Jeśli chcesz całkowicie wyeliminować cukier z diety bądź ograniczyć spożycie cukru – gratulacje! :) Niezależnie czy ograniczałeś go powoli, czy zrezygnowałeś z niego z dnia na dzień – warto znać alternatywy, gdy nasuwa nam się pytanie „czym zastąpić biały cukier”?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są sposoby na ograniczenie cukru w diecie?

  • Czy słodziki dobrze zastępują cukier?

  • Czym są poliole?

  • Czym zastąpić cukier? Syrop klonowy

  • Czym zastąpić cukier? Syrop z agawy

  • Jakie są zamienniki cukru? Melasa i karob

  • Czy można zastąpić cukier owocami?

  • Na co zamienić słodzone napoje?

  • Jakie są najlepsze odżywki białkowe bez cukru?

Jakie są sposoby na ograniczenie cukru w diecie?

Jeśli chcesz skutecznie zastąpić cukier w diecie, warto wprowadzić następujące rozwiązania:

  • stosowanie naturalnych słodzików

  • jedzenie większej ilości owoców

  • wprowadzić do diety fit-przekąski

  • podczas gotowania wykorzystywać fit-przepisy

  • wprowadzić do diety większą ilość słodszych warzyw: marchew, bataty, burak, dynia, cukinia

Czy słodziki dobrze zastępują cukier?

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszymi zamiennikami dla białego cukru, polecamy rozważyć wprowadzenie do diety słodzików tj. stewia, ksylitol (cukier brzozowy blisko 40% mniej kaloryczny od cukru) czy erytrol

Stewia to bezpieczna i naturalna substancja definiowana jako „naturalny słodzik”. Otrzymywana jest liści południowoamerykańskiego krzewu – Stevia rebaudiana. Zawiera stewiozyd i rebaudiozyd A. Stewia pomaga stabilizować poziom cukru i wspiera proces odchudzania. Jako substancja bezkaloryczna doskonale zastępuje cukier. Jest od niego także sporo słodsza.

Czym są poliole?

Poliole będące alkoholami cukrowymi to w pewien sposób zmodyfikowana forma węglowodanów. Jej struktura jednak jest związana z cząsteczką alkoholu. Naturalnymi źródłami polioli są np. warzywa i owoce, które mogą także stanowić dobrą alternatywę dla białego cukru.

Najczęściej stosowanymi poliolami (poza opisaną wyżej stewią) jako zamiennik cukru jest również maltitol. Podobnie jak inne zamienniki cukru, poliole nie wywołują one tak wysokiej reakcji glikemicznej dzięki czemu mogą być pomocne np. dla osób z cukrzycą. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie fermentują one w jamie ustnej, dzięki czemu nie uszkadzają szkliwa zębów i nie prowadzą do występowania próchnicy.

Jedna uwaga – zachowaj umiar ze spożyciem słodzików. Pomimo, że są one bezpieczne, zbyt duża ich ilość w codziennej diecie może wywołać reperkusje żołądkowo-jelitowe.

Czym zastąpić cukier? Syrop klonowy

Syrop klonowy to gęstsze słodzidło występujące w formie syropu, które otrzymuje się z pnia klonu poprzez proces odparowania wody. Jest cennym zamiennikiem cukru dzięki zawartym składnikom mineralnym, witaminom czy innym substancjom bioaktywnym. Stosując go dostarczamy więc tego, czego nie zawiera produkt oczyszczony – cukier stołowy. Jak ze wszystkim należy zachować umiar w jego spożyciu.

Z powodzeniem stosuje się go w kuchni, jako dodatek do omletów, naleśników, deserów, płatków czy jogurtów.

Czym zastąpić cukier? Syrop z agawy

Kolejna z bardziej naturalnych propozycji w wypadku rezygnacji z cukru to syrop z agawy. Syrop z agawy to słodzidło otrzymywane z 2 gatunków agawy. Jest on podobny w smaku do syropu klonowego. Plusem tej alternatywy jest to, że w syropie obecna jest fruktoza, co powoduje, że indeks glikemiczny jest kilkukrotnie niższy a sam cukier jest wolniej uwalniany.

W agawie występuje również wartościowa inulina (źródło probiotyku) oraz błonnik, choć jego ilości są śladowe. Wpływa to korzystnie na florę bakteryjną przewodu pokarmowego poprawiając jego pracę oraz zmniejszając ryzyko zaparć.

Jakie są zamienniki cukru? Melasa i karob

Czysta melasa zawiera około 40% sacharozy i można ją otrzymać z buraka czy trzciny cukrowej. Melasy możesz używać w kuchni jako zamiennik cukru. Melasa otrzymywana z karobu (melasa karobowa) posiada pewne wartości odżywcze i może być pomocna w wypadku problemów trawiennych. Melasa i karob może być stosowana jako dodatek do dań, deserów, kawy czy herbaty czy nawet wypieków.

Sam karob dostępny jest w proszku lub w syropie. Otrzymuje się go z z tzw. drzewa karobowego, a dokładniej jego części (strączków). Jeśli ktoś lubi słodkie kakao i je wcześniej dosładzał – karob sprawdzi się doskonale. Jeśli jesteś zwolennikiem owsianek, omletów czy różnych wypieków – warto poznać te dodatki! Cukier nie będzie Ci już potrzebny.

Czy można zastąpić cukier owocami?

Umówmy się – owoce to najlepsza alternatywa dla białego cukru. Owoce to świetne źródło prozdrowotnych antyoksydantów, witamin czy składników mineralnych. Cukier występuje w owocach w obecności błonnika, wody przez co odpowiedź glikemiczna nie jest aż tak drastyczna.

Ile cukru mają owoce? Zawartość cukru w owocach jest różna, a szczególnie polecanymi owocami mogą być owoce świeże o wyższej zawartości wody. Dobrze sprawdzają się owoce tj. truskawki, maliny, borówki, jagody, jeżyny, arbuzy, melony, poziomki, porzeczki, mandarynki, jabłka, kiwi, gruszki, nektarynki, brzoskwinie, śliwki, melony, arbuzy.

Owoce są dobrym dodatkiem do zdrowych koktajli, gdzie w praktyce poza mlekiem bądź roślinnym „napojem” są płatki owsiane, orzechy, odżywka białkowa. Dużym plusem stosowania dodatków owocowych jest ograniczenie ochoty na słodycze, dzięki czemu łatwiej kontrolować wagę i łaknienie oraz nie pojadać.

Owoce suszone ze względu na niższą zawartość wody mogą zawierać nieco więcej skoncentrowanego cukru, stąd należy zachować umiar w ich spożyciu. Są jednak bogate w błonnik i wartości odżywcze i także mogą zastąpić cukier w diecie.

Na co zamienić słodzone napoje?

Duża część cukrów dodanych w diecie stanowi cukier biały dodawany do napojów. Jeśli zastanawiasz się, jak z tego zrezygnować rozważ np. Bolero czyli saszetkę z proszkiem, którą przygotowujesz z wodą i otrzymujesz ciekawy w smaku napój. Wybór jest ogromny i liczy kilkadziesiąt smaków od słodkich po wytrawne. Napój zawiera stewię i nie ma kalorii.

Najlepsze odżywki białkowe bez cukru

Odżywki białkowe na bazie serwatki lub mieszanki białek mogą również zastępować nam biały cukier. Najczęściej w praktyce dodaje się je do owsianek, omletów, jogurtu, płatków, koktajli.

Odżywki białkowe smakowe zawierają słodziki, a dzięki obecności w porcji ok. 20 – 30 gramów białka znacznie pomagają kontrolować nam łaknienie i zapobiegać pojadaniu. Posiłki z dodatkiem białka to uniwersalna propozycja dla każdego kto rezygnuje z cukru białego.