Jakie pieczywo wybrać – żytnie, razowe, a może z dynią lub z żurawiną? Czy wiesz, na jakie cechy pieczywa warto zwrócić uwagę, sięgając po nie w sklepie? Czy masz świadomość jak często - jako konsumenci – wybieramy produkt, który z zewnątrz wygląda świetnie, zdrowo i naturalnie, a w rzeczywistości… skład mija się z tym, co myślimy? Przeczytaj artykuł i sprawdź 5 wskazówek, jak wybrać dobre pieczywo!


Z artykułu dowiesz się:

  • Czy pieczywo jest zdrowe?

  • Jak wybrać dobre pieczywo?

  • Czy pieczywo ciemne jest lepsze od jasnego?

  • Jak rozpoznać dobre razowe pieczywo?

  • Jaki powinien być skład dobrego chleba?

  • Chleb bez konserwantów – jaka powinna być data ważności?

  • Jaki powinien być stopień przemiału mąki?

  • Jak sprawdzić skład pieczywa w sklepie?

Czy pieczywo jest zdrowe?

Pieczywo jest jednym z tych produktów spożywczych, które bardzo często są demonizowane. Uważa się, że od pieczywa się tyje, że gluten „zakleja” jelita i że każdy powinien zrezygnować ze spożywania pieczywa.

Otóż, produkty zbożowe, w tym właśnie pieczywo, stanowią ważny element diety człowieka! W Polsce zaleca się spożywanie 5-6 porcji produktów zbożowych. 1 porcja tej grupy produktów odpowiada mniej więcej 1 kromce chleba, ½ misce ugotowanych płatków owsianych/makaronu/ryżu.

Sięgając po produkty zbożowe, powinniśmy wybierać produkty pełnoziarniste. Dlaczego? Przede wszystkim stanowią one świetne źródło błonnika pokarmowego, magnezu, witamin z grupy B, cynku, żelaza oraz antyoksydantów.

Na szczególną uwagę zasługuje błonnik pokarmowy, który bierze udział m.in. w regulacji pracy przewodu pokarmowego (usprawniając pracę jelit), wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu i zwiększa uczucie sytości po zjedzonym posiłku (ma zatem zastosowanie w odchudzaniu).

Pieczywo NIE jest niezdrowe, i o ile nie cierpimy na nietolerancję glutenu (celiakię), nie ma potrzeby aby eliminować z diety pieczywo. Natomiast czy na diecie można jeść pieczywo? Jak najbardziej TAK! W diecie redukcyjnej najważniejszy jest deficyt kaloryczny, zatem jeżeli lubisz pieczywo i chcesz włączyć je do swojego jadłospisu na diecie – śmiało!

Jak wybrać dobre pieczywo?

Wybierając pieczywo warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają wpływ na jakość spożywanych przez nas produktów. Warto wybierać pieczywo ze sprawdzonych źródeł oraz w sklepach/piekarniach, gdzie możemy zapoznać się z jego składem. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie pieczywo.

Czy pieczywo ciemne jest lepsze od jasnego?

Kolor pieczywa może sporo mówić o jego składzie. Z reguły pieczywo bardzo jasne zostało wykonane z mąki pszennej, poddanej rafinacji, czyli oczyszczaniu ziaren z zarodków i otrębów. Taka mąka, a tym samym pieczywo z niej zrobione, jest dużo mniej wartościowe odżywczo - zawiera niewielkie ilości witamin z grupy B, witaminy E, a przede wszystkim nie ma prawie w ogóle błonnika.

Warto pamiętać, że ostatnio coraz bardziej popularne staje się zjawisko fałszowania pieczywa. Utarło się przekonanie, że “pieczywo ciemne jest zdrowsze”. Dlatego sięgając w piekarni/sklepie po chleb czy bułki, najczęściej kierujemy się tylko i wyłącznie kolorem. Tak się składa, że duża część ciemnego pieczywa wypiekana jest z mąki jasnej, a swój kolor zawdzięcza dodatkowi karmelu, ciemnego słodu bądź cykorii. Dlatego warto pamiętać, że “prawdziwe” pieczywo razowe, nie powinno mieć czekoladowego koloru, tylko odcień brązowego wpadającego w szary.

Jak rozpoznać dobre razowe pieczywo?

Aby odróżnić prawdziwe razowe pieczywo od “karmelizowanej podróby” warto też zwrócić uwagę na jego wagę. Pieczywo pełnoziarniste jest bardziej zbite i dużo cięższe od pszennego. Zawdzięcza to sporej ilości błonnika - całych ziaren lub jego elementów.

Jaki powinien być skład dobrego chleba?

Do powstania chleba nie potrzeba zbyt wielu składników - wystarczy mąka, woda, sól i dodatek zakwasu/drożdży/proszku do pieczenia. Jeśli skład pieczywa to cała tablica Mendelejewa, to tak jak w przypadku każdego innego produktu - powinna nam się zapalić lampka.

Bardzo często do pieczywa dodawane są: kwas askorbinowy, cukier, emulgatory, tłuszcz, skrobia czy guma guar. Wszystkie mają za zadanie w różnoraki sposób polepszać cechy organoleptyczne pieczywa - jego wygląd, zapach czy smak, a także zwiększać jego trwałość. O ile niewielka ilość dodanego cukru jest konieczna w przypadku wypieku chleba na drożdżach, o tyle każde jego dodatkowe ilości w pieczywie są zupełnie zbędne.

Oczywiście nie wszystkie dodatki w składzie chleba są niepożądane! Zatem co powinno znaleźć się w chlebie? Dodawanie do pieczywa ziaren, nasion, suszonych owoców, orzechów czy ziół może nie tylko wzbogacić i polepszyć zapach i smak pieczywa, ale też zwiększyć jego walory odżywcze - m.in. dostarczyć więcej błonnika, tłuszczów nienasyconych czy makro- i mikroelementów (tj. magnez i cynk).

Chleb bez konserwantów – jaka powinna być data ważności?

Pieczywo nie powinno mieć długiego terminu ważności. Jeśli tak jest, oznacza to, że zostały do niego dodane konserwanty wydłużające jego trwałość. Jeśli chodzisz na zakupy dość często - wybór takiego pieczywa nie jest konieczny i możesz go unikać. Jeśli nie robisz zakupów często - pamiętaj, że pieczywo możesz zawsze zamrozić.

Jaki powinien być stopień przemiału mąki?

Bardziej istotne od rodzaju mąki (pszenna, żytnia), z której powstało pieczywo, jest stopień jej przemiału (pełnoziarniste, razowe, graham). Nawet jeśli użyto mąki żytniej, a nie pszennej, ale mąka była z niskiego przemiału (niższy typ mąki), to takie pieczywo wcale nie będzie zdrowsze.

Jak sprawdzić skład pieczywa w sklepie?

Pamiętajmy, że producenci doskonale wiedzą, że wybierając pieczywo w sklepie czy piekarni, kierujemy się przede wszystkim jego wyglądem, smakiem i zapachem, a nie wartością odżywczą.

Wszystkie piekarnie lub supermarkety powinny mieć sporządzone listy składników poszczególnego rodzaju pieczywa. Możesz poprosić o ich udostępnienie zarówno w sklepie, jak też sprawdzić je w sieci, na stronie internetowej sklepu. Może się okazać, że spojrzysz na kupowane pieczywo zupełnie inaczej niż dotychczas.

_____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz