Żywność funkcjonalna to produkty, których obecność w codziennej diecie przynosi korzyści zdrowotne wykraczające poza ich wartość odżywczą. Do żywności funkcjonalnej należą między innymi produkty fortyfikowane, czyli dodatkowo wzbogacane witaminami i/lub minerałami. Koncepcja ta narodziła się w Japonii w latach 80-tych, kiedy to instytucje rządowe wprowadziły do sprzedaży żywność o udowodnionych korzyściach w celu poprawy stanu zdrowia ogółu populacji.

Żywność funkcjonalna w codziennej diecie

Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta powinna być bogata w różnorodne produkty funkcjonalne, w tym bogate w składniki odżywcze produkty pełnoziarniste, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Te pokarmy nie tylko dostarczają organizmowi potrzebnych mu witamin i minerałów, ale także wspierają ogólny stan zdrowia.

Zmodyfikowana (nie mylić z wysoko przetworzoną!), wzbogacona żywność funkcjonalna może być częścią dobrze zbilansowanej diety. Wprowadzanie tego typu produktów może pomóc wypełnić wszelkie luki w diecie, aby zapobiegać niedoborom, a także poprawić zdrowie poprzez zwiększenie spożycia ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik, zdrowe dla serca tłuszcze lub probiotyki.

Żywność funkcjonalna - wysokobłonnikowa

Babka jajowata

Babka jajowata to roślina odżywcza, ceniona jest jako źródło błonnika, polecana ze względu na pozytywny wpływ na przewód pokarmowy. Oprócz błonnika zawiera również białka, tłuszcze, fitosterole i aukubinę. Babka jajowata to cenny suplement diety. Wykazuje właściwości wspomagające prawidłową pracę jelit. Wykazuje działanie przeciwbiegunkowe (poprzez wchłanianie nadmiaru płynów, obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, wspomaga odchudzanie (daje uczucie sytości), posiada działanie ochronne i probiotyczne.

Babka płesznik

Nasiona babki płesznik po kontakcie z wodą pokrywają się śluzem i tworzą żel, który po spożyciu ułatwia przesuwanie zalegających w jelitach treści, co jest pomocne zwłaszcza przy okresowych zaparciach. Dodatkowo ziarna te posiadają wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę całego układu pokarmowego oraz zwiększa uczucie sytości. Nasiona posiadają również wysoką zawartość białka, które wspomaga w utrzymaniu zdrowych kości.

Otręby pszenne

Otręby pszenne to zewnętrzna łuska ziarna pszenicy, która jest zwykle usuwana podczas przetwarzania. Otręby pszenne są bogate w błonnik i inne niekaloryczne składniki odżywcze. Co więcej, posiadają niską zawartość tłuszczu całkowitego, tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a także są dobrym źródłem białka roślinnego, oferując około 5 gramów białka w połowie szklanki (29 gramów). Prawdopodobnie najbardziej imponującą cechą otrębów pszennych jest zawartość błonnika. Pół szklanki (29 gramów) otrębów pszennych dostarcza prawie 13 gramów błonnika pokarmowego, co stanowi 99% dziennej dawki dziennej.

Czy żywność funkcjonalna jest zdrowa?

Żywność funkcjonalna sama w sobie nie leczy ani nie zapobiega chorobom i nie jest niezbędna w diecie, natomiast może być sporym ułatwieniem w codziennej dziecie. W ostatnich latach bardzo zyskała na popularności, a wiele produktów jest łatwo dostępnych w sklepach.

Kiedy żywność funkcjonalna może być pomocna?

Uzupełnianie niedoborów

Spożywanie żywności funkcjonalnej może być bardzo pomocne w przypadku wykluczenia niektórych produktów spożywczych z powodu nietolerancji (np. ryby, orzechy i mleko), spożycia nieoptymalnego (np. warzyw i owoców) lub niskiego spożycia (np. mleka i produktów mlecznych oraz ryb). W takich przypadkach włączenie żywności wzbogaconej w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy, minerały i probiotyki może pomóc w dostosowaniu indywidualnych wymagań żywieniowych oraz uzupełnienia potencjalnych niedoborów składników odżywczych.

Wspomaganie organizmu w walce z chorobami

W chorobach przewlekłych (osteoporoza, otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny itp.) zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może wzrosnąć, a niektóre substancje bioaktywne zawarte w żywności funkcjonalnej mogą wywierać korzystny wpływ na zdrowie.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec