Warzywa kapustne zawierają dużo błonnika, składników odżywczych, a przy tym dzięki małej zawartości tłuszczów i cukrów są niskokaloryczne. Najpopularniejszymi warzywami z rodziny roślin kapustowatych są brokuł, kalafior, kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta pekińska i brukselka. Te warzywa są powszechnie znane i stosowane w codziennej kuchni.

Warzywem z rodziny kapustowatych, na które warto zwrócić uwagę jest jarmuż. Jarmuż zawiera znaczące ilości witamin w porównaniu do innych, bardziej popularnych warzyw kapustne. Na 100 g produktu jarmuż zawiera 892 ug witaminy A, jest to 6 razy więcej niż w przypadku brokułu czy kapusty pekińskiej.  Biorąc pod uwagę zawartość witaminy E, tiaminy, ryboflawiny i kwasu askorbinowego, jarmuż również stoi na czele.

Warzywa kapustowate - dlaczego warto włączyć je do diety?

Warzywa kapustne są cenione w diecie, ponieważ zawierają składniki, które posiadają właściwości prozdrowotne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, przez co korzystnie wpływają na organizm człowieka. W składzie chemicznym roślin z rodziny kapustowatych możemy znaleźć związki, które mogą wywierać na organizm efekty nie tylko żywieniowe, ale także, farmakologiczne. Do takich związków możemy zaliczyć glukozynolany, flawonoidy i karotenoidy.

Bogactwo witamin

Warzywa z rodziny kapustowatych obfitują także w wiele witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach węglowodanów, są składnikami koenzymów i uczestniczą w tworzeniu hormonów, serotoniny i adrenaliny. Jakie są objawy niedoboru witamin z grupy B? Brak witamin z grupy B może powodować pogorszenie kondycji skóry, większą podatność na stres i spowolnienie metabolizmu.

Witamina C

Wszystkie warzywa kapustowate mają stosunkowo dużą zawartość witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i pozytywnie wpływa na odporność organizmu. U osób palących papierosy, podaż na tę witaminę wzrasta. Z racji tego, że nasze organizmy nie są w stanie samodzielnie syntezować kwasu askorbinowego bardzo ważne jest, żeby jego odpowiednie ilości były dostarczane w posiłkach. Po czym poznać niedobory witaminy C? Objawami niedoboru witaminy C jest zmęczenie, krwawienie z dziąseł i trudności w gojeniu ran.

Witamina E

Kolejną witaminą jest tokoferol, witamina E. Wpływa na układ naczyniowy, poprawiając elastyczność naczyń krwionośnych, obniża poziom lipidów w surowicy krwi i poprawia elastyczność skóry. Jakie są objawy niedoboru witaminy E? W dłuższej perspektywie niedobór witaminy E może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu układu mięśniowego, wątroby, szpiku i mózgu.

Witamina K

W rodzinie warzyw kapustnych znajdziemy również witaminę K, która tak samo jak tokoferol jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego ważnym jest, żeby pamiętać o dodatku tłuszczu do potraw przygotowywanych z warzyw. Tylko wtedy organizm będzie mógł przyswoić dostarczone witaminy. Główną rolą witaminy K jest branie udziału w procesie krzepnięcia krwi. Ma także istotny wpływ na gospodarkę wapniową całego organizmu. Witamina K jest syntezowana przez florę bakteryjną w jelitach człowieka, jednak przy długotrwałej antybiotykoterapii ten proces może zostać zaburzony. Spożywanie odpowiednich ilości warzyw z rodziny kapustowatych pomaga w dostarczeniu witaminy K do organizmu.

Biotyna

W znacznych ilościach w warzywach kapustnych znajdziemy również biotynę, inaczej znaną jako witaminę H. Na co jest biotyna? Biotyna wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci oraz bierze udział w przemianach metabolicznych białek i tłuszczy.

Warzywa z rodziny kapustowatych są wartościowymi produktami. Wpływają pozytywnie na cały organizm. Dostarczają dużo błonnika, związków i witamin. Z całą pewnością włączenie warzyw kapustnych do codziennej diety może przynieść pozytywne skutki.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec