Wszyscy szukamy idealnego sposobu odżywiania, recepty na idealną dietę i styl życia. Taka recepta oczywiście nie istnieje. Różnimy się od siebie zapotrzebowaniem, preferencjami, trybem życia i wieloma innymi elementami. Stąd nie istnieje sposób żywienia pasujący do każdego. 

 

W artykule zawarto wskazówki, dotyczące planowania posiłków, zdrowych nawyków, które warto wprowadzić, a także tego, co może pomóc w unikaniu niezdrowych przekąsek

 

W artykule:

  • Ustal swój cel 
  • Rób listę zakupów
  • Unikaj głodu
  • Jak unikać niezdrowych przekąsek?

 

Ustal swój cel 

Chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową, a może po prostu chcesz jeść zdrowiej? Warto określić swój cel oraz poświęcić czas na edukację w tym zakresie, aby móc skutecznie realizować swoje plany. 

 

Edukacja żywieniowa może polegać na czytaniu artykułów internetowych z wiarygodnych źródeł, innych materiałów edukacyjnych lub konsultacji dietetycznej. Kalkulatory kalorii również są cennym narzędziem, które mogą pomóc nauczyć Cię prawidłowo bilansować posiłki, zyskać wiedzę o kaloryczności posiłkach i zawartości w nich składników odżywczych. Mając tę wiedzę, będziesz w stanie jeść intuicyjnie, świadomie i skupić się na stopniowym wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych

  

Rób listę zakupów

Postaraj się znaleźć chwilę przed planowanymi zakupami, by pomyśleć nad tym, co możesz zdrowego jeść przez kolejne dni na śniadania, obiady, kolacje i przekąski. Zbierz pomysły, zapisz je i sporządź na ich podstawie listę zakupów. Nie musi to być rozpiska z dokładnością co do godziny. Zaplanuj główne posiłki np. na kolejne 3 dni, uwzględnij warzywa i owoce.

 

Jeśli nie masz pomysłów na posiłki, przejrzyj gazetkę z promocjami sklepu, w którym zwykle robisz zakupy. Oprócz dawki pomysłów, pozwoli Ci to zaoszczędzić, kupując to, co jest aktualnie w promocji. 

 

Kolejnymi inspiracjami mogą być strony internetowe z przepisami lub profile w mediach społecznościowych, które publikują przepisy na zdrowe posiłki. Zainspiruj się, zapisz i sporządź listę zakupów.

 

Przygotowywanie wcześniej listy zakupów jest świetnym sposobem, aby zaoszczędzić, nie marnować jedzenia, a także by nie kupować pod wpływem emocji. Kupowanie zgodnie z rozpiską pozwoli Ci też ograniczyć kupowanie zbędnych, niezdrowych przekąsek. Twoje zakupy będą bardziej przemyślane, a wybory lepsze. Warto również nie robić zakupów na “pusty żołądek”, ponieważ może to skutkować nadprogramowymi, niezdrowymi zakupami.  

 

Unikaj głodu

Unikaj głodu, czyli jedz regularnie i nie doprowadzaj do długotrwałego głodzenia. Dotyczy to zarówno zamierzonych głodówek w celu np. redukcji masy ciała, jak i długich przerw między posiłkami, spowodowanymi brakiem czasu na jedzenie czy brakiem przygotowanego posiłku. 

 

Długie przerwy między posiłkami mogą powodować późniejsze rzucanie się na jedzenie i przejadanie się. Głodzenie jest niekorzystne dla poziomu cukru we krwi, który spada, a potem gwałtownie wzrasta po posiłku. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy ten posiłek jest bardzo duży. Dlatego ważne jest to, by przygotowywać sobie wcześniej posiłki / przekąski, jeśli wiemy, że nie będziemy mieli później na to czasu lub możliwości. 

 

Jak unikać niezdrowych przekąsek?

Po pierwsze, staraj się ich nie kupować na zapas. Łatwiej będzie sięgnąć po nią, gdy będzie w szafce, niż w sklepie, do którego trzeba najpierw iść. Nawet jeśli zdecydujesz się pójść do sklepu po niezdrową przekąskę, będzie to bardziej świadome niż sięgnięcie po nią i zjedzenie w ciągu minuty bez chwili zastanowienia. 

 

Staraj się wybierać nieco zdrowsze alternatywy. Masz ochotę na czekoladowego batona? Wybierz tego proteinowego lub mniejszy rozmiar. Masz ochotę na słoną przekąskę? Wybierz taką o obniżonej ilości tłuszczu, soli, czy też mniejszą paczkę. 

 

Pamiętaj jednak, że nie zawsze zdrowy zamiennik zaspokoi taką ochotę i ostatecznie i tak sięgniemy po ten wymarzony, niezdrowy produkt. Czasem lepiej po prostu wybrać mniej zdrowy, ale mały produkt. Zaspokoi ochotę i będzie korzystny dla Twojego zdrowia psychicznego. Tworzenie ciągłych zakazów i ograniczeń, nawet w kontekście niezdrowych przekąsek, może tworzyć niepotrzebną presję i otoczkę “zakazanego owocu”, który jak wiadomo - smakuje najlepiej. 

 

Cały czas chodzi za Tobą coś słodkiego? Przygotuj sobie słodki posiłek, który Cię nasyci na długo i zaspokoi ochotę na słodkie. Upiecz fit sernik z polewą czekoladową, zrób deser bez cukru lub usmaż słodkie placuszki bananowe. Kombinuj w kuchni, ucz się gotować, a będziesz w stanie przygotować zdrowszy zamiennik każdej niezdrowej przekąski / dania.