W dzisiejszych czasach wiele osób nie ma czasu na to, by poświęcać pół dnia na gotowanie. Mało kto ma czas by jeść z zegarkiem w ręku co dwie, trzy godziny. Praca czy szkoła, życie w pośpiechu, natłok obowiązków nie ułatwia nam przestrzegania założeń zdrowej diety, ale czy to oznacza, że realizowanie ustalonego celu, jakim jest lepsza sylwetka, poprawa samopoczucia, czy ogólnie pojętego zdrowia jest niemożliwa? oczywiście, że nie. Sprawdź kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.

Proste posiłki 

Wbrew temu co się uważa, do przygotowania zdrowych dań nie trzeba mieć tytułu kuchmistrza ;). Warto postawić na proste, dietetyczne potrawy - nie muszą być to wyszukane dania! Pełnowartościowe posiłki mogą być zarówno łatwe do zrobienia, jak i smaczne. Jako przykład niech posłuży: mozzarella z pełnoziarnistym makaronem, oliwkami i świeżymy warzywami, czy koktajl na bazie świeżych owoców, odżywki białkowej z dodatkiem orzechów. Istnieje szereg możliwości. Oczywiście osoby, które nie mają wprawy w rzemiośle kucharskim na początku mogą mieć trudności nawet z prostymi posiłkami, niemniej jednak osoby gotujące na co dzień z powodzeniem sobie poradzą. 

Zmniejsz ilość posiłków 

Jeśli nadal wierzysz w mit: im więcej posiłków w diecie, tym lepiej, to czas zrewidować swoje podejście i wnikliwie przeanalizować swój sposób odżywiania. Nie musisz jeść sześć, czy pięć posiłków dziennie. Mogą być to zarówno trzy posiłki, jak i cztery. Oczywiście wiele zależy od tego jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Przy zapotrzebowaniu 2500 kilokalorii łatwiej jest się zmieścić w 3 posiłkach, niż w przypadku 3500 kalorii. Warto starannie przemyśleć swój tygodniowy jadłospis i skrupulatnie go zaplanować. Nie ulega wątpliwości, że nasze posiłki powinny być bogate w wartości odżywcze, a tym samym nie powinny powodować problemów żołądkowo jelitowych, a więc obfitość posiłków również ma znaczenie. 

Gotuj na dwa dni

Przygotowanie posiłków na dwa dni jest świetnym rozwiązaniem. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu. Np. jeśli w Twoim menu dziś występuje spaghetti czy gulasz z warzywami (oczywiście w zdrowej wersji), to możesz rozdzielić te danie na dwa dni. Bardzo możliwe, że posiłek na drugi dzień straci nieco walorów smakowych, jednak tego typu rozwiązanie może pomóc Ci zaoszczędzić sporo czasu. Pomimo tego, warto zadbać o to, aby dieta w pozostałych dniach była urozmaicona. 

Naucz się improwizować

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zjeść zaplanowanego posiłku, to nie musisz się stresować. Pominięcie jednego posiłku nie zaprzepaści ciężko wypracowanych wcześniej mięśni, ani nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Niemniej jednak, warto nauczyć się improwizować. W sytuacjach awaryjnych, gdy musimy zjeść poza domem, możemy albo udać się do restauracji, dokonując przemyślanych wyborów żywieniowych, pamiętając o umiarze w jedzeniu lub skomponować posiłek z produktów ogólnodostępnych w sklepach. Dobrym rozwiązaniem są jogurty naturalne, kefiry, maślanki, serki wiejskie, nasiona, orzechy, owoce, pieczywo razowe, masło orzechowe, wędzone ryby etc. 

Podsumowanie

Nie trzeba być wybitnym kucharzem, aby jeść zdrowo i smacznie. Nasza dieta może być zarówno wartościowa, jak i nieuciążliwa w realizacji jeśli odpowiednio ją zaplanujemy. Ilość czasu jaką można poświecić na gotowanie to kwestia wysoce indywidualna. Grunt to dobra organizacja. Nadmiar obowiązków to nic innego, jak... wymówka ;). Niewłaściwe nawyki żywieniowe tkwią przede wszystkim w lenistwie i słabej organizacji - warto to zmienić. 

______________

Autor: Marcin Grzelak