Informacje na temat tego, co należy jeść, a czego nie należy jeść, jeśli chce się schudnąć są powielane w Internecie. Często jednak zdarza się, że pewne produkty są wręcz demonizowane i dostają miano zakazanych. Skuteczne odchudzanie nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i ograniczeniami.  Racjonalna i dobrze zbilansowana dieta nie jest udręką i nie wymaga poświęceń. Z pomocą w odchudzaniu przychodzą nam różne techniki kulinarne, które odpowiednio dobrane pozwolą na zachowanie wszystkich wartości odżywczych potrawy, a także na zminimalizowanie ilości przyjętych kalorii, które są niezwykle istotne podczas diety redukcyjnej.

Jak przyrządzać potrawy na diecie redukcyjnej?

Wszyscy wiemy, że niektóre techniki kulinarne - takie jak gotowanie w wodzie - mogą wyeliminować ważne witaminy i minerały z naszego jedzenia, lecz niektóre z nich mogą faktycznie zwiększyć kaloryczność potraw. Na przykład, bakłażan sam w sobie jest bogaty w błonnik i niskokaloryczny, ale kiedy jest smażony lub panierowany, wchłania olej jak gąbka. Ziemniaki również padają ofiarą niezdrowych technik gotowania; pieczone ziemniaki są sycącym dodatkiem do każdego posiłku, ale tłuczone ziemniaki zwykle zawierają duże ilości mleka i masła oraz są pozbawione bogatej w błonnik skórki, co sprawia, że chętniej sięgamy po kolejną porcję.

Istnieją jednak metody gotowania, które zachowują zawartość składników odżywczych w żywności, przyspieszają czas gotowania, a także nie dodają kalorii. Te zdrowe techniki kulinarne mogą pomóc Ci zrzucić zbędne kilogramy i kontrolować swoją wagę, nie pozbawiając Cię przy tym smacznego, satysfakcjonującego jedzenia.

5 wskazówek - wykorzystaj je podczas diety redukcyjnej:

1. Krój składniki na większe kawałki

Wprawdzie mogą nie być tak estetyczne jak drobno posiekana kostka, jednak większe kawałki warzyw to mniej powierzchni do wchłaniania tłuszczu. Jeśli naprawdę chcesz ograniczyć spożycie tłuszczu, użyj oleju w sprayu, który zapewnia najcieńszą warstwę tłuszczu jaką możesz uzyskać.

2. Uważaj, podczas gotowania makaronu, ryżu i kasz

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że rozgotowany makaron, ryż czy kasza tracą teksturę i stają się, kolokwialnie mówiąc, papkowate? Gdy produkty zbożowe są gotowane, cząsteczki skrobi, które trzymają je razem, zaczynają się rozpadać. Ta reakcja wpływa na zawartość błonnika, zamieniając zbożowe produkty w rafinowane węglowodany, które szybko rozpadną się w Twoim organizmie na cukry proste.

3. Eksperymentuj z ziołami i przyprawami

Zioła i przyprawy dodają potrawom smaku bez dodawania dodatkowych kalorii czy sodu. Posypka ze świeżego rozmarynu lub bazylii może sprawić, że zwykły przepis nabierze nieoczekiwanej świeżości. Dodatkowo zioła i przyprawy są bogate w składniki działające prozdrowotnie na nasze organizmy, z tego względu włączenie ich do swojej kulinarnej rutyny może jedynie przynieść pozytywne skutki dla naszego zdrowia, a zaraz po tym dla figury.

4. Nie obieraj warzyw i owoców

Czy warzywa i owoce jeść ze skórkami? Pozostaw skórki na produktach takich jak jabłka czy ziemniaki, ze względu na to, że w łupinach znajduje się najwięcej błonnika i składników odżywczych. Jeśli je usuniesz, jedzenie nie nasyci cię tak bardzo i będziesz bardziej skłonny podjadać. Dodatkowo błonnik zawarty w skórkach produktów, pozytywnie wpłynie na Twój metabolizm, przyspieszając perystaltyczne ruchy jelit.

5. Wybieraj odpowiednie techniki kulinarne

Zastąp tradycyjne pieczenie z dodatkiem tłuszczu i smażenie potraw na patelni, gotowaniem na parze i pieczeniem w rękawie. Dania przygotowane z wykorzystaniem odpowiednich technik kulinarnych pozwolą Ci zaoszczędzić kalorie, gwarantując ten sam, a nawet lepszy smak. Gotowanie na parze pozwala zachować głęboki smak produktów i wydobyć smak poszczególnych przypraw. Pieczenie w rękawie, gwarantuje soczystość dań, szybkość i wygodę przygotowania. Nie bój się eksperymentować i testować nowych przepisów. Spróbuj zmodyfikować dobrze znane potrawy z wykorzystaniem innych technik kulinarnych.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec