Wiele osób chciałoby osiągnąć ładną, estetyczną i umięśnioną sylwetkę w szybkim tempie. Odchudzanie w pięciu krokach, dwa rozmiary mniej w 6 tygodni, trzy proste sposoby na zgubienie zbędnych kilogramów i szereg innych nagłówków sprawia, że łatwo się nabrać na chwytliwe obietnice, które gwarantują ekspresowe, wymarzone efekty. Już na wstępie można pokręcić nosem i stwierdzić, że gdyby tak łatwo byłoby kształtować sylwetkę to mielibyśmy na ulicy same fitneski i atletów. Dlaczego szybkie odchudzanie nie działa? A jeśli już działa to tylko na chwile?

Czy szybka dieta jest skuteczna?

Mówi się, że szybkie odchudzanie nigdy nie zdaje egzaminu i jest w tym sporo prawdy, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Zacznijmy od tego, że w początkowej fazie odchudzania efekty zazwyczaj pojawiają się szybko, jeśli obniżamy podaż kalorii (ilość jedzenia), w tym węglowodany, podaż soli, zwiększamy aktywność na co dzień etc. Dlaczego? Otóż w pierwszej kolejności pozbywamy się rezerw glikogenu mięśniowego, wątrobowego oraz trójglicerydów wewnątrz mięśniowych z naszego organizmu, a wraz z tym notujemy redukcję wody podskórnej.

Kilka kilogramów w kilkanaście dni to efekt murowany po zastosowaniu powyższych zmian, dopiero po pewnym czasie nasz organizm zaczyna czerpać energię z komórek tłuszczowych, a ten proces wymaga nieco dłuższego czasu.  Warto również wspomnieć o tym, że głębokie restrykcje kaloryczne, a wraz z tym deficyt niezbędnych składników odżywczych może negatywnie wpływać na aktywność i wydzielanie hormonów. Oznacza to, że po ukończeniu ,,szybkiego’’ odchudzania nasz organizm każdą nadprogramową kalorię będzie chłonął jak gąbka wodę. Gorsza wrażliwość insulinowa, obniżone hormony sytości tj. leptyna, nisko dopamina, wysoko kortyzol (hormony stresu) sprawi, że w szybkim tempie odbudujemy utraconą tkankę tłuszczową. Nasz organizm, w dużym skrócie będzie mocno domagał się większej ilości jedzenia, a my nie będziemy w stanie przejść obok tego obojętnie. Ponadto kilka tygodni to zbyt krótki okres, aby utrwalić dobre nawyki żywieniowe.

Skutki uboczne szybkiego odchudzania

Skutki uboczne szybkiego odchudzania są rozległe. Pierwsza z nich to negatywny wpływ na zdrowie psychicznie. Silne pragnienie szybkiego spadku kilogramów i wyrzeźbienia sylwetki generuje duży stres dla naszego organizmu. Niestety, ale stres przewlekły może istotnie przyczynić się do pogorszenia naszego ogólnie pojętego zdrowia na wiele sposobów, m.in osłabia układ odpornościowy, redukuje poziom neuroprzekaźników, które odpowiadają za zdrowy sen, a także samopoczucie, zaburza gospodarkę hormonalną, podnosi poziom glukozy etc. Może to zwiększać ryzyko zachorowania na każdą chorobę przewlekłą.

Niestety wiele osób, zwłaszcza kobiet, stawia wyżej wygląd sylwetki, niż̇ swoje zdrowie.  Niedobory żywieniowe, długotrwałe pogłębianie deficytu kalorycznego skutecznie zaburza działanie funkcji fizjologicznych. Najtrwalszymi są zaburzenia dotyczące osi podwzgórze-przysadka-tarczyca, gonady i nadnercza. Długotrwały deficyt kaloryczny w diecie może doprowadzić́ m.in do braku miesiączki, anemii, częstych infekcji, niepłodności, gorszego samopoczucia, zwiększonego ryzyka kontuzji i złamań́ etc.

Brutalna prawda o odchudzaniu

Szybkie odchudzanie może działać tylko na chwilę, gdyż zbyt duża restrykcja kaloryczna, treningowa czy psychiczna negatywnie odbija się na naszym zdrowiu metabolicznym.  Ponadto potrzeba więcej czasu, niż kilkanaście dni, aby utrwalić właściwe nawyki żywieniowe - to nie dzieje się z dnia na dzień. Tylko odpowiednio zaplanowany proces odchudzania może dać trwałe efekty na długie lata, a także może korzystnie wpływać na naszą kondycje zdrowotną oraz poprawić poszczególne parametry zdrowotne. Co więcej, im więcej nad czymś pracujemy, tym lepsze i trwalsze efekty będziemy mieć. Wiele osób przez długie lata odżywia się w niewłaściwy sposób, nie ćwiczy, zarywa nocki etc. Przerobienie tego nie zajmuje kilku dni, miesięcy, a nawet lat, więc warto mieć to na uwadze. 

_________________

Autor: Marcin Grzelak