Głód, który nierzadko mylący jest z apetytem, często kojarzony jest z katabolizmem mięśniowym. W pewnych kręgach upowszechniło się takie przekonanie, które głosi, że uczucie głodu wzmaga rozpad białek mięśniowych. Trzymanie się tego typu założeń może stanowić duży stres dla organizmu, a także sprawić, że będziemy żyć w ciągłym trybie zagrożenia, zamartwiając się, aby nie dopuścić do wspomnianego uczucia głodu.

Czy rzeczywiście wcześniej wspomniane uczucie może być wyznacznikiem katabolizmu mięśniowego?

Uczucie głodu, a katabolizm mięśniowy

Uczucie głodu może być wywołane takimi czynnikami jak np. widok czy zapach smakowitych potraw, a zatem jeśli czujesz w pobliżu zapach np. pizzy i poczujesz się ,,głodny'' to nie znaczy, że w tej sytuacji dochodzi do katabolizmu mięśniowego. Należy przypomnieć, że po spożyciu niektórych produktów czujemy się syci na dłużej, a po innych głód powraca niemal natychmiast, pomimo spożycia tej samej kaloryczności. Więc jeśli poczujemy się ,,głodni'' np. godzinę po posiłku, to te uczucie nie uruchamia enzymów rozkładających białka mięśniowe.

Głód nie zawsze wynika z niskiej dostępności kalorii. Może on pojawić się nawet w przypadku, gdy nasz organizm jest zaopatrzony w energię, a nasze mięśnie mają zapewniony dostęp do niezbędnych aminokwasów. Ośrodki kontrolujące łaknienie reagują na wiele innych czynników, niż tylko na zmiany biochemiczne zachodzące w mięśniach. Tak naprawdę mało kto z nas poczuł taki prawdziwy ,,głód'' który możemy odczuć po kilku dniach głodówki.

Przewlekły stres, a zdrowe odżywianie

Wiele osób dbających o zdrowie oraz sylwetkę przesadnie koncentruje myśli na punkcie żywności. Nierzadko pominięcie któregoś posiłku ustalonego w diecie kończy się frustracją i cierpieniem emocjonalnym. Konsekwencją tego typu podejścia jest funkcjonowanie w trybie ciągłego zagrożenia, czyli stresu.

Warto przypomnieć, że przewlekły stres zwiększa ryzyko powstania chorób przewlekłych, niezależnie od tego jakim czynnikiem jest wywołany. Wychodząc naprzeciw mitów - pominięcie posiłku nie wzmaga katabolizmu mięśniowego i nie sprawi, że stracimy wypracowaną formę.

Mit na temat katabolizmu mięśniowego

Okazuje się, że uczucie głodu wywołane m.in zapachem czy widokiem smakowitej potrawy nie prowadzi, wbrew temu co się wydaje do nasilenia rozpadu białek mięśniowych. Pominięcie jednego posiłku w ciągu dnia, również nie doprowadzi do zaburzenia ciężko wypracowanej tkanki mięśniowej.

Tego typu stwierdzenia można włożyć między bajki. Dopiero niska podaż kalorii w diecie utrzymująca się przez dłuższy czas lub kilka dni postu może istotnie wzmagać katabolizm mięśniowy. W rzeczywistości mało kto doświadczył rzeczywistego, ekstremalnego głodu.

_________________

Autor: Marcin Grzelak