Korzeń i natka pietruszki - jedno warzywo, a różne wartości odżywcze
Korzeń pietruszki jest popularnym składnikiem stosowanym w wielu europejskich potrawach. Mimo że wyglądem przypomina marchewkę, ma całkowicie odmienny smak. Pietruszka może być kojarzona z natką, z uwagi na jej bardzo dużą popularność w polskiej kuchni, jednak to jej grube korzenie są powodem, dla którego jest ona najczęściej uprawiana. To właśnie w korzeniu pietruszki znajdują się wszystkie wartości odżywcze tego warzywa. Jest on bogatym źródłem witamin i minerałów, jednak liście pietruszki również są bardzo wartościowym produktem, którego nie może zabraknąć w diecie.
Czy korzeń pietruszki jest zdrowy?
Korzeń pietruszki jest bardzo wartościowym produktem, bogatym w wiele składników odżywczych. W korzeniu pietruszki znajdują się ogromne ilości witaminy K, witaminy A i witaminy C, a także wysoki poziom żelaza, miedzi, potasu, kwasu foliowego, błonnika pokarmowego, wapnia, flawonoidów i liczne przeciwutleniacze. Ważne jest, aby pamiętać, że zawartość wszystkich witamin i minerałów będzie się różnić w zależności od wielu czynników, w tym np. skład gleby. Z tego względu warto kupować warzywa w sprawdzonych, lokalnych sklepach i targach, aby mieć pewność co do najwyższej jakości produktu. Jedna porcja korzenia pietruszki zawiera tylko 22 kalorie, dzięki czemu to bogate w błonnik warzywo jest dobrym, obfitującym w składniki odżywcze dodatkiem dietetycznym dla osób, które chcą schudnąć.
Wartości odżywcze surowego korzenia pietruszki (w 100 g)
-
Energia - 55 kcal
-
Białko ogółem - 2,3 g
-
Tłuszcz - 0,6 g
-
Węglowodany - 12,3 g
-
Błonnik - 4,3 g
Witaminy:
-
Witamina C - 41 mg
-
Tiamina - 0,1 mg
-
Ryboflawina - 0,08 mg
-
Niacyna - 2,0 mg
-
Witamina B6 - 0,23 mg
-
Kwas foliowy - 180 µg
-
Witamina A - 2,50 IU
-
Witamina E - 1,7 mg
Minerały:
-
Wapń - 48,5 mg
-
Żelazo - 1,2 mg
-
Magnez - 36 mg
-
Fosfor - 71,7 mg
-
Potas - 562 mg
-
Sód - 17 mg
-
Cynk - 0,23 mg
-
Mangan - 0,46 mg
Natka pietruszki – czy jest zdrowa?
Zioło to jest bogate w wiele witamin, szczególnie w witaminę K, która jest potrzebna do krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Natka pietruszki jest również doskonałym źródłem witaminy A, a przede wszystkim witaminy C. Są to bardzo ważne składniki odżywcze, które posiadają właściwości przeciwutleniające. Natka pietruszki jest dobrym roślinnym źródłem wapnia i żelaza. Codzienna porcja może znacząco wpłynąć na zawartość tych niedoborowych składników w diecie, dlatego warto włączyć natkę pietruszki do posiłków. Dodatkowo, natka jest bardzo aromatyczna i pełna smaku, co czyni ją świetnym niskokalorycznym składnikiem wielu przepisów.
Kalorie i wartości odżywcze świeżej i suszonej natki pietruszki
Wartości w przeliczeniu na 100 g produktu
-
Składnik - Natka pietruszki świeża - Natka pietruszki suszona
-
Energia - 36 kcal - 292 kcal
-
Białko - 3,0 g - 26,6 g
-
Tłuszcz ogółem - 0,8 g - 5,5 g
-
Węglowodany - 6,3 g - 50,6 g
-
Błonnik pokarmowy - 3,3 g - 26,7 g
Witaminy:
-
Witamina A - 8425 IU - 10183 IU
-
Witamina E - 0,7 mg - 9,0 mg
-
Witamina K1 - 1640 µg - 1360 µg
-
Witamina C - 133 mg - 125 mg
-
Niacyna - 1,313 mg - 9,943 mg
-
Kwas foliowy - 152 µg - 180 µg
Minerały:
-
Wapń - 138 mg - 1140 mg
-
Żelazo - 6,2 mg - 22,0 mg
-
Magnez - 50 mg - 400 mg
-
Fosfor - 58 mg - 436 mg
-
Potas - 554 mg - 2683 mg
-
Cynk - 1,1 mg - 5,4 mg
-
Miedź - 0,1 mg - 0,8 mg
Jak wykorzystać pietruszkę?
Korzeń pietruszki - zastosowanie
Korzeń pietruszki można spożywać na surowo lub gotować, smażyć lub piec. Przed użyciem należy go obrać, jednak jeżeli warzywo jest przeznaczone jako składniki wywaru, wystarczy je umyć, gdyż w skórce pietruszki znajduje się wyjątkowy aromat. Ugotowany korzeń świetnie nadaje się do sałatek, pieczeni, gulaszu i zup. Środkowy rdzeń korzenia pietruszki jest ceniony w kuchni, z uwagi na swój wyjątkowy orzechowy smak.
Natka pietruszki - zastosowanie
Natka pietruszki również jest powszechnie wykorzystywana w kuchni. Pietruszka przeznaczona na hodowlę korzeni, także posiada natkę, można użyć liści korzenia takiej pietruszki, chociaż są one twardsze i mogą nie być tak aromatyczne jak odmiana uprawiana specjalnie na jej liście. Natka pietruszki to jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce, które dodane do potrawy nadaje jej intensywny i charakterystyczny aromat.
_________________
Autor: Katarzyna Szafraniec