1. Aby nie przytyć ostatni posiłek minimum 2h przed snem.

Jedzenie przed snem wciąż budzi wiele kontrowersji. O której jeść ostatni posiłek? Niektóre badania wykazują przewagę w utracie tłuszczowej masy ciała u osób spożywających posiłki 2-3 godziny przed snem, inne u osób spożywających posiłki bezpośrednio przed pójściem spać. Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie jakiś czas przed snem wydaje się mieć niewielką przewagę, jednak jest to nic imponującego. Badania jednak niedoskonale odzwierciedlają prawdziwe życie. W rzeczywistości istnieją dwa główne powody, dla których jedzenie w nocy może utrudniać utratę tłuszczu, a oba są związane ze zwiększeniem dziennego spożycia kalorii.

Pierwszy powód jest najprostszy: jeśli zamiast iść bezpośrednio do łóżka, najpierw sięgamy po przekąskę, bez której nie oszukujmy się – moglibyśmy się obejść. Drugim powodem jest to, że kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy tendencję do jedzenia, aby utrzymać się na nogach. Wtedy najczęściej sięgamy po niekoniecznie zdrowe wybory jedzeniowe, z upodobaniem właśnie do niekoniecznie zdrowych przekąsek (zwykle jest to połączenie węglowodanów, cukrów rafinowanych z tłuszczami trans). Jeśli więc nie śpimy w nocy - zwłaszcza po to, by pracować lub uczyć się, ale tylko po to, by oglądać telewizję - jesteśmy bardziej skłonni do jedzenia - nie z głodu, ale po to, by pomóc zwalczyć senność.

Mit obalony - Nie tuczy nas jedzenie przed snem, a nadwyżka kaloryczna.

2. Ujemne kalorie - jedz i chudnij!

Pokarmy o "ujemnej kaloryczności" to święty Graal w odchudzaniu - są to pokarmy, które mają mniej kalorii niż organizm zużywa na ich strawienie. Niestety, tego typu pokarmy prawdopodobnie nie istnieją. Nawet seler naciowy, często wymieniany jako pokarm o ujemnej wartości kalorycznej, pomimo, że dostarcza niewielkie ilości kalorii, to jednak wciąż je ma.  Nie ma dowodów na to, że żywność może posiadać ujemne kalorie, przyczyniając się tym samym bezpośrednio do utraty wagi. Jednak pokarmy zaliczane do kategorii "ujemnych kalorii" zawierają zwykle dużo wody i błonnika, a co za tym idzie sycą nas na dłużej – w związku z tym ich spożywanie może pośrednio prowadzić do utraty wagi, ponieważ spożywamy mniej żywności.

Mit obalony - nie istnieje coś takiego jak ujemne kalorie. Natomiast istnieją produkty, które sycą nas i jednocześnie są niskokaloryczne, przez co spożywamy duże objętości posiłków, dostarczając stosunkowo niewiele kalorii.

3. To węglowodany tuczą!

Przeliczając gram do grama, węglowodany mają mniej niż połowę kalorii w porównaniu z tłuszczem. Ile kalorii mają tłuszcze i węglowodany? 1 gram węglowodanów to 4 kcal, podczas gdy 1 gram tłuszczów dostarcza aż 9 kcal. Mimo wszystko wciąż musisz uważać na wielkość porcji i wybierać odpowiednie rodzaje węglowodanów. Jakie są najlepsze źródła węglowodanów? Decyduj się na produkty pełnoziarniste, takie jak owies, brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb i makaron, zamiast białych wersji lub słodzonych potraw i napojów. Uważaj również na wysokokaloryczne dodatki. Powszechnie dodawane nadzienia i dodatki, takie jak kremowe sosy do makaronu czy masło lub ser do pieczonych ziemniaków, drastycznie zwiększą zawartość tłuszczu i kalorii w posiłku.

Mit obalony - zawartość węglowodanów w diecie nie ma nic wspólnego z przyrostem masy ciała. Za odkładanie się tkanki tłuszczowej zawsze odpowiada nadwyżka kaloryczna, a nie konkretne grupy pokarmów.

4. 5 posiłków dziennie to jedyny sposób by schudnąć

Jedzenie małych posiłków, ale częściej, regularnie przez cały dzień jest metodą stosowaną przez wiele osób w celu przyspieszenia metabolizmu i utraty wagi. Jest to dobry sposób, jednak nie jest jedynym sposobem na utratę wagi. Ile posiłków jeść dziennie? W rzeczywistości, jeżeli jesteś zdrowy, częstotliwość posiłków nie ma znaczenia, o ile zaspokajasz swoje potrzeby energetyczne. Kilka zaplanowanych posiłków w ciągu dnia to dobry wybór dla osób, które mają skłonności do podjadania. Regularne jedzenie pozwala uniknąć uczucia głodu. Jednak jeżeli jesteś osoba pracującą, prowadzisz dość intensywny tryb życia i zwyczajnie nie masz czasu w ciągu dnia na jedzenie, 3 posiłki z pewnością wystarczą, należy jednak zadbać o to, aby były odpowiednio zbilansowane.

Mit obalony - 3 czy 5, bez różnicy. Nie liczy się liczba, a odpowiednie planowanie posiłków w ciągu dnia.

5. Suplementy to strata pieniędzy

Podczas gdy skupienie się na stosowaniu diety bogatej w składniki odżywcze jest najbardziej istotnym elementem zdrowia, suplementy - jeśli są stosowane prawidłowo i w odpowiedniej formie - mogą być korzystne na wiele sposobów. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które cierpią na schorzenia takie jak cukrzyca typu 2, a także tych, które przyjmują popularne leki, takie jak statyny, inhibitory pompy protonowej i leki antykoncepcyjne przyjmowanie określonych suplementów może znacząco wpłynąć na ich zdrowie. Istnieją witaminy i składniki mineralne, których suplementacja jest wręcz zalecana. Jest tak chociażby w przypadku witaminy D, którą powinien suplementować niemal każdy. Dodatkowo, według najnowszych zaleceń z grudnia 2020, wszystkie kobiety w wieku prokreacyjnym powinny regularnie przyjmować kwas foliowy, a osoby będące na diecie wegańskiej powinny uzupełniać swoją dietę o witaminę B12.

Mit obalony - suplementy nie są stratą pieniędzy o ile stosowane są z rozwagą. Odpowiedni dobór suplementów i ich zakup w odpowiednim miejscu to podstawa.