Osteoporoza to stan, w którym kości stają się coraz cieńsze, przez co ich wytrzymałość jest znacznie mniejsza. Powoduje to, że są one bardziej narażone na złamania. Dotyka ona zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednak najczęściej występuje u kobiet po menopauzie.

Kości zbudowane są z włókien białkowych wypełnionych wapniem i innymi minerałami, które tworzą twardą strukturę. Kości stale się zmieniają w odpowiedzi na nasz styl życia. W dzieciństwie i we wczesnej dorosłości rozwijają swoją siłę, jednak od około 30 roku życia nasze kości zaczynają powoli tracić zasoby wapnia, co powoduje ich rozrzedzenie. Bardzo ważne jest, aby zadbać o wzmocnienie kości w ciągu pierwszych 30 lat życia, aby mieć pewność, że ilość wapnia i innych minerałów będzie wystarczająca. Takie działanie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Odpowiednia dieta i styl życia, przyjazne dla kości, są przydatne w każdym wieku w celu wzmocnienia układu kostnego lub zminimalizowania związanej z wiekiem utraty masy kostnej.

Jak ważna jest dieta w prewencji osteoporozy?

Dieta jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka osteoporozy i odgrywa istotną rolę w nabywaniu i utrzymywaniu masy kostnej. Wpływ diety na kości rozpoczyna się już w dzieciństwie, nawet dieta matki może wpływać na masę kostną u dziecka. Z tego względu bardzo ważna jest świadomość w tym temacie. Każda kobieta będąca w ciąży powinna zdawać sobie sprawę z tego jak istotny wpływ ma prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta na zdrowie jej dziecka, ale także swoje własne.

Dobry ogólny stan odżywienia i odpowiednia ilość białka, wapnia, witaminy D, owoców i warzyw w diecie mają pozytywny wpływ na zdrowie kości, podczas gdy dieta wysokokaloryczna i duże spożycie alkoholu wiążą się z niższą masą kostną i wyższym odsetkiem złamań. Dowody na rolę innych minerałów i witamin w zdrowiu kości nie są tak mocne, ale ostatnie dowody sugerują, że witaminy C i K mogą również mieć wpływ na kości.

Witaminy i minerały w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy

Niedobór witamin jest powszechny u osób starszych, zwłaszcza u pacjentów z osteoporozą. Jednak większość lekarzy w tej dziedzinie koncentruje się jedynie na lekach stosowanych w leczeniu osteoporozy. Wiadomo już, że kilka witamin wpływa na wymianę kostną, gęstość mineralną kości, a nawet na ryzyko złamań biodra. Zwiększenie spożycia tych witamin może pomóc w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie u osób starszych. Niedawno stwierdzono, że wyższe spożycie witaminy D jest potrzebne nie tylko do utrzymania zdrowia kości, ale także do zachowania siły mięśni. Dla lepszego stanu zdrowia kości u osób starszych istotna jest także większa aktywność na słońcu. Niedobór witaminy K, C i B(12) jest również ważnym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka osteoporozy i złamań kości. Dlatego dieta bogata w owoce i warzywa oraz ryby i mięso może zapewnić równowagę pomiędzy tymi witaminami i jest wskazana w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy.

Suplementacja w osteoporozie

Suplementacja wapnia

Ilość wapnia, jakiej potrzebujesz z suplementu, zależy od tego, ile otrzymujesz go z pożywienia. Należy dążyć do uzyskania dziennej zalecanej ilości wapnia z pożywienia i uzupełniać go tylko w razie potrzeby, aby wyeliminować ewentualne niedobory.

Suplementacja witaminy D

Ze względu na region, w jakim jest położona Polska i małe nasłonecznienie przez cały rok, suplementacja witaminą D jest zalecana każdej osobie, niezależnie od wieku. Witamina D syntezowana jest w skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych. Niestety zawartość witaminy D w produktach spożywczych jest stosunkowo niska, a co za tym idzie zwyczajnie niewystarczająca do zapewnienie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Istnieją dwa rodzaje suplementów witaminy D.

Są to witamina D2 (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekalcyferol). Oba rodzaje są korzystne dla zdrowia kości. Organizm potrzebuje witaminy D do prawidłowego przyswajania wapnia, jednak nie ma potrzeby przyjmowania witaminy D jednocześnie z jego suplementem.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec