Wszyscy doskonale wiemy, co się ostatnio dzieje z cenami większości produktów spożywczych. Porównując ceny z ubiegłego roku możemy zauważyć, że niektóre z nich wzrosły nawet o 50%. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób robić zakupy, aby nie ucierpiał Twój portfel.



Lista zakupów- w jakim celu?
Brzmi bardzo banalnie, ale
idąc na zakupy bez przygotowanej listy, bardzo często kupujesz dużo więcej, niż rzeczywiście potrzebujesz. Spisz konkretne produkty, Twoje zakupy będą mniej kosztować i zajmą dużo mniej czasu. Oczywiście warto wcześniej zaplanować, jakie posiłki chcesz przygotować/zjeść. Na Twojej liście powinny pojawić się produkty, które mogą stanowić pewnego rodzaju bazę dla wielu potraw - m.in. jajka, mleko (krowie lub roślinne), jogurty (naturalny lub wegański), warzywa, czy dobrej jakości chude mięso. Warto uwzględnić passatę pomidorowa, która stanowi bazę dla niskokalorycznych sosów, oraz twaróg – który stanowi świetne źródło białka i nadaje się do słodkich lub słonych posiłków.



Aplikacje sklepowe- czy warto sprawdzać promocje?

Oprócz gazetek z ofertami sprzedażowymi, na aplikacji sklepów tj. Lidl, Biedronka czy Auchan można znaleźć aktualne promocje. Nie oszukujmy się - sklepom zależy, żeby dany produkt się sprzedał, a nie został wyrzucony do kosza po terminie ważności. Pamiętaj jednak, aby korzystać z promocji mądrze. Wybieraj produkty, których rzeczywiście potrzebujesz - zadaj sobie pytanie “czy chciałbym/-abym to kupić nawet, gdyby tej promocji nie było?”. Z przecenionych warzyw możesz zrobić pyszny sos. Jeśli kupujesz w promocyjnej cenie nabiał (jogurty, sery), ale obawiasz się o jego świeżość - poddaj produkt obróbce cieplnej. Jogurty czy twaróg będą świetnie się nadawać do ciast czy placuszków, a serem możesz zawsze posypać potrawę i ją podpiec.



Wybieraj warzywa i owoce sezonowe
Będą wówczas nie tylko
najlepszej jakości, ale także łatwo dostępne w każdym sklepie. Dodatkowym atutem będzie również ich cena - dużo niższa w stosunku do tej poza sezonem. Pamiętaj, że kiedy kończy się sezon na dane owoce/warzywa, równolegle pojawiają się różne promocje.



Mrożenie produktów-dlaczego jest pomocne
Dzięki mrożeniu marnujesz zdecydowanie mniej jedzenia i nie potrzebujesz tak często robić zakupy. Produkty, które możesz zamrozić:
- pieczywo,
- surowe mięso,
- surowe ryby,
- warzywa,
- owoce,
- ugotowane kasze,
- przygotowany sos/bulion,
- pierogi,
- ser żółty (w kawałku),
- grzyby,
- zioła tj. pietruszka, koperek, szczypiorek.
Mrożenie produktów to świetna opcja, jeśli kupujesz jakieś na promocji w większych ilościach, a wiesz, że nie wykorzystasz ich do przygotowania posiłków w niedalekim czasie. Mrożenie owoców i warzyw w okresie letnim to dobry pomysł - można wówczas wyciągnąć je z zamrażarki jesienią czy zimą, kiedy nie ma do nich łatwego dostępu.

W okresie jesienno-zimowym warto się również zaopatrzyć w gotowe mrożonki - owoce czy mieszanki warzyw. Dzięki nim zaoszczędzimy więcej czasu w trakcie przygotowywania posiłków.


Porównuj ceny

Wiele produktów, które goszczą w sklepach słyną z popularności swojej marki - głównie za sprawą dobrej reklamy w TV czy sieci. Obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór artykułów spożywczych, że możemy w nich przebierać. Utarło się przekonanie, że cena produktu idzie w parze z jego jakością. Jednak warto podchodzić do tej tezy z dystansem - ani najdroższe, ani najtańsze produkty, niekoniecznie będą odznaczać się wysoką jakością. Artykuły spożywcze, które charakteryzują się najlepszą jakością, nie powinny mieć na etykiecie kilku linijek składników. Im krótszy skład tym lepiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na którym miejscu w składzie znajduje się cukier (o ile występuje, jeśli nie, to tym lepiej), jaka jest zawartość tłuszczów nasyconych i soli. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zwróć uwagę na ilość białka w produkcie. Jeśli porównasz składy kilku produktów i odłożysz te, które powinny budzić Twoje wątpliwości - wybierz spośród pozostałych tańszą opcję.

Nie mamy wpływu na rosnące ceny produktów w sklepach, ale mamy wpływ na to, jakich wyborów dokonujemy na zakupach. Planowanie posiłków, robienie listy, nie kupowanie na zapas, korzystanie z promocji, sięganie po produkty sezonowe czy robienie większych, ale rzadszych zakupów - te rzeczy pozwolą Ci zaoszczędzić gotówkę, często Twój czas i na pewno nerwy!