Wielu z nas zastanawia się, dlaczego biały cukier jest tak demonizowany. Dlaczego musimy sobie dozować przyjemności, aby pozostać zdrowym i cieszyć się z estetycznej sylwetki? Niestety cukier prosty należy do składników pokarmowych, które w dużej ilości zaburzają procesy biochemiczne w naszym ciele, prowadząc do negatywnych, pod kątem zdrowia, konsekwencji. Z czym należy się liczyć?

Charakterystyka cukru

Sacharoza nazywana potocznie cukrem jest czystym źródłem energii dla naszego ciała. Jest ona bardzo szybko wchłaniana przez komórki ustroju. Jej podstawowym zadaniem jest zaspokojenie potrzeb energetycznych komórek, aby mogły poprawnie funkcjonować. Niestety nadmiar “paliwa” prowadzi do niszczenia machinerii ciała. Bezapelacyjnie cukier jest przyczyną otyłości, prowadzi do występowania cukrzycy typu II, próchnicy, uzależnień oraz wzmaga powstawanie nowotworów (komórki rakowe korzystają wyłącznie z węglowodanów prostych, jako źródła energii). W największym stopniu należy wystrzegać się i ograniczać tzw. cukry wolne - dodawane do pożywienia w celu polepszenia walorów smakowych. To właśnie one są wysokoenergetycznym paliwem, które w wysokim stężeniu może prowadzić do w.w jednostek chorobowych.

Cukry proste - co należy o nich wiedzieć

Cukier - sacharoza jest zaliczana do produktów wysokoenergetycznych (405kcal na 100 gram produktu). Oprócz energii i oczywistych walorów smakowych, nie posiada żadnych wartości odżywczych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby stanowił on maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jak mowa była wcześniej, zbyt wysokie spożywanie sacharozy może prowadzić do występowania: próchnicy, otyłości, wzrostu stężenia trójglicerydów we krwi itp. Stowarzyszenia diabetologiczne wykazały, iż duży wkład w występowanie przypadków w.w chorób mają napoje słodzone cukrem. Zalecają one, aby ograniczyć spożywanie tych produktów, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych. Lepszych, choć nie najlepszym zamiennikiem cukru jest fruktoza. Zawiera ona o 40 procent mniej kalorii i o 78 procent niższy indeks glikemiczny. Tym niemniej, jej nadmierne spożywanie również obarczone jest pewnym niebezpieczeństwem mianowicie, może prowadzić do występowania przerostu i stłuszczenia wątroby, hyperglicerydemii oraz podwyższenia frakcji cholesterolu VLDL we krwi.

Słodziki jako remedium na chęć sięgnięcia po coś słodkiego?

Wraz z narastającą falą otyłości, po wielu kampaniach społecznych, wzrosło znacznie zainteresowanie i zapotrzebowanie na substancje słodzące. Relatywnie niewiele czasu minęło od wypuszczenia tych związków do publicznego obiegu i nie wiemy zbyt wiele o długofalowych skutkach ich spożycia. Tym niemniej, zaobserwowano, że u zwierząt laboratoryjnych wywołują one szereg skutków niepożądanych, m.in.: nowotwory, zmiany w masie ciała i funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, działania teratogenne, genotoksyczne oraz mutagenne. Najbardziej przebadanym słodzikiem jest aspartam, a duże grono naukowców wypowiada się bardzo pochlebnie o stewii. Jest ona naturalnym substytutem cukru i nie wykryto u osób ją spożywających, żadnych skutków ubocznych.

_________________

Autor: Tomasz Domoradzki