Czy posiłki trzeba jeść o stałych porach?
Czy trzeba jeść posiłki o stałych porach? Oczywiście nie jest to PRZYMUS, ale jak we wszystkim – regularność to podstawa! Jeśli zastanawiasz się, czy musisz jeść codziennie o tej samej godzinie, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dlaczego WARTO mieć stałe godziny posiłków.
-
Stałe godziny posiłków - korzyści
-
Regularne jedzenie posiłków – czy zawsze jest konieczne?
-
Regularne jedzenie a napady objadania się
-
Regularne jedzenie a tempo metabolizmu
-
Paliwo dla organizmu
-
Regularne jedzenie a zachcianki
-
Regularne jedzenie a zdrowie
-
Poprawa codziennych nawyków i rutyna
Stałe godziny posiłków - korzyści
Podobnie jak codzienna sumienność pozwalająca wielu osobom zwiększyć szansę na sukces w życiu, tak stałe i regularne posiłki niosą ze sobą wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych.
Regularne spożywanie posiłków zapewnia nie tylko optymalne zasilenie naszego organizmu (zapewniając odpowiedni poziom energii), ale doskonały sposób na utrzymanie optymalnej masy ciała i dobrego samopoczucia.
Jeśli więc jesteś osobą, która spożywa posiłki o nieregularnych porach lub nie ma wypracowanej w tym pewnej rutyny, to teraz bez wątpienia nadszedł czas, aby to uporządkować! Więcej korzyści? Przeczytajcie sami!
Regularne jedzenie posiłków – czy zawsze jest konieczne?
Na początku zrozum, że... potrzebny jest szerszy kontekst! W rzeczywistości nie musisz zawsze (słowo klucz) jeść regularnie! Są w życiu sytuacje, kiedy po prostu pomimo dość dobrej organizacji czasu, wypadają Ci sytuacje losowe i nie masz wpływu chwilowo na pewne rzeczy. Tak więc w porządku, na co dzień zwykle warto trzymać się tej rutyny, ale na wakacjach, w trakcie weekendów, przy wyjściach ze znajomymi itd. warto czasami odpuścić i nie dać się zwariować. Skupienie się na przysłowiowym „szerszym obrazie”, w znaczeniu kiedy i co jesz na co dzień, liczy się o wiele bardziej niż tylko to o której jesz posiłki.
Regularne jedzenie a napady objadania się
Często, jak wspomniano powyżej, ludzie mogą pomijać posiłki, aby celowo spożywać mniej kalorii z obawy np. przed przybraniem na wadze. Jeśli zaliczasz się do tej grupy osób, wiedz że nie jest to dobre optymalne i pożądane zachowanie. Paradoksalnie te osoby, które pomijają posiłki, w teorii i praktyce… częściej przejadają się, objadają się lub po prostu wybierają i konsumują produkty potencjalnie mniej zdrowe i zarazem mniej odżywcze (mniej błonnika, witamin i składników mineralnych).
Wszystko to prowadzi do nadwagi i otyłości oraz do braku kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Jak to się mówi w obiegowej opinii... „fizjologii nie da się oszukać”, stąd w wyniku pojawiającego się głodu ciężej o kontrolę i łatwiej o zachciankę… Przybieramy na wadze bo się nie kontrolujemy i jemy więcej niż stanowi nasze zapotrzebowanie energetyczne w ciągu dnia.
Takie skrajne postępowanie prowadzi do pogorszenia się tak ważnej i cytowanej współcześnie – „dobrej relacji” z jedzeniem. Chcąc być w pożądanej (dobrej) relacji z żywieniem, musimy nauczyć się ograniczać... objadanie się i pojadanie niezdrowych przekąsek. W tym wszystkim pomaga właśnie regularne spożywanie posiłków.
Regularne jedzenie a tempo metabolizmu
Twój metabolizm stanowi w uproszczeniu tempo, w jakim ciało spala kalorie, które mu dostarczasz wraz z pożywieniem. Jeśli ograniczasz dowóz energii, odczuwasz głód i mogą pojawić się negatywne konsekwencje braku regularnego dostarczania kalorii - np. spowolnione tempo metabolizmu.
Paliwo dla organizmu
Dobrym sposobem za poprawę procesów myślenia i zapamiętywania jest pamiętanie o jedzeniu w kontekście poprawy poziomu energii. Rola makroskładnika, jakim są węglowodany, jest często przytaczana, by wyraźnie zaznaczyć, że węglowodany są odpowiednikiem np. paliwa w samochodzie.
To uproszczenie służy zaznaczeniu niezbędnej roli dostarczenia przez węglowodany energii do pracujących mięśni i mózgu. W końcu na oparach daleko ne zajedziemy, a pogorszymy wręcz nastrój i koncentrację oraz obniżymy poziom energii
Regularne jedzenie a zachcianki
Dobre decyzje łatwiej podejmować, gdy… nie jesteśmy głodni! Tak! Wyobraź sobie, że idziesz na zakupy do supermarketu. Idziesz, kiedy jesteś głodny. Wysoce prawdopodobne jest to, że kiedy jesteś głodny sięgniesz po coś niezdrowego, przetworzonego co na szybko zaspokoi Twój głód. Co więcej robienie zakupów „na głodnego” może skutkować wieloma nieprzemyślanymi decyzjami zakupowymi. Podobnie jest również podczas spotkań biznesowych :)
Regularne jedzenie a zdrowie
Kiedy jesz regularnie i zdrowo, Twoje ciało jest stale się wzmacnia, wzrasta poziom energii, dostarczasz witamin i składników mineralnych oraz innych składników bioaktywnych wpływających pozytywnie na zdrowie.
Jedno zbadań opublikowanych w „Journal of Public Health Nutrition” sugeruje, że osoby spożywające regularne posiłki mają zdrowszy styl życia i jedzą zdrowiej (np. spożywają więcej zdrowych przekąsek w postaci warzyw i owoców). Dzięki regularnemu spożyciu posiłków osoby zmniejszają spożycie słodkich napojów, jedzenia żywności typu fast food.
Poprawa codziennych nawyków i rutyna
Jak każdy człowiek mamy swoje przyzwyczajenia, nawyki. Jedni są świadomi pewnych zachowań, drudzy nie. Rutyny, które wprowadzasz w życie wpływają znacząco na Twoje zdrowie. Dla przykładu regularność spożycia posiłków stanowi dobrą rutynę, dzięki której prowadzisz zdrowszy tryb życia, lepiej się czujesz, jesteś bardziej świadomy.
Jak widać, regularne spożycie posiłków przynosi wiele potencjalnych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wypracowanie w sobie nawyku regularności jedzenia, pozwala lepiej funkcjonować na co dzień, poprawiać samopoczucie oraz zwiększać poziom energii i poprawić koncentrację.
_____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz