Mąka migdałowa 

Mąka migdałowa jest doskonałym zamiennikiem tradycyjnej mąki pszennej w każdej kuchni. Charakteryzuje się ona wyższą zawartością białka, zdrowych tłuszczów i witaminy E. Jest też dobrym wyborem dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Mąka migdałowa jest całkowicie bezglutenowa i dostarcza organizmowi dużą ilość magnezu, żelaza, wapnia i magnezu.

Mąka migdałowa jest uważana za jedną z najlepszych mąk w procesie odchudzania, ponieważ, w przeciwieństwie do mąki pszennej, ma niską zawartość węglowodanów i wyjątkowo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu obniża poziom cukru we krwi, co ostatecznie prowadzi do utraty wagi.

Mąka z brązowego ryżu

Mąka ryżowa jako zdrowy zamiennik mąki pszennej, doskonale pobudza metabolizm dzięki wysokiej zawartości nierozpuszczalnego błonnika. Błonnik w brązowym ryżu pomaga obniżyć poziom cholesterolu w organizmie, a także zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi. Ze względu na swoją delikatną konsystencję można ją z powodzeniem stosować jako zamiennik mąki w wypiekach. Mąka z brązowego ryżu jest niezwykle bogata w białko, żelazo, magnez i pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Mąka z komosy ryżowej

Mąka z quinoa to kolejna niskokaloryczna mąka, która w ostatnim czasie wspięła się na szczyty list popularności. Wysoka zawartość białka w komosie ryżowej sprawia, że jest ona ulubioną mąką wegan i wegetarian. Mąka z komosy ryżowej, w porównaniu z tradycyjną mąką pszenną, posiada właściwości, które wpływają na zahamowanie apetytu. Można wykonać ją samodzielnie w domu, wystarczy jedynie zmielić bardzo drobno surowe nasiona komosy ryżowej.

Mąka z ciecierzycy

Mąka z ciecierzycy jest bardzo zdrowym wyborem i jedną z najlepszych mąk dla osób odchudzających się. Posiada pięć razy więcej błonnika i dwa razy więcej białka niż standardowa mąka. Ten rodzaj mąki ma to do siebie, że jest doskonałym spoiwem, jednak należy uważać, ponieważ posiada ona charakterystyczny smak ciecierzycy, przez co nie jest najlepszym wyborem w przypadku wypieków.

Mąka kokosowa

Produkowana z suszonego miąższu kokosa. Mąka kokosowa dostarcza 10g błonnika w zaledwie ¼ filiżanki! Mąka kokosowa znana jest ze swojej wysokiej absorpcji wody, dlatego jeżeli używamy jej podczas przygotowywania potrawy, zawsze pamiętajmy o zwiększeniu zawartości wody/płynu. Ta mąka jest bardzo bogata w błonnik, jest o wiele bardziej tłusta i niekoniecznie nadaje się do stosowania jako zamiennik do wypieków 1:1 ze względu na swoją chłonność.

Mąka owsiana

Mąka owsiana jest wytwarzana z mielonego owsa i jest naturalnie bogata w białko i błonnik. Mąka owsiana charakteryzuje się słodszym smakiem i właśnie dlatego dobrze sprawdza się w wypiekach. Mąka owsiana jest twardsza od tradycyjnej mąki pszennej, co różnicuje ją w sposobie zachowywania się podczas gotowania. Dla osiągnięcia najlepszych efektów, warto połączyć tę mąkę z tradycyjną mąką, zwiększy to zawartość białka i pozwoli zachować właściwości mąki pszennej. Można kupić ją w sklepie, jednak w bardzo łatwy i tani sposób można ją wykonać samodzielnie - wystarczy zmielić płatki owsiane.

Która mąka jest najlepsza na odchudzanie?

Tak naprawdę trudno powiedzieć. Dla osób, które liczą kalorie, mąka migdałowa i amarantusowa charakteryzują się najniższą kalorycznością. Na szczęście w ostatnim czasie jesteśmy coraz bardziej świadomi i zdajemy sobie sprawę, że kalorie to nie wszystko. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze jakichkolwiek produktów, nie tylko mąki. Weź pod uwagę indeks glikemiczny, zawartość węglowodanów, białka i składników odżywczych.

Można być pewnym, że każda nasza propozycja ma ogólnie wyższą wartość odżywczą w porównaniu do białej mąki - co nie jest wysoką poprzeczką! Wszystkie mąki mają więcej błonnika, co jest niezbędne dla zdrowej pracy jelit oraz niższy indeks glikemiczny, co wpływa na wolniejsze uwalnianie energii. Zamień tradycyjną mąkę pszenną na taką, która będzie miała wyższą wartość odżywczą.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec