Jak pić więcej wody - sprawdzone sposoby
Właściwy poziom nawodnienia organizmu jest niezwykle ważny zarówno dla naszego zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Nie ulega wątpliwości, że o odpowiednie nawodnienie powinniśmy dbać cały rok. Bez odpowiedniej ilości wody, nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niestety, ale wiele osób ma problem z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Co zatem zrobić, aby pić więcej wody? Poniżej znajdziesz skuteczne wskazówki.
Jaką rodzaj wody wybrać?
Przede wszystkim powinniśmy celować w wodę mineralną lub wysokozmineralizowaną, gdyż w ten sposób z łatwością możemy dostarczyć szereg niezwykle cennych dla nas pierwiastków, takich jak m.in wapń, magnez, potas etc. w przeciwieństwie do wody źródlanej, która jest pozbawiona składników mineralnych.
Ponadto wiele osób ma również dylemat czy sięgać po wodę gazowaną czy niegazowaną? Otóż woda gazowana ma zarówno plusy, jak i minusy. Dzięki wysokiej zawartości dwutlenku węgla, woda gazowana dłużej zachowuje czystość mikrobiologiczną - wolniej się psuje. Z kolei spożywanie dużej ilości wód gazowanych może doprowadzić do dyskomfortu w obrębie przewodu pokarmowego (np. nasilone odbijanie, czy też wzdęcia).
Istnieją również przesłanki ku temu by sądzić, że wysokie spożycie wód gazowanych może negatywnie wpływać na mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę pragnienia. Mało tego, wody nasycone CO2 powinny unikać osoby, które borykają się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Która woda jest najlepsza?
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie każda woda smakuje tak samo. Dla niektórych osób woda z większym nasyceniem CO2 czy wyższym stopniem mineralizacji (TDS) może być bardziej ,,atrakcyjna'' w smaku, w porównaniu do wody niegazowanej, z mniejszym udziałem składników mineralnych.
Unikaj bowiem wody źródlanej o czym wcześniej wspomniałem. Wybierz odpowiednią wodę dla siebie pod kątem smakowitości, dzięki temu łatwiej będzie ją uzupełniać w trakcie dnia.
Zawsze miej ze sobą butelkę wody
Chociaż powyższa wskazówka brzmi trywialnie, tak naprawdę wiele osób o tym zapomina. Warto zabierać wodę ze sobą, gdy gdzieś wychodzimy - na uczelnie, do pracy, spacer itp. Spraw, aby woda była zawsze w zasięgu wzroku, dzięki temu łatwiej będzie Ci pamiętać o uzupełnianiu płynów. Notabene nie powinniśmy doprowadzać do uczucia suchości w ustach w ciągu dnia.
Jak poprawić smak wody?
Dodatki do wody mogą być dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o zwiększenie spożycia płynów w ciągu dnia, np: mięta, cytryna czy limonka świetnie się sprawdzą w tym przypadku. Optymalizacja smakowitości napoju może ułatwić nam dostarczenie odpowiedniej ilości wody.
Warto eksperymentować, niemniej jednak w tej materii rozpatrujemy głównie walory smakowe. Dodatek cytryny nie nasila absolutnie detoksykacji lub nie wspomaga odchudzania, jak przyjęło się to uważać w obiegowej dietetyce.
Czy pić wodę rano?
Suchość w ustach po przebudzeniu zdarza się dość często i nic w tym dziwnego, gdyż nie dostarczaliśmy żadnych płynów przez całą noc. Warto w tej sytuacji rozpocząć dzień od szklanki wody, aby stworzyć dobry nawyk oraz nawodnić organizm. Taki manewr możemy również zrobić przed snem, jednak warto udać się do ubikacji zanim zaśniemy.
Skąd organizm czerpie wodę?
Powyższe wskazówki mogłyby się wydawać oczywiste, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia, gdyż jest to niezwykle ważny parametr dla zdrowia.
Chciałbym jednak nadmienić, że wodę dostarczamy również poprzez jedzenie. Szacuje się, że ok. 20-50% wody pochodzi z żywności, w zależności od tego jak wygląda nasza dieta (butelkowana woda, owoce, zupy, herbaty, różnego rodzaju napary etc.).
_________________
Autor: Marcin Grzelak