół prowansalskich

Pieczona wołowina - przygotowanie:

Udziec wołowy umyj i przypraw ziołami, pieprzem, solą wg uznania. Pokrój na drobno czosnek, dodaj oliwę i nasmaruj tym mięso. Mięso zostaw na kilkadziesiąt minut pod przykryciem. Po tym czasie umieść mięso z przyprawami w piekarniku (temperatura ok. 180 st. C) i piecz przez 90 – 150 minut (w zależności od wielkości kawałka mięsa). Nie piecz mięsa zbyt długo, aby mięso nie było zbyt suche (co jakiś czas sprawdzaj mięso).

W połowie pieczenia umieść odrobinę tymianku i połóż pokrojone plastry cebuli oraz paski papryki na mięsie. Dodaj także pokrojone w plastry ziemniaki. Danie podawaj z pieczonymi ziemniakami, kiszonym ogórkiem oraz dipem.