Wbrew temu co się wydaje, cukry rafinowane mogą być korzystne dla sportowców, i to nie jest żart - naprawdę mogą być sprzymierzeńcem. Dietetyka to dziedzina, którą należy rozpatrywać w ujęciu holistycznym, podejście zero-jedynkowe zazwyczaj prowadzi na manowce. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w zdrowej diecie cukier stanowił mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, jednak zalecenie to nie dotyczy sportowców.

Cukier jako podstawowe paliwo

Zacznijmy od tego, że tłuszcze utwardzone nie są nikomu potrzebne, gdyż ich spożywanie niesie za sobą jedynie negatywne następstwa - jest to składnik, którego należy ewidentnie unikać w każdym wypadku. Przechodząc jednak do naszego głównego bohatera, czyli cukrów rafinowanych to w kwestii sportu jak najbardziej można je wykorzystać.

Sportowcy, zarówno w okresie przygotowawczym, startowym oraz podczas zawodów przyjmują preparaty które są źródłem cukrów rafinowanych, w celu poprawy osiągów. Mowa tutaj o takich produktach jak vitargo, żele energetyczne, izotoniki, hipertoniki etc. Wprowadzenie tego typu preparatów istotnie wspomaga zdolności wysiłkowe.

Produkty rekreacyjne - czym są i dla kogo są polecane?

Produkty rekreacyjne zwykle charakteryzują się wysoką smakowitością i kalorycznością. Chodzi o takie produkty, na które mamy ochotę, nie będąc głodni. Na pewno nie będą to jajka, pierś z kurczaka czy ziemniaki. W definicje produktów rekreacyjnych bardziej wpasowują się produkty takie jak m.in. lody, ciastka, batony czy też pizza.

Osoby, które mają problem z kontrolą łaknienia lub, mają niskie zapotrzebowanie kaloryczne niestety, muszą zrezygnować z produktów ,,rekreacyjnych''. Warto nadmienić, że czym innym są założenia żywieniowe dla "przeciętnego Kowalskiego" a czym innym dla sportowców i osób o wysokiej aktywności fizycznej.

Wpływ aktywności na kaloryczność diety

Kobieta o niskiej aktywność fizycznej, prowadząca siedzący tryb życia o zapotrzebowaniu załóżmy 2200 kcal/d. W diecie takiej osoby nie będzie specjalnie miejsca na wprowadzanie produktów ,,rekreacyjnych'', gdyż aby pokryć wymagania organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze (witaminy, składniki mineralne, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe etc.) potrzeba produktów, które charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą.

Regularne wprowadzanie do diety tej kobiety m.in. gofrów z czekoladą czy tostów z dżemem mogłoby potencjalnie doprowadzić do niedoborów pewnych składników. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportowców lub osób utrzymujących wysoką aktywność fizyczną. Zapotrzebowanie osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym nierzadko oscyluje się w granicach 3500-5000 kcal/d. Wysiłek zwiększa przede wszystkim zapotrzebowanie na energię, a w mniejszym stopniu na witaminy i składniki mineralne.

Produkty rekreacyjne w tej sytuacji mogą być zaletą. Dlaczego?

  • produkty rafinowane (np. biały ryż, białe pieczywo, niektóre słodycze z przewagą węglowodanów) są łatwostrawne i mniej sycą. Przy spożywaniu dużej ilości jedzenia ma to znaczenie.

  • produkty rafinowane cechują się wyższą glikemią (osoby bardzo aktywne fizycznie mogą to wykorzystać w kontekście szybkiego uzupełnienia rezerw energetycznych)

  • produkty rafinowane umożliwiają dostarczenie wymaganej dawki energii i ułatwiają jej przyswojenie, gdyż zawierają mniej składników antyodżywczych.

Podsumowanie

W rzeczywistości sport na wysokim poziomie bez cukrów rafinowanych najpewniej by nie istniał. Żywienie osób uprawiających sport zawodowo czy też amatorsko wygląda inaczej, niż u osoby prowadzącej siedzący tryb życia, zwłaszcza z nadmiarem tkanki tłuszczowej - w tym przypadku cukry rafinowane nie będą sprzymierzeńcem.

Przy niskiej podaży kalorii (2000-2500) nie ma specjalne miejsca na produkty rekreacyjne (lody, żelki, dżem, niektóre słodycze) bowiem przy wyższej podaży kcal (3500-4500) jak najbardziej są wskazane, gdyż umożliwiają dostarczenie wymaganej dawki energii i łatwy sposób. Oczywiście warto przypomnieć o tym raz jeszcze, mówimy tutaj o sportowcach, którzy są zdrowi metabolicznie.

_________________

Autor: Marcin Grzelak