Dieta fleksitariańska jest dietą bardzo zbliżoną do tradycyjnej, uwzględniającej wszystkie grupy produktów spożywczych. Można powiedzieć, że to pojęcie łączy “wegetarianizm” i słowo “flexible”, czyli elastyczny. Charakteryzuje się przede wszystkim ograniczeniem spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, bez ich eliminacji. Takie podejście jest korzystne z punktu widzenia zdrowia fizycznego, psychicznego, a także ekologii.  

 

W artykule:

  • Czy fleksitarianizm jest zdrowy?
  • Fleksitarianizm a choroby sercowo-naczyniowe
  • Wpływ diety fleksitariańskiej na pracę jelit
  • Korzyści z ograniczenia spożycia mięsa (ekologia, nowotwory)

  

Czy fleksitarianizm jest zdrowy?

Jak wiele innych modeli żywieniowych - fleksitarianizm może być zarówno zdrowy, jak i nie. Podobnie jak w tradycyjnej diecie, należy przestrzegać pewnych zasad zdrowego odżywiania. Należy dbać o podaż wszystkich makroskładników (białka, tłuszczu i węglowodanów), witamin i składników mineralnych. 

 

Dieta fleksitariańska opiera się na pokarmach pochodzenia roślinnego, co jest korzystne w kontekście zmniejszenia ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. 

 

Ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych może nieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, by na ich miejsce wprowadzić inny produkt bogaty w białko, zdrowe tłuszcze oraz składniki takie jak żelazo, czy cynk. Nie wystarczy więc wyeliminować mięso z posiłku, ale na jego miejsce użyć np. roślin strączkowych lub tofu. 

 

Odpowiednio zbilansowana dieta fleksitariańska może stanowić element zdrowego stylu życia. Jest to dieta, która pozwala na elastyczność, nie ma w niej rygorystycznych zasad i ograniczeń. Możemy być na takiej diecie nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wiele osób z różnych przyczyn pragnie ograniczać mięso, jednak całkowita rezygnacja jest dla nich za dużym wyrzeczeniem. Dieta fleksitariańska może być idealnym wyborem dla takich osób.

 

Fleksitarianizm a choroby sercowo-naczyniowe

Dieta fleksitarian, opierająca się głównie na produktach roślinnych, może przyczynić się do obniżenia ryzyka chorób serca. Niektóre badania wskazują, że osoby ograniczające mięso mają niższe stężenie cukru we krwi oraz insuliny. W konsekwencji te osoby mają niższe ryzyko występowania insulinooporności, która może prowadzić do cukrzycy typu 2.

 

Ponadto, zastępowanie czerwonego mięsa roślinnymi źródłami białka, takimi jak rośliny strączkowe czy orzechy i nasiona, może korzystnie wpływać na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

 

Istnieją badania, które wykazały, że fleksitarianie charakteryzują się mniejszą masą ciała niż osoby regularnie spożywające mięso. Wydaje się również, że osoby będące na takiej diecie częściej prowadzą zdrowy tryb życia i częściej są aktywni fizycznie. Zarówno prawidłowa masa ciała, jak i aktywny tryb życia to ważne elementy prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz zespołu metabolicznego. 

 

Wpływ diety fleksitariańskiej na pracę jelit 

Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i roślinne źródła białka może wspierać zdrowie układu pokarmowego. Błonnik zawarty w roślinach jest szczególnie ważny dla zdrowia układu pokarmowego. Odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego może pomóc w regulacji trawienia, poprawie perystaltyki jelit, a także prawidłowego uformowania stolca.

 

Dieta skupiająca się na produktach roślinnych może wspomagać zdrową mikroflorę jelitową. Spożywanie różnorodnych roślinnych źródeł pożywienia dostarcza prebiotyków (takich jak błonnik), które służą jako pożywienie dla korzystnych bakterii w jelitach.

 

Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego. Natomiast ograniczenie m.in soli zawartej w czerwonym mięsie może być korzystne w kontekście zmniejszenia ryzyka występowania raka żołądka

 

Korzyści z ograniczenia spożycia mięsa

Ograniczenie spożycia mięsa może przynosić korzyści zarówno dla środowiska, jak i zdrowia. Zmniejszenie ilości mięsa w diecie może być korzystne w kontekście zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

 

Produkcja mięsa, zwłaszcza czerwonego mięsa, związana jest z intensywnym zużyciem zasobów naturalnych, takich jak woda i ziemia, a także z emisją gazów cieplarnianych. Ograniczenie spożycia mięsa pomaga zmniejszyć te negatywne wpływy na klimat.

 

Rozwinięta produkcja mięsa, zwłaszcza wołowiny, często związana jest z wylesianiem, aby zrobić miejsce na pastwiska lub uprawy roślin dla hodowli zwierząt. Ograniczenie spożycia mięsa przyczynia się do ochrony lasów i ich bioróżnorodności.

 

Niektóre badania sugerują, że nadmierne spożycie czerwonego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych, może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Ograniczenie spożycia mięsa może zatem wpłynąć korzystnie na profilaktykę nowotworową.

 

Źródła:

  1. Kim M. H., Bae Y. J. (2015). Comparative study of serum leptin and insulin resistance levels between Korean post menopausal vegetarian and non-vegetarian women. Clin Nutr Res. 4(3):175–81.
  2. Wiśniewska K. Dieta fleksitariańska, czyli… elastyczny wegetarianizm. https://ncez.pzh.gov.pl/ (dostęp z 11.03.2024).