“Formę na lato” można interpretować w różny sposób. Idealnym scenariuszem dla niektórych będzie schudnięcie określonej liczby kilogramów, dla innych zbudowanie masy mięśniowej lub przybranie masy ciała. Każdy z tych celów wymaga niemałego poświęcenia, motywacji i wysiłku. Trudno jest go osiągnąć i równie trudne jest utrzymanie osiągniętej “formy” przez lata. 

 
W artykule:

  • Proces pozbawiony restrykcji 
  • Nie obracaj życia do góry nogami
  • Odpowiednia aktywność fizyczna
  • Styl życia, który sprzyja utrzymaniu “formy”

 
Proces pozbawiony restrykcji
Aby utrzymanie formy przez długi czas było możliwe, cały proces nie może opierać się na restrykcjach i rygorystycznych zasadach. Ciągłe ograniczenia będą niemożliwe do utrzymania. Organizm w końcu zacznie domagać się normalności - większej ilości kalorii, odpoczynku, snu itd.

 

Poza tym, ciągłe restrykcje mogą prowadzić do wyczerpania psychicznego, braku motywacji i ostatecznie porzucenia celu. Jest to całkowicie normalne, że nie zawsze mamy tak dużą motywację i zasoby do osiągania celu.  

Dlatego warto osiągnięcie i utrzymanie wymarzonej “formy” traktować jak długoterminową inwestycję w siebie, swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Przykładowo - zastosowanie małego deficytu energetycznego w trakcie redukcji masy ciała, który będzie łatwiejszy do utrzymania, czy też ograniczenie liczby treningów w tygodniu na rzecz odpoczynku i czasu na regenerację. Takie “zwolnienie tempa” pozwoli bardziej cieszyć się procesem, uczynić nawyk z nowych zachowań i zachować formę na długie lata

Wiele osób chcąc osiągnąć jakiś cel związany z wyglądem sylwetki ma podejście zero-jedynkowe. Takie osoby często wyobrażają sobie, że kilkudniowe święta, tygodniowa przerwa od treningów lub impreza z większą ilością jedzenia zaprzepaści całe ich dotychczasowe starania. Nic bardziej mylnego. Mięśnie nagle nie wyparują przez brak treningu przez tydzień czy dwa, a tkanka tłuszczowa magicznie nie wróci w ciągu kilku dni lub jednego wieczoru. Warto skupić się na eliminacji myślenia “wszystko, albo nic”, które przeszkadza w osiągnięciu celu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 
Nie obracaj życia do góry nogami
Starając się zmienić nawyki żywieniowe, poziom aktywności fizycznej lub inne elementy stylu życia, nie warto zmieniać wszystkiego na raz i bardzo drastycznie. Ogranicz się do wprowadzania np. jednego nawyku tygodniowo z monitorowaniem jego wykonywania. Nie będzie to tak trudne i niekomfortowe jak zarzucenie się wieloma nawykami, które całkowicie zmienią Twoją dotychczasową codzienność. Może to sprawić, że stracisz poczucie bezpieczeństwa, komfortu i poczujesz się przytłoczony. Postaw na systematyczność i powolne wprowadzanie zmian i nowych zachowań. 

Poza tym, staraj się by wprowadzane zmiany pasowały do Ciebie, Twoich upodobań i wartości. Jeśli np. lubisz słodkie śniadania nie musisz zamieniać je na słone białkowo-tłuszczowe, bo ktoś powiedział, że sycą bardziej. Możesz osiągać cele, jedząc to co lubisz. Nie musisz również chodzić na siłownię, bo tam podobno najlepiej budować mięśnie. Jeśli wolisz pływanie lub squasha - tam również możesz osiągnąć swój cel, ciesząc się tym, co lubisz najbardziej.  Pamiętaj, że wprowadzane zmiany muszą pasować do Ciebie, a nie na odwrót. 

 
Odpowiednia aktywność fizyczna
Odpowiednia aktywność fizyczna to taka, którą lubimy i którą będziemy w stanie regularnie uprawiać. Warto próbować różnych rodzajów wysiłku i starać się znaleźć coś dla siebie. Skuteczna aktywność fizyczna to taka, która jest wykonywana regularnie

W zależności od celu, można postawić na inny rodzaj aktywności. W przypadku, gdy Twoim celem jest redukcja masy ciała - warto postawić głównie na wysiłek aerobowy. Spróbuj biegania, wspomnianego squasha, jazdy na rowerze, czy też spacerów. Jeśli chcesz zyskać więcej masy mięśniowej, ukształtować sylwetkę - warto uwzględnić trening siłowy w domu lub na siłowni.

W kontekście poprawy zdrowia, każda aktywność będzie lepsza niż żadna. Najlepszym wyborem będzie różnorodność i mieszanie aktywności wytrzymałościowych z siłowymi.  

 
Styl życia, który sprzyja utrzymaniu “formy”
Zdecydowanie jednym z takich elementów jest zdrowe odżywianie. Ma ono duży wpływ na wygląd naszej sylwetki. Oprócz ilości kalorii, która ma na to największy wpływ, ważna jest także jakość i rodzaj spożywanego jedzenia. Przykładowo - łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała jedząc wartościowe, zdrowe produkty, które sycą na długo, a nie “zapychają” i dostarczają jedynie pustych kalorii. Dodatkowo, żywienie się np. samymi fast foodami lub innymi wysoko przetworzonymi, niezdrowymi produktami może nie być korzystne w kontekście budowy masy mięśniowej i utraty tkanki tłuszczowej. 

Kolejnym ogromnie ważnym, lecz niedocenianym elementem stylu życia, który może pozytywnie wpływać na sylwetkę jest sen i regeneracja. Zaniedbywanie snu może sprzyjać m.in. zwiększaniu masy ciała, ze względu na wzrost kortyzolu (hormonu stresu) i greliny (hormonu głodu). Taki stan może prowadzić do spożywania większej ilości pokarmu, zwłaszcza o małej wartości odżywczej.  

Niestety nie ma recepty na utrzymanie formy, figury, czy też zdrowych nawyków. Ich osiągnięcie jest zwykle efektem ciężkiej pracy nad sobą, której nie chcemy zaprzepaścić. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na chociażby figurę. Choroba, ciąża, trudniejszy okres w życiu, stres itd mogą sprawić, że zmieni się masa ciała, kondycja lub wygląd. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy tylko ludźmi i to, że nasze ciało się zmienia w ciągu życia jest czymś normalnym.