Na temat zdrowego odżywiania w Internecie możemy znaleźć coraz więcej informacji. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że niestety część treści na które trafiamy nie zawsze pokrywają się z prawdą, np: w obiegowej dietetyce istnieje przekonanie, które mówi, że liczą się tylko kalorie, co przeczy podstawowym zasadom zdrowego żywienia.

Wiele osób zastanawia się o jakie czynniki należy zadbać, aby stworzyć dobrą dietę, która będzie korzystnie wpływała na nasze zdrowie. W tym artykule poznasz 3 filary zdrowej diety.

1. Odżywczość diety

Oprócz odpowiedniej podaży kalorii nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ok. 40 składników odżywczych. Jedzenie ma bezpośredni wpływ na naszą genetykę, a mianowicie różne makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) wywołują różną reakcję ze strony hormonów, neuropeptydów, miokin, hepatokin oraz czynników wzrostowych.

Podstawę diety powinny stanowić produkty o wysokiej gęstości odżywczej, dostarczające nie tylko energii, ale również innych składników pokarmowych, takich jak: :  witaminy, egzogenne aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, składniki mineralne oraz polifenole.  Tylko wtedy nasz metabolizm będzie działał sprawnie.

2. Elastyczność metaboliczna

Dieta powinna poprawiać lub utrzymywać elastyczność metaboliczną. Oznacza to, że podaż kalorii (w tym rozkład makroskładników oraz ich połączenia) powinny być właściwie dostosowane do naszej aktywności w ciągu dnia, co będzie miało korzystny wpływ m.in na wrażliwość insulinową, jak i sprawne spalanie tłuszczu oraz węglowodanów.

Jeśli dużo się ćwiczysz, ruszasz się to możesz sobie pozwolić na więcej np: węglowodanów. Ponadto warto unikać połączeń takich jak: tłuszcze nasycone z węglowodanami. Dobra elastyczność metaboliczna m.n sprawia, że nie mamy gwałtownych spadków energii w trakcie dnia, nie mamy ochoty na podjadanie, dobrze znosimy wysiłek etc.

3. Chronobiologia

Bardzo ważna jest stała pora kładzenia się spać oraz wstawania. Ponadto powinniśmy zadbać o regularność posiłków, unikać podjadania między posiłkami oraz objadania się bezpośrednio przed snem. Warto zjeść kolację minimum 3 godziny przed snem, aby wydłużyć post nocny. Zaburzone rytmy dobowe nie sprzyjają zdrowiu metabolicznemu.

Bez wyregulowanych rytmów dobowych nie aktywujemy w pełni genów długowieczności, tzw. SIRTuin. SIRTuiny odpowiadają m.in. za powstawanie nowych mitochondriów, regulację metabolizmu, naprawę naszego materiału genetycznego (DNA), obniżanie stanów zapalnych, czy aktywację naszych naturalnych antyoksydantów etc.

Jeśli zadbamy o wyżej wymieniony czynniki to w ujęciu holistycznym korzystnie wpłyniemy na  swoje zdrowie. Niestety wiele osób zwraca uwagę jedynie na podaż kalorii, co jest podstawowym błędem w zakresie budowania wartościowej diety. Warto dbać o odżywczość jadłospisu, regularność posiłków oraz zdrowy sen. Nasz metabolizm z pewnością nam za to podziękuje.

_________________

Autor: Marcin Grzelak