Wydajność treningowa organizmu - czym jest i jak ją wspierać?

Ograniczenia to przeszkody, które wyjątkowo często spotykamy w swoim życiu. Na drodze widzimy znaki ograniczenia prędkości, limit zużycia pakietu internetowego w telefonie, czasem również ograniczenia naszych możliwości. Te ostatnie często odbierają nam motywacje w czasie treningu. Budowa naszego organizmu zakłada z góry pewne granice, które ciężko jest przekroczyć, ale na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych! Wydajność treningowa stale się rozwija, a my wiemy jak jej w tym pomóc. Jesteś ciekaw? Czytaj dalej!
Spis treści
> > Czym jest wydajność treningowa organizmu?
Czym jest wydajność treningowa organizmu?
Wydajność treningowa to parametr wszystkich naszych możliwości, który nieustannie zmienia się wraz z rozwojem masy mięśniowej i efektywnością ćwiczeń. W ten sposób określa się stopień, którego pod naciskiem własnych ograniczeń nie jesteśmy w stanie przekroczyć. Najprościej mówiąc to umiejętność człowieka do wykonywania pracy fizycznej bez głębokiego zmęczenia, a także bez wyraźnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Jednocześnie jest to również swoista zdolność do regeneracji po zakończeniu wysiłku.
Co wpływa na wydajność organizmu?
Wydolność organizmu nie jest wartością stałą, może maleć i rosnąć. Wśród czynników, które wpływają na ten wskaźnik znajdziemy wiele codziennych czynności i produktów, którym nie przypisywali byśmy tak istotnej roli.
-
alkohol
fast foody
cukier
brak stałych godzin posiłków
↓nieregularne ćwiczenia↑
przemęczenie
+
regularność treningów
dieta bogata w witaminy i aminokwasy
właściwa higiena snu
specjalne suplementy
Czym wspierać wydajność treningową?
Wydajność treningową najlepiej jest wspierać dedykowanymi do tego produktami. Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań o różnych profilach działania dedykowanych do konkretnych aktywności i celów. Możemy wyróżnić 4 substancje czynne, które wyróżniają się najlepszymi efektami i w krótkim okresie wyraźnie podnoszą wydajność treningową organizmu.
Kreatyna jest jednym z najczęściej używanych w sportowym świecie suplementów. Sportowcy często wybierają ją, ponieważ zwiększa produkcję ATP, który jest kluczowy w procesach uzyskiwania energii. Przekłada się to w bezpośredni sposób na poprawę siły, mocy i wytrzymałości. Badania dowodzą zwiększenie sprawności fizycznej w krótkim czasie oraz wysoką intensywność ćwiczeń.
Najpopularniejszy na świecie stymulant. Z kofeiny korzystają nie tylko osoby aktywne fizycznie, ale również te, które chcą podnieść swoją wydajność umysłową. Substancja ta zwiększa koncentrację, dodaje energii, a co najistotniejsze podczas ćwiczeń - zmniejsza tzw. tempo dostrzegania wysiłku.
Beta alanina to aminokwas wytwarzany w wątrobie. W naturalny sposób zwiększa ilość karnozyny w mięśniach i tym samym reguluje kwasowość pH. Wyraźnie wspomaga poprawę wydajności oraz sprzyja rozrostowi mięśni przy trwałym wysiłku.
Aminokwas który zwiększa na dłuższy okres czasu poziom NO w naszym organizmie. Zwiększenie przepływu krwi i rozszerzenie naczyń umożliwia dostarczanie większej ilości krwi i składników odżywczych do mięśni i tkanek, stymulując wzrost. AAKG jest lepszą formą Argininy, który oprócz zwiększonego przepływu krwi i pompy mięśniowej, oferuje lepsze wchłanianie.
Nie wszystkie ograniczenia muszą dotyczyć Ciebie. Unikaj produktów i zachowań zagrażających wydajności treningowej twojego organizmu. Podnieś swoją efektywność stosując suplementy wspomagające. Przekraczaj własne granice stosując dedykowane preparaty.