Suplementy w kapsułkach czy tabletkach?

Co będzie lepsze? Suplementy w tabletkach czy w kapsułkach? Pomimo, że coraz więcej suplementów dla sportowców produkowanych jest w proszku, to jednak forma tabletka vs kapsułka wciąż ma znaczenie! Nie chodzi tylko a samo wchłanianie, bo jest wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze suplementu. Przekonajcie się sami!

  • Częsta postać to tabletka
  • Może lepiej kapsułka?
  • Kapsułki miękkie żelowe (Soft-gels)
  • Czym jest V-caps?
  • Kapsułka z pullulanu
  • Aminokwasy proste i duże tabletki

Pewnie czasami zastanawiałeś się jaka różnica jest między suplementem w kapsułce, a suplementem w tabletkach? W dawnych czasach różne substancje były przechowywane jako proszki lub płyny np. w szkle. Z czasem tabletki wyparły taki sposób przechowywania. Postać tabletki czy kapsułki jest łatwiejsza do dozowania i samego przechowania. Jednak wybór pomiędzy tabletką, a kapsułką jest prosty, ale tylko pozornie. W zależności od substancji oraz innych elementów o których wspomnimy, powinno stosować się daną formę. Owszem coraz popularniejsze są kapsułki, ale co powinniśmy wiedzieć o tabletkach?

Częsta postać to tabletka

Ekonomia sprawia, że wciąż spotykamy suplementy na rynku dostępne w tabletkach. Jednak nie zapominajmy, że tabletki produkowane w tej właśnie formie mogą wpływać na istotny smak, sam wygląd i konsystencję poprzez zawarte dodatki. Tabletka może wymagać przyjęcia połowy dawki stąd pojawia się podłużna linia / wprasowane wgniecienie ułatwiająca porcjowanie i dawkowanie tabletek. Czasami tabletki są tak małe, bez wyrysowanych i wprasowanych linii przez co ciężko jest ją dzielić. Chyba znasz to z praktyki? Tabletki w formie kapletki / kaplety są nieco podłużne i łatwiej je połknąć. Otoczka tabletki może być niezbędna w celu zapobiegnięciu wcześniejszemu rozpuszczeniu w układzie pokarmowym np. w żołądku. Niektóre substancje powinny zacząć rozpuszczać się dalej np. w jelitach, stąd budowa tabletki umożliwiająca dalsze rozpuszczenie substancji. Rynek oferuje także tabletki do ssania (także dla dzieci), tabletki do żucia, itd. Niektóre tabletki mają natychmiast rozpuścić się w ślinie. To może okazać się pomocne u starszych osób, dzieci czy osób hospitalizowanych, które w wyniku wieku, chorób, wypadków mogą mieć problem z połykaniem.

W tabletce może znajdować się stearynian magnezu i dwutlenek krzemu. Nie ulegający procesowi trawienia stearynian magnezu poprzez pozostawanie w układzie pokarmowym (ścianach jelit) może hamować nieco wchłanianie substancji. Z przyczyn tj. mniejsze ryzyko zlepiania się formy tabletek przy produkcji (bardziej gładka forma tabletki) jest często wykorzystywany w produkcji. Dwutlenek krzemu jest zaś wypełniaczem. Niestety w tabletkach są również emulgatory, poprawiacze konsystencji, konserwanty, barwniki, aromaty które u niektórych powodują reperkusje i dyskomfort w okolicy jelit i żołądka. Nierzadko w tabletce jest też słodzik czy cukier.

Może lepiej kapsułka? 

Lepszym wyborem niż tabletka jest kapsułka. Popularne kapsułki żelatynowe w formach miękkich i twardych wciąż stanowią znaczącą część rynku. Niektóre kapsułki muszą mieć przedłużone działanie stąd dodawać się może dodatki usprawniające dłuższe uwalnianie substancji czynnych (ang. slow release). Bez wątpienia plusem kapsułki jest brak substancji dodatkowych i szybsze wchłaniania, co często jest ważnym czynnikiem. Dla niektórych kapsułka może też być łatwiejsza w połykaniu.

Kapsułki miękkie żelowe (Soft-gels)

Wyglądają inaczej niż ich twarda forma, są nieco szersze i półprzezroczyste. Mogą zawierać płynne dodatki (zawieszone w dodatku żelatynowym). Ich trawienie i absorbcja jest ułatwiona w porównaniu do niektórych tabletek. Pomimo ogólnych zalet kapsułek, warto pamiętać że są wrażliwe na wilgoć, mogą być droższe i mieć nieco krótszy okres trwałości. Nie zawsze pomieszczą wyższe dawki substancji, a do tego nie każdemu pasuje zawartość żelatyny.

Czym jest V-caps?

Osoby przyjmujące suplementy diety często wolą kapsułki ze względu na wygodę oraz gorsze doświadczenia z tabletkami (więcej substancji dodatkowych). Do tego kapsułki mogą zawierać również płyn jeśli substancja czynna wymaga nośnika np. tłuszczowego. Kapsułki „wikaps” – Vcaps® to technologia produkcji kapsułek marki Lonza posiadające w ofercie np. kapsułki wegetariańskie Vcaps®. Innowacyjność ich polega na tym, że są wytwarzane z 1 składnika. Składnik o nazwie hypromeloza (HPMC) to składnik pochodzenia roślinnego nie zawierający środka żelującego. Pomimo tego świetnie się rozpuszcza.

  

Kapsułka z pullulanu

Tak zwane kapsułki pullulanowe składają się z pullulanu i wody. Pullulan to naturalny węglowodan jest nietoksyczny i nie wchodzi w reakcję z zawartą w kapsułce substancją aktywną. Kapsułki z pullanu są bardzo szczelne, dzięki czemu substancja pozostaje nieruszona i dobrze biodostępna. Inną zaletą pullanu jest ważne dla osób – wegan i wegetarian to, że wykazuje od działanie prebiotyczne.

 Aminokwasy proste i duże tabletki

Na rynku można znaleźć również budujące białko – aminokwasy proste pod nazwami Amino 2000, Amino 1000, Amino 5000, itd. Są to aminokwasy często w dużej formie tabletki ze względu na ilość aminokwasów które zawierają. Mogą one stanowić problem z przełknięciem dla wielu osób, stąd dobrym współczesnym rozwiązaniem jest korzystanie z aminokwasów EAA w proszku zawierające komplet aminokwasów egzogennych. Są one atrakcyjną i smaczną formą aminokwasów (także dostępne jako EAA w proszku smakowe).

Słowo od Strefy Mocy 

Zapewne przybliżyliśmy Wam nieco bardziej temat kapsułek i tabletek i zdajecie sobie sprawę, że forma ma znaczenie! Nie ma jednej słusznej drogi i należy pamiętać o tych szczegółach. Forma musi być dopasowana do każdego indywidualnie, stąd rozwój technologiczny idzie także w kierunku umożliwienia poprawy wchłaniania substancji jak również dostosowania tego do danej potrzeby. Są wady i zalety pewnych form stąd warto szukać sprawdzonych informacji jaką formę suplementu wybrać, a nie ulegać magii reklamy.

Pamiętajcie również, że np aminokwasy egzogenne (EAA) w proszku prawie całkowicie wyparły popularnie niegdyś aminokwasy proste w tabletkach, a wygoda sprawia, że kreatyna w kapsułkach wciąż dobrze się sprzedaje i ma wielu swoich zwolenników. Beta-alanina mieszana jest często z dodatkiem wpływającym na stopniowe uwalnianie (kapsułka, tabletka), a sama forma sprawia, że nieco mniej czujemy charakterystyczną parestezję (swędzenie) niż w przypadku proszku. Sód który tracimy wraz z potem ciężko jest uzupełnić podczas triathlonu czy kolarstwa (np. w izotoniku, który ma w litrze tylko 500 – 1000 mg sodu, a tempo pocenia może być sporo wyższe np. 2500 mg sodu na godzinę). W takim wypadku dosolenie izotoniku nie zachęci do picia, a spożycia kapsułki? Nie poczujemy smaku soli i zatrzymamy niezbędne płyny, co ma wpływ na wydolność. To ważne funkcje o których też trzeba pamiętać!