Odpowiedź jest prosta - diety odchudzające działają, bo każda z nich oparta jest na deficycie kalorycznym. Większość modnych diet odchudzających zakłada ograniczenie pewnej grupy produktów. Skutkuje to zmniejszeniem spożywanych kalorii, a to z kolei - redukcją masy ciała. Oto cały sekret! 

  

W artykule:

  • Sekretem jest deficyt kaloryczny!
  • Dieta Dukana
  • Dieta Dąbrowskiej
  • Dieta ketogeniczna
  • Post przerywany

  

Sekretem jest deficyt kaloryczny!

Podstawą każdej diety odchudzającej jest utrzymywanie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że należy jeść mniej kalorii, niż organizm zużywa w ciągu dnia. Można to osiągnąć poprzez obliczenie swojego zapotrzebowania energetycznego, dostosowanie deficytu indywidualnie i stosowanie się do niego. Może pomóc w tym liczenie kalorii, zamiana produktów codziennie spożywanych na te mniej kaloryczne lub intuicyjne ograniczanie spożywanych kalorii. Pomocna w tym procesie może być wizyta u dietetyka, który to dokładnie wytłumaczy.

 

Kolejnym sposobem na osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego (deficytu) jest zwiększenie wydatkowanej energii. Można to osiągnąć zwiększając aktywność fizyczną. Jednakże, najlepszym sposobem jest połączenie regularnej aktywności fizycznej wraz ze zdrową dietą redukcyjną. 

 

Trzymając się deficytu energetycznego, możemy wciąż jeść to, co lubimy i jednocześnie być na diecie odchudzającej. Nie potrzebujemy żadnej magicznej diety, która jest męcząca i opiera się na samych ograniczeniach. Taka dieta jest tylko na chwilę i zwykle prowadzi do efektu jo-jo, ponieważ nie jest możliwa do utrzymania długoterminowo. 

Dieta Dukana

Dieta Pierre’a Dukana to inaczej dieta białkowa. Jest jedną z najbardziej popularnych diet redukcyjnych. Stanowi kolejną modną dietę, wprowadzającą szereg zbędnych ograniczeń do naszego jadłospisu. 

 

Czy dieta Dukana działa? Owszem, jak każda dieta, która eliminuje dużą grupę produktów. W ten sposób prowadzi do deficytu energetycznego, o którym pisano wyżej. 

 

Dieta dukana opiera się na wysokim spożyciu białka, a niskim węglowodanów oraz tłuszczów. Zakłada wysokie spożywanie białka, a następnie stopniowe wprowadzanie innych niskokalorycznych produktów. W diecie Dukana istnieje lista dozwolonych i zakazanych produktów, a także zalecenia dotyczące spożycia wody i aktywności fizycznej

 

Wszystkie te ograniczenia i zasady prowadzą do utraty masy ciała, co jest oczywiste, jeśli jemy mniej i wydatkujemy więcej. Dieta Dukana jest dietą wysoce eliminacyjną, co może prowadzić do wielu niedoborów składników odżywczych, pogorszenia samopoczucia i jakości życia. 

 

Zwiększenie spożycia białka może być korzystne w kontekście redukcji masy ciała. Dieta wysokobiałkowa może wspierać sytość oraz budowanie masy mięśniowej. Jednakże dieta Dukana, opierająca się głównie na białku, została uznana wręcz za szkodliwą dla nerek. 

 

Dieta Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to inaczej post warzywno-owocowy. Należy do najbardziej popularnych diet odchudzających. Jest określana “oczyszczającą kuracją” lub “leczniczą głodówką”. W rzeczywistości jest to kolejna modna dieta głodówkowa. Dostarcza ona bowiem jedynie około 800kcal

 

Jak większość, opiera się na deficycie kalorycznym i dlatego “działa”, jednak w tym przypadku jest on bardzo duży i wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Dieta dr Dąbrowskiej zakłada spożywanie jedynie warzyw i owoców nawet do kilku tygodni. Prowadzi to do wielu niedoborów składników odżywczych oraz zbyt niskiej podaży energii, która może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Jej stosowanie może skutkować też efektem jo-jo, spowolnieniem tempa przemiany materii oraz utratą masy mięśniowej. 

  

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna jest obecnie najbardziej popularną dietą. Rozważa się jej stosowanie w kontekście zdrowia ogółem, wyników sportowych, czy redukcji masy ciała. Dieta keto zakłada rygorystyczne ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz białka i tłuszczu. Wyeliminowanie dużej grupy produktów, jaką są węglowodany, często skutkuje ograniczeniem spożycia kalorii, a w konsekwencji spadkiem masy ciała. 

 

Jednakże, jest to nadal tylko albo aż deficyt kaloryczny. Są to również kolejne ograniczenia, które mogą skutkować niedoborami. Oczywiście możliwa jest do utrzymania zdrowa i korzystna dla zdrowia dieta ketogeniczna, jednak wymaga to poświęcenia, ograniczeń i sztywnego trzymania się zasad. 

 

Słowo od Strefy Mocy

W artykule przedstawiono jedynie trzy schematy popularnych diet, uznawanych za odchudzające. Na przestrzeni stuleci wymyślono jednak ich ogromną ilość. Od diet sokowych, bananowych, po zjadanie wacików. Każda z tych diet ma inne założenia, a jednak wszystkie prowadzą do redukcji masy ciała. Dlaczego tak jest?

 

Podstawą tych wszystkich modnych diet jest jedzenie mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Jest to tzw deficyt kaloryczny, który jest konieczny do spadku masy ciała. Aby schudnąć, nie jest jednak potrzebne trzymanie się bardzo restrykcyjnych zasad i eliminowanie lubianych i często zdrowych produktów spożywczych. 

 

Specjaliści do spraw żywienia na przestrzeni wielu lat badań wciąż uważają, że najlepszym sposobem na redukcję masy ciała jest zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta z ujemnym bilansem energetycznym. Jest to sposób żywienia oparty na budowaniu trwałych nawyków żywieniowych, pozwalający uniknąć efektu jo-jo i poprawić stan zdrowia. 

 

Źródła:

  1. Najlepsze i najgorsze diety 2022 wg US News. (2022) www.dietetycy.org.pl (dostęp z 16.10.2023).
  2. Błaszczyk A. (2020). Dieta Dukana - założenia, zalety i wady diety. www.dietetykanienazarty.pl (dostęp z 16.10.2023).
  3. Dąbrowska E.: Przywracać zdrowie jedzeniem. Warszawa, Michalineum, 2002.
  4. Michałowska W. (2020). Dieta dr Dąbrowskiej – cała prawda o cudownym „oczyszczaniu”. www.dietetycy.org.pl (dostęp z 16.10.2023).