Korzystanie z darów lata i spożywanie sezonowych warzyw jest kluczem do zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Warzywa sezonowe są świeższe, smaczniejsze i bardziej odżywcze niż te, które możemy kupić w sklepach w sezonie jesienno-zimowym. Sprawdź jakie produkty jeść w lipcu i sierpniu! Na co trwa sezon? Te warzywa koniecznie muszą znaleźć się na Twoim talerzu! 

Czy warto jeść pomidory?

Pomidor to warzywo bogate w składniki odżywcze, które oferuje korzyści dla wielu układów Twojego organizmu. Pomidory to bogactwo witamin i minerałów. Spożywając 1 sztukę dostarczysz aż 427 mg potasu, 18 mg wapnia, 43 mg fosforu i 1499 IU witaminy A. Pomidory zawierają także karotenoidy, takie jak luteina i likopen, te związki chronią Twój wzrok przed uszkodzeniami wywołanymi szkodliwym promieniowaniem UV. Włączenie pomidorów do diety może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i obniżeniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą.

Ogórki – ile mają kalorii?

Ogórki mają łagodny, orzeźwiający smak i bardzo dużą zawartość wody (96 g/100 g - to bardzo dużo!). Mogą pomóc walczyć z odwodnieniem i są przyjemne do jedzenia w czasie upałów. Ogórki dostarczają wielu wartościowych składników odżywczych, a przy tym są niskokaloryczne i dostarczają znikome ilości tłuszczu, cholesterolu i sodu. Jedna filiżanka ogórka ze skórką zawiera tylko 16 kalorii. Ogórki, zwłaszcza spożywane ze skórką, są bardzo dobrym źródłem błonnika, potasu i witaminy C.

Do czego wykorzystać cukinię?

Cukinia jest powszechnie wykorzystywana w każdej kuchni świata. Jest znana z delikatności i swojej wszechstronności i łatwości w nadawaniu jej szczególnych smaków. Smak tej „letniej dyni” dobrze komponuje się z szeroką gamą przepisów. Wielu ludzi ceni cukinię za jej niską kaloryczność i wysoką zawartość składników odżywczych. Cukinia jest również bogata w przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze to korzystne związki roślinne, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. W cukinii znajdziemy również karotenoidy – takie jak luteina, zeaksantyna i beta-karoten.

Czy kalafior jest zdrowy?

Porcja kalafiora to około 150 g. To warzywo jest niezwykle wartościowe z uwagi na to, że spożywając już jego 100g dostarczamy do organizmu dzienną zalecaną dawkę witaminy C, znaczące ilości błonnika pokarmowego i aż 92 gramy wody. Kalafior jest również źródłem związków mineralnych: szczególnie potasu, wapnia, magnezu. Ponadto warzywo to charakteryzuje się zawartością grupy substancji zwanych glukozynolanami. Podczas żucia i trawienia kalafiora substancje te są rozkładane na związki, które mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom - substancje te pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami i działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.

Jakie witaminy zawiera kukurydza?

Nie daj się zwieść słodkiemu smakowi. Kukurydza w diecie prowadzi do lepszego zdrowia jelit i pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby, takie jak nowotwory, choroby układu krwionośnego i cukrzycę typu 2. Błonnik w kukurydzy pomaga dłużej zachować sytość między posiłkami, karmi również zdrowe bakterie w przewodzie pokarmowym, co jest niezbędne dla prawidłowej pracy jelit. Kukurydza jest również bogata w witaminę C, przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem. Warzywo to zawiera również mniejsze ilości witamin K, E i witamin z grupy B, a także minerały, takie jak magnez i potas.

Groszek cukrowy

Groszek cukrowy zawiera bardzo dużo błonnika zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Błonnik rozpuszczalny wpływa na kontrolowanie stężenia glukozy we krwi po posiłku, a nierozpuszczalny poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm. Groszek cukrowy to również bardzo dobre źródło witaminy K, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia całego układu kostnego. Witamina K pomaga przetwarzać wapń i wbudowywać go do komórek kostnych. Witamina K jest również ważna dla skutecznego krzepnięcia krwi i może pomóc w szybszym gojeniu się organizmu.

Czy warto jeść warzywa?

W letnich miesiącach warto korzystać z bogactwa natury i włączać do swojej codziennej diety sezonowe warzywa. Korzyści płynące z ich regularnego spożycia bez wątpienia powinny być doceniane przez każdego fana świadomego i zdrowego odżywiania. Sezonowe warzywa to podstawa diety w letnich miesiącach!

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec