Temat o którym mówi się rzadko - różnorodność w diecie. Wiele osób stosuje bardzo monotonny jadłospis, niestety przyjęło się takie przekonanie, które mówi, że należy trzymać się określonej wąskiej grupy produktów. Spożywanie codziennie takich samych posiłków przez dłuższy czas nie sprzyja ani zdrowiu, ani budowaniu lepszej sylwetki.

Dzień w dzień kurczak z ryżem i brokułem lub owsianka na wodzie z bananem niekoniecznie jest optymalnym rozwiązaniem. Dowiedz się czym grozi monotonia w diecie oraz dlaczego różnorodność naszego jadłospisu jest taka ważna.

Monotonia w diecie - czym grozi?

Monotonia, brak urozmaicenia w naszym jadłospisie może doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Skupianie się jedynie na wąskiej grupie produktów może uniemożliwić pokrycie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze w dłuższej perspektywie czasu.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę to smakowitość diety. Notoryczne jedzenie tych samych posiłków może spowodować brak pożądanej satysfakcji ze spożywanego posiłku, jak i gorsze samopoczucie, co może przyczynić się do podjadania słodyczy czy fast foodów.

Warto pamiętać, że aspekty związane z wpływem żywności na ludzki organizm nie są czarno-białe. Żywność stanowi źródło substancji odżywczych, związków antyodżywczych bądź specyficznych dla siebie zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla organizmu przy nadmiernej kumulacji.

Dlaczego różnorodność w diecie jest ważna?

Niektórym osobom wydaje się, że odżywiają się zdrowo i odżywczo, a w rzeczywistości wygląda to zgoła inaczej. Popadanie mocno w rutynę np. spożywanie owsianki z mlekiem i bananem na śniadanie niemal codziennie przez kilka miesięcy, czy powtarzające się cały czas dwa zestawy obiadowe takie jak m.in. kurczak z ryżem i brokułem może być dla nas zgubne.

Różnorodność diety jest niezwykle ważna, dlaczego? Otóż w przyrodzie wszystko lubi się wzajemnie uzupełniać i działać w synergii. Chociażby działanie wielu polifenoli zachodzi w synergii, wniosek z tego jest taki, że im większa ich różnorodność, tym silniejsze działanie antyoksydacyjne. Ponadto każda witamina, składnik mineralny, polifenol posiada unikatowe właściwości zdrowotne.

Urozmaicanie diety pozwala nam uzupełnić wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, a od nich zależy usuwanie m.in. wolnych rodników tlenowych, naprawa DNA czy sprawne działanie hormonów.

Czy codziennie jeść trzeba jeść co innego?

Tego typu pytanie może się nasunąć, jednak różnorodność w diecie nie oznacza jedzenia codziennie czegoś innego w każdym posiłku. Jak najbardziej można gotować np: na 2-3 dni, jeśli nam jest wygodnie i zaoszczędzamy w ten sposób czas, z kolei następne dni powinny nieco różnić się od poprzednich.

Chodzi tutaj o rotowanie na co dzień warzywami, owocami, orzechami, węglowodanami - nie spożywać permanentnie ryżu czy makaronu, a wprowadzić np: ziemniaki, bataty, kasze. Wprowadzenie ryb do diety jest bardzo wskazane, może warto poeksperymentować z produktami roślinnymi etc.

Chodzi o to, aby zadbać w miarę możliwości o urozmaicenie, nie na siłę próbować odżywiać się codziennie zupełnie inaczej, zresztą to byłoby ciężkie do zrealizowania.

_________________

Autor: Marcin Grzelak