W ostatnim czasie zdrowy tryb życia i regularna aktywność fizyczna zyskuje coraz więcej entuzjastów. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta może korzystnie wpływać zarówno na naszą kondycje zdrowotną, jak i sylwetkę. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, przygotowanie całodziennego menu nie wymaga od nas spędzania połowy dnia w kuchni, jeśli zadbamy o dobrą organizację, jednak pomimo tego, bardzo wiele osób twierdzi, że nie może sobie pozwolić na „trzymanie” zdrowej diety, gdyż ma dużo obowiązków. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup cateringu dietetycznego, ale czy dieta pudełkowa jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę? poznaj wady i zalety cateringu dietetycznego.

Dieta pudełkowa

Catering dietetyczny w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej na dietę tzw. pudełkową decydują się osoby chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Cateringi dietetyczne oferują nam zbilansowane, świeże i pożywne dania z dostawą do domu.

Do wyboru mamy różne rodzaje diet, najbardziej powszechne to m.in standard, wegetariańska, bezglutenowa, bezlaktozowa, sport. Warianty kaloryczne diet pudełkowych zwykle wahają się od 1000 kcal do 2500 kcal.

Dieta pudełkowa - zalety

Główną zaletą diet pudełkowych jest oszczędność czasu. Osoby bardzo zapracowane dzięki tego typu usługom, nie muszą poświęcać czasu na robienie zakupów lub przygotowywanie posiłków. Wiele osób decyduje się na tzw. gotowce, gdyż niezwykle cenią sobie wygodę i komfort.

Ponadto nie musimy zastanawiać się nad kompozycją posiłków, gdyż mamy z góry ustalony jadłospis. Chciałbym napisać coś więcej w obszarze zalet, ale niestety korzyści z diety pudełkowej w tym miejscu się kończą.

Dieta pudełkowa - wady

Z tego tytułu, że wad jest o wiele więcej, zdecydowałem się poniżej je wypunktować i rozwinąć.

  • Wysoka cena

Przeglądając oferty różnych cateringów dietetycznych można dojść do wniosku, że cena tego typu usług jest stosunkowo drogi. Koszt diety 1500 kcal (bardzo niskokaloryczna dieta) oscyluje się w granicach 1500 - 1900zł. Nie oszukujmy się, dieta pudełkowa to opcja kilkukrotnie droższa niż ta, która zakłada, że odżywiamy się na własną rękę. Oczywiście są osoby, które mogą sobie pozwolić na tego rodzaju rozwiązania, gdyż cenią sobie bardziej komfort i wygodę.

  • Brak indywidualizacji

Dieta pudełkowa oferuje gotowy jadłospis, który nie jest układany pod indywidudalne potrzeby fizjologiczne naszego organizmu. Mamy do wyboru jedynie warianty kaloryczne oraz rodzaje diet, takie jak dieta wegetariańska, sport czy bezglutenowa.

To może zabrzmieć dość trywialnie, ale każdy z nas jest inny, mamy inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niedobory żywieniowe, problem zdrowotne, preferencje kulinarne etc. Ponadto nie zawsze mamy możliwość zobaczenia składu posiłków, a także dokładnych gramatur, przez co nie mamy do końca pewności co do realizacji teoretycznych założeń ustalonej diety.

W dodatku w dietetyce obowiązuje dynamiczna koncepcja bilansu kalorycznego. Oznacza to, że nie jeśli chudniemy jakiś czas np. na 2500 kcal, to za kilka tygodni już nie będziemy widzieć progresu na tych kaloriach, gdyż nasze zapotrzebowanie zmienia się względem redukcji masy ciała oraz tkanki tłuszczowej.

Wracając do wariantów kalorycznych, zazwyczaj oferowane opcje wynoszą od 1000 do 2500 kcal. Ta najniższa granica zdecydowanie niesie za sobą fatalne konsekwencje dla zdrowia, jeśli ktokolwiek byłby w ogóle w stanie utrzymać tak skrajnie niską kaloryczność, z kolei 2500 kcal wygląda bardziej sensownie, może to być odpowiednia kaloryczność dla niektórych osób, jednak dla regularnych bywalców siłowni, zwłaszcza mężczyzn, taka dawka energii może okazać się zbyt mała.

  • Plastik

Kolejnym minusem jest plastik. Co prawda, niektóre cateringi dietetyczne wprowadziły do swojej oferty alternatywy dla plastikowych opakowań, lecz dużo firm nadal używa plastiku. Jeśli będziemy jeść codziennie 5 posiłków w plastikowych pojemnikach, to w miesiącu uzyskamy 150 pojemników, to jest naprawdę dużo i nie jest to korzystne dla środowiska.

  • Restrykcyjne diety i efekt jojo

Diety pudełkowe częściej wykupowane są przez kobiety. Niestety dużo osób nie ma pojęcia jakie ma faktyczne zapotrzebowanie kaloryczne. Wybierając na ślepo dany wariant kaloryczny może być dla nas niekorzystny. Opcje z rzędu 1200-1500kcal to daleko idące restrykcje kaloryczne i odżywcze, które negatywnie obbijają się na kondycji zdrowotnej.

Należy również wspomnieć o tym, że raczej mało kto przez kilkanaście lat bazuje na cateringach dietetycznych, prędzej czy później musimy z nich zrezygnować. Brak świadomości żywieniowej najprawdopodobniej sprawi, że tuż po zakończeniu współpracy z cateringiem wrócimy do starych nawyków żywieniowych, niekoniecznie dobrych, co doprowadzi do efektu jojo. Brak wiedzy dotyczącej właściwego odżywiania i bilansowania jadłospisu nie pomoże nam utrzymać zdrowej, odpowiednio energetycznej dla nas diety.

Pudełkowa dieta - podsumowanie

Dieta pudełkowa może być dobrym rozwiązaniem tymczasowo. Trzeba jednak dobrać odpowiednią dla siebie kaloryczność, gdyż zbyt niskokaloryczne diety negatywnie wpływają zarówno na zdrowie, jak i naszą sylwetkę w dłuższej perspektywie czasu. Przygotowywanie posiłków samodzielnie jest opcją zdecydowanie tańszą oraz zdrowszą.

Na bieżąco zdobywanie wiedzy żywieniowej pozwoli nam utrzymać wypracowane efekty przez długi czas. Najlepsza dieta to ta, która jesteśmy w stanie utrzymać. Codzienne przygotowywanie wartościowych i smacznych posiłków nie musi być, aż tak czasochłonne jakby mogło się wydawać.

____________

Autor: Marcin Grzelak