Sezon na bób trwa w pełni. Te nasiona strączkowe są pełne składników odżywczych, które zapewniają ogromne korzyści zdrowotne. Poznaj 8 powodów, dla których warto wprowadzić bób do codziennej diety.

 

  1.      Bób pomaga zrzucić zbędne kilogramy
    Bób jest produktem, który znakomicie sprawdzi się w diecie osób, które pragną schudnąć. Ta roślina strączkowa jest niskokaloryczna, zawiera 110 kcal w 100 g produktu, 7,6 g białka (w 100 g) i jest niezwykle bogata w błonnik (5,4 g/100 g). Dzięki temu posiłki, których składnikiem jest bób sycą na dłużej i pozwalają uniknąć uczucia głodu i podjadania w ciągu dnia.
  2.      Spożycie bobu przyspiesza metabolizm
    Nasiona bobu są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowanie układu pokarmowego. Odpowiednia podaż błonnika pokarmowego pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, przyspieszając przesuwanie się pasażu jelitowego. Dzięki temu błonnik pomaga chronić błonę śluzową jelita grubego poprzez zmniejszenie czasu ekspozycji na substancje toksyczne. Wykazano również, że błonnik rozpuszczalny obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie ponownego wchłaniania kwasów żółciowych wiążących cholesterol w jelicie grubym.
  3.      Bób to źródło licznych fitoskładników
    Bób jest bogaty w fitoskładniki, takie jak izoflawony i sterole roślinne. Stwierdzono, że izoflawony takie jak genisteina i daidzeina zapobiegają powstawaniu zmian, które mogą powodować nowotwór piersi. Dodatkowo fitosterole, zwłaszcza beta-sitosterol, pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.
  4.      Bób poprawia jakość snu
    Białko w ziarnach bobu zawiera znaczące ilości tryptofanu. Udowodniono, że tryptofan ma działanie uspokajające, które pomaga w zapewnieniu zdrowego snu. Ten aminokwas jest również pomocny w poprawie ogólnego stanu zdrowia. Brak snu lub jego pogorszona jakość jest przyczyną obniżenia koncentracji, osłabienia pamięci, pojawienia się objawów depresji, przyrostu masy ciała i bólów mięśni. Tryptofan stanowi wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z bezsennością lub bezdechem sennym bez skutków ubocznych.
  5.      Bób jako źródło kwasu foliowego
    Bób jest doskonałym źródłem folianów. 100 g tych nasion strączkowych dostarcza aż 423 µg kwasu foliowego, co zapewnia pokrycie całkowitego zalecanego dziennego spożycia na ten istotny składnik pokarmowy. Foliany są jednym z niezbędnych składników syntezy DNA i podziału komórek w organizmie. Spożycie zalecanej ilości kwasu foliowego jest niezwykle istotna dla kobiet starających się o dziecko. Odpowiednia ilość folianów w diecie w okresie około poczęcia, a także w czasie ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u noworodka.
  6.      Bób pomaga w walce z anemią
    Ziarna bobu dostarczają znaczące ilości żelaza. 100 g ziaren bobu dostarcza aż 1,6 mg tego mikroskładnika. Żelazo jest potrzebne do produkcji hemoglobiny - białka, które umożliwia czerwonym krwinkom przenoszenie tlenu przez organizm. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, charakteryzującej się zmęczeniem, osłabieniem, zawrotami głowy i dusznościami. Regularne spożywanie bobu może zwiększyć poziom żelaza we krwi i poprawić objawy anemii. Warto pamiętać, że spożycie bobu z produktami bogatymi w witaminę C np. z papryką, natką pietruszki czy sokiem z cytryny, znacznie poprawia wchłanianie żelaza.
  7.      Może pomóc przy objawach choroby Parkinsona
    Ziarna bobu są bogate w lewodopę (L-dopa), związek, który organizm przekształca w neuroprzekaźnik - dopaminę. Choroba Parkinsona powoduje śmierć komórek mózgowych produkujących dopaminę, co prowadzi do drżenia mięśni, problemów z funkcjami motorycznymi i trudności w poruszaniu się. Objawy te są zazwyczaj leczone za pomocą leków zawierających właśnie L-dopę. Z tego względu regularne spożycie nasion bobu może pomóc w objawach choroby Parkinsona.
  8. Eliminuje wolne rodniki
    Bób w swoim składzie posiada spore ilości manganu. Ten składnik mineralny posiada właściwości antyoksydacyjne, które pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki. Wolne rodniki powodują uszkodzenia komórek, które prowadzą do nowotworów i innych patologicznych zmian w komórkach całego organizmu. Z tego względu wprowadzenie bobu do diety, zapewnia odpowiednią podaż manganu, a co za tym idzie pomaga zapobiegać licznym problemom zdrowotnym.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec