Kalkulator kalorii - Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne

 

W internecie mamy masę kalkulatorów pomagających poznać zapotrzebowanie energetyczne. Czy warto ich używać i czy te wyniki są miarodajne? Na co zwrócić szczególną uwagę korzystając z kalkulatorów kalorii i wzorów na zapotrzebowanie energetyczne? Wzięliśmy pod uwagę tylko konkretne wskazówki oraz pytania, które do nas trafiają.

Zobaczcie, czy istnieje najlepszy kalkulator kalorii? Zapraszamy do lektury!

W artykule:

  • Podstawowa przemiana materii 
  • Który wzór na zapotrzebowanie kaloryczne?
  • Poziom aktywności fizycznej – jak go określić?
  • Zbuduj mięśnie lub odchudzaj się – jaki jest Twój cel?
  • Użyj kalkulatora i działaj!

 

Kalkulator jest skuteczny, kiedy wiesz po co i jak go użyć! Wiele osób szuka najlepszego kalkulatora kalorii, w celu określenia swojego zapotrzebowania energetycznego lub/i poznania dodatkowego zapotrzebowania na makroskładniki pokarmowe. Oczywiście w pewnym etapie jest to dla nas niezwykle przydatne.

Nic nie zastąpi nam jednak współpracy z dobrym dietetykiem, bo wzór na kalorie to jedna rzecz, a druga sprawa to modyfikowanie planu żywienia i stały monitoring oraz kontrola całego procesu. Pamiętajcie, że kalkulator kalorii może też się mylić (i ma do tego prawo), bo jest to tylko szacunkowe określenie naszego zapotrzebowania energetycznego. Wszak podana aktualna masa ciała bez składowych ciała (mięśni, nawodnienia, poziomu tłuszczu) uzupełniona o płeć, wzrost i wiek da nam uogólniony wynik. W zależności od wzoru na zapotrzebowanie energetyczne i kalorie, otrzymane wyniki mogą się różnić. Wynik zapotrzebowania kalorycznego z kalkulatora jest wartością szacunkową. Pamiętajcie, że kalkulator kaloryczny jest przydatny, kiedy zazwyczaj zaczynasz przygodę z dietetyką. Im bardziej urozmaicasz trening – tym ciężej jest określić poziom aktywności fizycznej (ang. Physical Activity Level – PAL). Do oszacowanie swojego podstawowego metabolizmu potrzebujesz zazwyczaj wieku, płci, wzrostu, oszacowania swojej aktywności fizycznej i czasami podania ilości tkanki tłuszczowej (o ile masz taką możliwość), ale o tym później.

Kalkulator kalorii jest przydatny dla wielu osób szczególnie na początku swojej drogi ze sportem i dietetyką – daje to większą świadomość, dzięki której bardziej zwracamy uwagę na to, ile jeść, by osiągnąć cel.

 

Niejednokrotnie pisaliśmy na naszym blogu, co wpływa na tempo metabolizmu. Oczywiście wszystko zaczyna się od wyjściowego poziomu, czyli PPM – podstawowej przemiany materii. Jest to niezbędna, minimalna ilość kalorii potrzebna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Organizm potrzebuje utrzymać równowagę (homeostazę), aby prawidłowo funkcjonować lub dodatkowo rozwijać się. Przemianę materii uzupełniają dodatkowe czynności tj. trening (w tym celu stosuje się współczynnik aktywności fizycznej – PAL, termogeneza indukowana pokarmem (tutaj także układ makroskładników może wpływać nieznacznie na metabolizm) oraz NEAT – spontaniczna aktywność ruchowa niezwiązana z ćwiczeniami. W tej kwestii też się różnimy i są osoby, które potrafią generować spalanie dodatkowych kalorii wskutek większego pobudzenia psychoruchowego (gotowanie, sprzątanie, chodzenie, itd.). Sam trening – czas i przede wszystkim jego intensywność może wpływać na zapotrzebowanie na kalorie. Zjawisko EPOC (potreningowe zużycie tlenu) np. po treningu może również wpływać na wydatkowane kalorie! Jak widzisz – wszystko zaczyna się od podstawowego metabolizmu, a potem dochodzą inne czynniki!

 

Który wzór na zapotrzebowanie kaloryczne?

Najczęściej internetowy kalkulator kalorii zawiera wbudowany logarytm, który w oparciu o wpisane dane dokonuje wyliczeń Twojego zapotrzebowania energetycznego. Dotyczy to zarówno zapotrzebowania energetycznego dla kobiet oraz dla mężczyzn. Najczęściej używane wzory to wzór Harris-Benedict, Mifflin’a, Katch-McArdle, Mifflin-St. Jeor czy wzór Cunningham. W przypadku metody Cunningham – bierze on pod uwagę beztłuszczową masę ciała (500 + 22 x LBM jako beztłuszczowa masa ciała). Wzór Katch-MacArdle’a bazuje również na LBM (370 + 21,6 x LBM). Musisz więc znać swój poziom masy mięśni, by poznać ile wyjściowo kalorii dziennie potrzebujesz (poznać PPM). Pamiętaj, że aby wyliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne nie znając ilości tkanki tłuszczowej i ilości mięśnie – możesz skorzystać na początku z naszego kalkulatora!

 

Poziom aktywności fizycznej – jak go określić?

W celu określenia Całkowitego Zapotrzebowania Energetycznego (CPM) niezbędne jest wskazanie szacunkowej aktywności – najczęściej to niska, średnia, wysoka aktywność fizyczna. W tym celu w zależności od kalkulatora kalorii mamy do wyboru różne poziomy aktywności PAL (od bardzo małego 1.3 do nawet powyżej 2,1 w przypadku bardzo dużego stopnia). Poziom bardzo wysoki obejmuje nawet 5-7 treningów w tygodniu!

 

Zbuduj mięśnie lub odchudzaj się – jaki jest Twój cel?

W zależności od celu, który sobie założyłeś kalkulator kalorii może wskazać mniejszą lub większą liczbę kalorii. Najczęściej jeśli interesuje Cię budowanie masy mięśniowej, redukcja tłuszczu i odchudzanie bądź utrzymanie wagi – wpisując dane do naszego kalkulatora internetowego Strefa Mocy, błyskawicznie poznasz wynik! Pamiętaj, że kalkulator liczący zapotrzebowanie na kalorie nie nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób po 60-65 roku życia. U tych osób istnieje szereg fizjologicznych czynników wpływających negatywnie na otrzymany wynik dziennych kalorii. 

  

Użyj kalkulatora i działaj! -> Tutaj <-

Reasumując… Jeśli szukasz dobrego kalkulatora kalorycznego, zachęcamy byś jak najszybciej dowiedział się od jakiej ilości kalorii zacząć oraz zobaczył ile makroskładników potrzebujesz. Jest to doskonały punkt wyjścia do tego, abyś poprawił swoją regenerację, zredukował wagę czy zgubił tkankę tłuszczową. Pamiętaj, że zawsze warto zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie i ilość kalorii. Przekonaj się, czy nie spożywasz za mało bądź za dużo kalorii w diecie i czy nie warto wprowadzić podstawowej suplementacji wspierającej Twoje cele!