Świadomość dotycząca żywności jest wśród społeczeństwa coraz większa. Staramy się odżywiać zdrowo i jakościowo oraz unikać wysoko przetworzonej żywności oraz wszelakich konserwantów. Czytamy etykiety i składy w poszukiwaniu jak najlepszej jakości produktów i dyskwalifikujemy te, na których liście znajdujemy konserwanty oznaczone literą „E”. Jednak nie wszystkie dodatki stanowią zagrożenie dla zdrowia. Warto mieć świadomość czym tak naprawdę są dodatki do żywności i których z nich należy unikać, a których zupełnie nie należy się obawiać.

Czym są dodatki “E"?

Bez wątpienia każdy zetknął się z symbolem "E" w połączeniu z trzy- lub czterocyfrową liczbą na opakowaniu dowolnej żywności. Jest to oznaczenie dodatkowych substancji, które są dodawane do żywności w celu przedłużenia jej trwałości, lub poprawy koloru i smaku produktu.

Czy coś co jest ogólnodostępne w sklepie może być trujące?

Cała żywność na rynku musi przejść przez ścisłą kontrolę EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), więc nie ma możliwości, aby na rynku pojawił się jakikolwiek szkodliwy i niebezpieczny produkt. EFSA kontroluje proporcje substancji chemicznych w żywności, które nie mogą przekroczyć dozwolonego poziomu ADI, czyli akceptowalnego dziennego spożycia. Wysokość ADI mówi, jaką substancję i w jakiej ilości możemy przyjmować bez narażania się na jakiekolwiek ryzyko zdrowotne.

Zgodnie z prawodawstwem europejskim dodatki mogą być stosowane w produktach tylko w przypadku, gdy spełniają one pozwolenia oparte na trzech kryteriach:

  • dodatek do żywności nie stwarza ryzyka zagrożenia dla zdrowia konsumenta

  • zastosowanie takiej substancji jest niezbędne z technologicznego punktu widzenia

  • konsument nie jest wprowadzany w błąd przez stosowanie dodatków do żywności

Co oznaczają liczby przy “E”?

W oparciu o pochodzenie, dodatki można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • Naturalne - substancje dodatkowe pochodzące ze źródeł naturalnych, powstające bez żadnych procesów chemicznych.

  • Sztuczne - substancje te nie występują w przyrodzie, dlatego muszą być wytwarzane w laboratoriach.

  • Syntetyczne - są produkowane sztucznie, ale ich skład jest identyczny z dodatkami naturalnymi.

Dodatki “E” można podzielić na poszczególne kategorie w oparciu o ich funkcje w następujący sposób:

  • E100 - E199 - dodatki barwiące

  • E200 - E299 - środki konserwujące

  • E300 - E399 - przeciwutleniacze, regulatory kwasowości

  • E400 - E499 - zagęszczacze, stabilizatory, emulgatory

  • E500 - E599 - regulatory kwasowości

  • E600 - E699 - wzmacniacze smaku

  • E900 - E999 - dodatkowe substancje słodzące

  • E1000 - E1599 - dodatkowe substancje dodatkowe

Dlaczego ludzie boją się "E"?

Temat dodatków do żywności i ich szkodliwego działania jest bardzo kontrowersyjny. Różne źródła twierdzą, że wszystkie dodatki "E" w produktach spożywczych są niebezpieczne i szkodzą zdrowiu. Swoje twierdzenia podpierają głównie substancjami produkowanymi syntetycznie, takimi jak kontrowersyjny aspartam czy glutaminian sodu. Tymczasem są one dopuszczone do stosowania w krajach Unii Europejskiej i nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka pod warunkiem zachowania optymalnej dziennej dawki.

Czy należy całkowicie wykluczyć dodatki “E” z diety?

Istnieje szeroka gama naturalnych dodatków, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, choć oznaczane są jako "numery E". Właśnie dlatego nie kupowanie produktu tylko dlatego, że zawiera jakieś dodatki, jest błędem. Nie zmienia to jednak faktu, że im mniej przetworzoną żywność spożywamy tym jest to zdrowsze dla naszego organizmu. Do kwestii składów produktów spożywczych należy podchodzić z rozwagą. Gdyby którykolwiek z dodatków stanowił udowodnione zagrożenie dla naszego zdrowia, jego występowanie w produktach spożywczych i innych towarach nie byłoby dozwolone.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec