Jak schudnąć z brzucha? To najprawdopodobniej najczęściej zadawane pytanie w dietetyce. Nagłówki tego typu przewijają się setki razy dziennie. Każdy szuka skutecznego i uwaga, szybkiego sposobu na to, aby pozbyć się niechcianych zapasów tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. W rzeczywistości dla niektórych osób odchudzanie może być łatwiejsze, a dla innych znacznie bardziej skomplikowane. Poniżej rozwieje wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Jak chudnie nasze ciało?

Proces redukcji tkanki tłuszczowej odbywa się całościowo. Nie istnieje zjawisko miejscowego spalania tkanki tłuszczowej, tego typu stwierdzenia można rozpatrywać bardziej w ramach fantazji. Oczywiście istnieje tzw. tłuszcz oporny, czyli w dużym uogólnieniu są to partie ciała, w których znajduje się największy udział tkanki tłuszczowej np: okolice brzucha, twarz, biodra, czy ramiona.

U każdego może wyglądać to inaczej, ale faktem jest, że tłuszcz z miejsc opornych redukuje się znacznie wolniej i ciężej.

Jak długo trzeba się odchudzać?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż byłaby to ignorancja w stronę dietetyki. Każdy przypadek jest inny. Osoby, które są zdrowe metaboliczne, z kilkoma nadprogramowymi kilogramami łatwiej pozbędą się niechcianego balastu. Wystarczy wprowadzić odpowiednio dopasowany deficyt kaloryczny, więcej ruchu na co dzień i siłą rzeczy osiągniemy zamierzone efekty.

Oczywiście cały proces odchudzania należy na bieżąco monitorować i wprowadzać adekwatne zmiany względem zmiany w sylwetce itp. Notabene odżywczość diety jest również niezwykle ważna. Z kolei w przypadku osób z nadwagą, co gorsza z otyłością, które borykają się z problemami zdrowotnymi np: zaburzenia hormonalne, zaburzenia mikrobioty jelitowej, zaburzenia odżywiania itp. sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Oprócz optymalnie pomniejszonego zapotrzebowania kalorycznego, należy zadbać o szereg innych czynników, m.in rytmy dobowe, zdrowy i jakościowy sen, praca nad psychiką, zestawienie produktów w diecie, etc. Nierzadko wprowadza się również suplementacje wspierającą. Dla każdego odchudzanie może przebiegać inaczej.

Jak schudnąć z brzucha?

Na to pytanie wiele osób odpowie Ci po prostu: więcej się ruszaj, ogranicz słodycze i jedz mniej. To zda egzamin w pewnych przypadkach, ale nie zawsze i nie u każdego. Pewne przypadki wymagają zadbania o wiele innych czynników. Dietetyka nie sprowadza się jedynie do odchudzania, co często powtarzam. Ponadto ekspresowe i zdrowe odchudzanie nie idą ze sobą w parze.

Najczęstszą przyczyną efektu jojo jest stosowanie zbyt daleko posuniętych restrykcji kalorycznych (tzw. głodówek). Po takiej kuracji odchudzającej, najczęściej wracamy do swoich starych nawyków żywieniowych, które przyczyniły się wcześniej do istotnych problemów z masą i składem ciała. Powtórzę raz jeszcze, tylko trwała zmiana podejścia do diety umożliwia utrzymanie wypracowanych efektów.

Czy można schudnąć tylko na brzuchu?

Niestety, ale nie można redukować tkanki tłuszczowej z jednego miejsca. Redukcja jej odbywa się całościowo, jednak w pewnych partiach ciała tłuszcz zapasowy może ,,schodzić'' wolniej. Odchudzanie nie dla wszystkich jest prostym procesem, zależne jest to od danego przypadku np. poziomu tkanki tłuszczowej, problemów zdrowotnych, a nawet psychicznych.

Czasem wystarczy po prostu ograniczyć słodycze i fast foody, wprowadzić więcej ruchu na co dzień i waga, w tym poziom tkanki tłuszczowej w organizmie będzie się zmniejszał, nie daj się nabrać na nagłówki typu -10kg w tydzień. Zrób to mądrze.

_________________

Autor: Marcin Grzelak