Istnieje takie powiedzenie, które mówi, że jeśli lubisz zjeść czasem coś słodkiego, to warto polubić się ze sportem. W tym zdaniu jest wiele prawdy. Trzymanie się dobrych nawyków żywieniowych na co dzień, dbanie o odżywczość diety jest niezwykle ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i sylwetki. Wiele osób jednak lubi czasem sięgnąć po jakieś łakocie. Okazuje się, że aktywność fizyczna może znosić pewne negatywne skutki związane z produktami wysoko przetworzonymi. Zapraszam do czytania.

Czy da się żyć w zgodzie z niezdrowym jedzeniem?

Bardzo często można usłyszeć od wielu osób nietrenujących, niedbających specjalnie o zdrowe nawyki żywieniowe, teksty typu ,,przecież Ty trenujesz, jesteś na diecie, dlaczego jesz ciastko czy pizze?''. Dieta co prawda to sposób odżywiania, każdy ją ma, stanowi fundament naszej egzystencji.

Zacznijmy od tego, że kluczem jest stworzenie pewnego balansu oraz podejścia zdroworozsądkowego do naszej diety. Jeśli na co dzień jesteś osobą aktywną fizycznie, zdrową metabolicznie oraz masz relatywnie niski poziom otłuszczenia, to jeśli w diecie czasem pojawi się jakieś ciastko lub pizza to nic złego się nie stanie (nie mówimy tutaj o cheat mealu i opychaniu się ad libitum).

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które mają siedzący tryb życia, na co dzień spożywają żywność typu ,,junk food'', borykają się z nadmierną masą ciała i przy okazji mają problemy zdrowotne, o których nawet może nie wiedzą (zaburzenia lipidowe, słaba wrażliwość insulinowa etc.)

Czy aktywność fizyczna zezwala na objadanie się fast foodami?

Wysoko przetworzone jedzenie, takie jak m.in. słodycze lub fast food zawsze będzie stanowić pewne ''ryzyko'' chociażby ze względu na potencjalnie negatywny wpływ na mikrobiom jelitowy. Istnieją również badania, w których zaobserwowano, że nawet jednorazowa, duża porcja żywności typu ,,junk food'' negatywnie (aczkolwiek doraźnie) wpływa chociażby na wrażliwość śródbłonka naczyniowego na działanie tlenku azotu.

Jakość spożywanego jedzenia ma wpływ na zdrowie, to jest niepodważalne. Zdrowie metaboliczne ma istotny wpływ na to jak łatwo/trudno jest kształtować kompozycję sylwetki. Dzięki nauce eksplorujemy pewne mechanizmy, poznajemy istotne zależności i dzięki temu możemy ''przewidywać'' skutki. W to wszystko wchodzi szereg czynników, faktem jest, że aktywność fizyczna może minimalizować szkodliwe skutki wysoko przetworzonej żywności (ale nie wszystkie), tak jak okresowy deficyt kcal ma pewne prozdrowotne właściwości. Ponadto aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość insulinową oraz poprawia elastyczność metaboliczną.

Jak często można jeść fast foody?

Informacje, które przytoczyłem powyżej dla niektórych mogą wydawać się oczywiste, jednak bardzo często uważa się, że osoby aktywne, dobrze wyglądające nie powinny dotykać np: fast foodów, jak się okazuje jest kompletnie na odwrót, to właśnie zdrowe, jednostki metaboliczne, aktywne mogą pozwolić sobie na więcej, bo jedzenia nie należy się bać. 

Oczywiście nie oznacza to, że możemy stołować się codziennie w McDonaldzie, po prostu osoby bardzo aktywnie fizycznie na co dzień mogą pozwolić sobie na większe odstępstwa.

_________________

Autor: Marcin Grzelak