Batony energetyczne dla sportowców pozwalają zwiększyć poziom energii na zawodach i treningach oraz wspierają regenerację, a nawet… nawodnienie! Ilość produktów energetycznych w postaci batonów węglowodanowych jest naprawdę imponująca. Duża część osób jednak (poza smakiem) nie wie czym się kierować. Stan rzeczy zmieniają zawody sportowe, które zawsze w praktyce pokazują, że wiele rzeczy w batonie ma znaczenie! Postanowiliśmy wyłonić TOP 5 batonów energetycznych dla sportowców i wskazać Wam co jest ważne przy ich wyborze!

  Nasze Top5!

  1. SiS GO Energy Bar
  2. PowerBar Advanced
  3. Nutrend Voltage
  4. Baton SiS Beta Fuel Chew
  5. PowerGym Ener Gummy

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze batona energetycznego?

Ilu sportowców, tyle opinii. Najważniejsze, aby baton nie tylko dobrze smakował, ale zawierał również stosunkowo mało tłuszczu i błonnika. Jeśli chcemy stosować baton podczas treningów i zawodów, warto aby miał on nieco mniej błonnika (najlepiej <4 g / porcję). Niektóre opcje smakowe batonów zawierają dodatek kofeiny, co jest świetnym rozwiązaniem nie tylko w kontekście dostarczenia energii czy poprawy zdolności wysiłkowych, ale również… smaku! Coraz nowsze badania nad smakiem batonów i żeli energetycznych poruszają obecny w środowisku sportowym temat „zmęczenia smaku” (organizm z czasem męczy tylko słodki smak, a taki mają izotoniki, żele, batony). W takim wypadku dodatek kofeiny, czy naturalnego kakao łagodzi zbyt słodki smak batonów. Jest to dobra rada dla wszystkich tych, którzy się z tym spotkali.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że czasami warto poobserwować swoje zwyczaje żywieniowe podczas długich startów i zawodów – być może w danym etapie wyścigu masz pewne zachcianki na pewne smaki (bardziej słone, kwaśne), albo masz ochotę na miękki baton lub formę „żelkowego batona”, którego się żuje i dłużej gryzie? Niewiarygodne, prawda? Wszystko to ma znaczenie!

   

Baton to swojego rodzaju sztuka kompromisu pomiędzy dobrym i zdrowym składem, a daną potrzebą, możliwościami i zachcianką w danej sytuacji…

  

Czasami gryzienie batona męczy, stąd mamy różne konsystencje batonów i tekstury. Czasami zbyt duża ilość zwykłego cukru bądź czekolady może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, stąd warto porównać batony energetyczne dla sportowców. Bardzo dobre opinie zbierają energetyczne batony zbożowe, w których występują naturalne owoce, płatki owsiane i mniej składników dodatkowych i wzmacniaczy, czy konserwantów. Im mniej składników – tym lepiej!

 

Jeśli nie lubisz batonów, dostępne są również galaretki energetyczne (węglowodanowe) dla sportowców. Zasadniczo są mniej słodkie, lekkostrawne i mają mniej dodatków (mają też więcej wody). Minusem jest mały wybór smaków. Pamiętaj, że dużo zależy też od warunków środowiska i sposobu przechowywania batonów / galaretek dla sportowców oraz od pory ich spożycia. Niektóre batony mogą być twarde, inne miękkie. Ani jednego ani drugiego nie faworyzujemy. Okazuje się że i jeden i drugi w określonej sytuacji może się przydać, stąd warto poszukać idealnego batona dla siebie.

  

Wybierając dobry baton węglowodanowy dla sportowców trzeba mieć na uwadze komfort układu pokarmowego, to gdzie go schowamy (nie wszystkie batony mieszczą się do kieszonek ubiorów sportowych) oraz kiedy go spożywamy (te stosowane podczas treningów i zawodów powinny mieć mniej błonnika, być poręczne). Ważna też jest dostępność wody. Baton może być słodki, lekko słony – zawsze przyda się coś płynnego pod ręką!

  

Jeśli chcesz spożyć baton jako przekąska poza startem – ilość błonnika / tłuszczu w sportowym batonie może być nieco wyższa. Pamiętajmy, że baton ma też… przynosić nam satysfakcję i przyjemność! Dla przykładu podczas bardzo długich wysiłków (sporty wytrzymałościowe typu ultra) pojawia się problem ze zmęczeniem ośrodkowym, intensywność wysiłku jest niższa, ale czas wysiłku jest bardzo długi. Organizm walczy szczególnie ze „zmęczeniem głowy” i wszelkie formy zmiany konsystencji batona, czy czas ich żucia, także smak – wszystko to ma znaczenie! Jeśli szukasz batona jako energetyczna przekąska – patrz czy ma nasiona, orzechy, migdały, mniejszą ilość tłuszczu palmowego, itd. Batony potocznie nazywane jako te z „czystą etykietą” odróżnia właśnie mniej przetworzony skład, mniej składników dodatkowych (mogą różnie wpływać na komfort układu pokarmowego szczególnie podczas ćwiczeń).

 
1. SiS GO Energy Bar

Nasza ocena: 9.2 / 10

  

To doskonały baton energetyczny uznanej marki SiS, która od lat stawia na wyjątkowy skład swoich produktów. Baton ma optymalny skład węglowodanów i ich ilość (ok. 25 g – podobnie co poręczny 40 g żel). Z łatwością zmieści się do większości kieszonek ubrań sportowych, baton jest lekkostrawny dzięki śladowej ilości błonnika i tłuszczu w porcji produktu. Na uwagę zasługuje śladowa ilość tłuszczu nasyconego! Baton dostępny w kilku ciekawych smakach, jest przyjazny osobom z nietolerancjami czy nadwrażliwościami. Minusem jest mniejsza sytość (baton jest niewielki – ma tylko 40g.

  

Ilość węglowodanów: 25g / 40g baton

Kalorie: 139

Tłuszcz: 3,1 g (nasycone 0,4 g)

Błonnik: 1,6 g

Białko: 6,8 g

Smaki: czekoladowa krówka, banan, jagoda, czerwone owoce, jabłko i czarna porzeczka

Tekstura: twardy umiarkowanie

Zalety: produkt przyjazny dla wegan i wegetarian, bez laktozy, bez orzechów, bez oleju palmowego, nie jest aż tak słodki (w dodatku jest kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, ekstrakt z zielonej herbaty), rodzynki owies, to kompaktowy i poręczny baton

Wady: zawiera emuglatory (lecytyna sojowa), może zawierać nieduże ilości glutenu i soi, nie syci tak mocno

 

2. PowerBar Advanced

Nasza ocena: 8.9 / 10

 

Przyjemna, soczysta konsystencja batona (nie lepi się i nie zakleja tak bardzo jak niektóre batony węglowodanowe) sprawia, że baton nie jest „tak męczący” i nie wymaga bardzo długiego przeżuwania czy ogromnych ilości wody do jego zapicia i trawienia! Baton energetyczny PowerBara ma naprawdę dobry skład – dobry stosunek glukozy (jej polimerów) do fruktozy. Baton może być dobrym uzupełnieniem stosowania podczas wysiłku wraz z żelami energetycznymi (część zawodników łączy żele z batonami energetycznymi). Atutem jest także dodatkowa ilość sodu w batonie. Podczas gdy ilość sodu (czy magnezu) jest zbyt niska, baton energetyczny z sodem i magnezem może być dobrym uzupełnieniem strategii żywienia na trasie (szczególnie w triathlonie, kolarstwie). Baton PowerBar 55g Advanced warto stosować podczas lub/i przed treningiem czy zawodami.

 

Ilość węglowodanów: 40g / 55g baton

Kalorie: 204

Tłuszcz: 2,9 g (nasycone 1,8 g)

Błonnik: 3 g

Białko: 3,4 g

Smaki: malina, pomarańcza, mocca-migdał

Tekstura: twardy

Wady: emuglator, dodatek tłuszczu palmowego, laktoza, syrop fruktozowy, większy niż 40g (nie zawsze mieści się do małych kieszonek ubrań sportowych)

Zalety: dodatek sodu (121 mg) i magnezu (56,6 mg), dobre źródła energii (system C2max), dodatek daktyli i płatków ryżowych, naturalny aromat, suszone maliny

 

3. Nutrend Voltage

Nasza ocena: 7,8 / 10

 

Nutrend z Czech to uznana marka odżywek dla sportowców, która koncentruje swoje portfolio szczególnie na zawodnikach dyscyplin wytrzymałościowych – batonach energetycznych, żelach energetycznych czy izotonikach.

 

Baton Voltage Nutrend łączy w sobie doskonały skład z bardzo praktyczną formą batona (bez otoczki czekoladowej z większym dodatkiem miazgi owocowej, płatków). Baton nie jest bardzo klejący, ani twardy.

 

Baton Nutrend to zbożowy baton energetyczny – nie wymaga męczącego i długiego przeżuwania i można go dzielić (łamiąc go bez problemu na mniejsze porcje, nie używając dużo siły). Jest to praktyczna, ale ważna cecha batona, który może sprawdzić się w bieganiu, kolarstwie, triathlonie czy innych dyscyplinach sportowych czy wędrówkach górskich. Ciekawą opcją batonów dla sportowców z Nutrendu jest baton z kofeiną (baton energetyczny kawa z kofeiną), łączący przyjemny smak kawy z delikatnie gorzkim posmakiem kofeiny. W niektórych sytuacjach podczas sportów wytrzymałościowych szuka się niesłodkiego batona (lub mniej słodkiego), stąd „przełamanie” smaku słodkiego – smakiem gorzkim może się świetnie sprawdzić!

 

W batonie mamy dodatek cynku, witaminy C i E – kolejno 2,6 mg (26% RDA) oraz 12,3 mg i 2 mg. Baton zawiera izomaltulozę (jako 7% Palatinose™) – czyli źródło fruktozy i glukozy, które w sposób zrównoważony dostarcza energii bez ryzyka spadków poziomu glukozy we krwi! Zapewnia to stabilne uwalnianie energii oraz poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i utrzymanie wysokiej motywacji podczas ćwiczeń i w trakcie startów! Batony Nutrend z serii Voltage nie zawierają dużych ilości soli – 0,05 mg (w tym sodu), może być to i plus i minus. Na pewno kiedy straty potu wraz z potem są wyższe, warto uzupełnić sód z izotoników i żeli energetycznych z sodem. Jeśli chcemy wykorzystać baton jako przekąska poza startem w zawodach – mała ilość sodu w batonach energetycznych może być atutem. Minusem batona Nutrendu może być wyższa ilość tłuszczu (ok. 10 g / baton), stąd warto rozważyć jego porcjowanie.

 

Ilość węglowodanów: 39,9 g / 65 g baton

Kalorie: 273

Tłuszcz: 10,3 g

Błonnik: 2,6 g

Białko: 3,8 g

Smaki: egzotyczny, orzech laskowy, kokos, leśne owoce, kawa z kofeiną, owce leśne

Tekstura: umiarkowanie twarda

Zalety: zawiera dodatek zbóż, zawiera cynk (jako glukonian cynku), witaminę C, witaminę E (mieszankę naturalnych tokoferoli), nie jest bardzo twardy

Wady: zawiera syrop glukozowo-fruktozowy, emuglatory (lecytyna), może zawierać mleko, orzechy i inne dodatki (alergeny, wzmacniacze), zawiera dodatek oleju palmowego

 

4. Baton SiS Beta Fuel

Nasza ocena: 8.2 / 10

   

Forma „żelkowego batona energetycznego” dla sportowców. Baton SiS Beta Fuel 60 g dostępny jest w formie żelkowego batona energetycznego (nazywany także batonem energetycznym do żucia). Łatwo się gryzie – można go opisać jako postać gumy / żelka. SiS Beta Fuel Chew 60 g przeznaczony jest często do stosowania podczas ćwiczeń np. kolarstwa, startów w triathlonach, gdzie często pojawia się chęć przyjemnego żucia zawodnik ma ochotę na obecność na nieco dłużej węglowodanów w jamie ustnej). Wersja dostępna jest również SiS Beta Fuel w proszku (do rozrabiania z wodą) – 82 g saszetka zawiera 80 g węglowodanów.

  

Powróćmy jednak do batona energetycznego SiS. Baton jest niewielkich rozmiarów (60g) i jest bardzo wygodny i poręczny (ma to szczególne znaczenie kiedy mamy ograniczone miejsce na przekąski w odzieży sportowej). Wersja batonu SiS do żucia pozwala zaś dłużej zasilać nie tylko mięśnie, ale także układ nerwowy, bowiem uczucie smaku słodkiego w ustach aktywuje wydzielanie dopaminy i serotoniny w mózgu. Taki mechanizm zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego i aktywuje różne obszary mózgu odpowiedzialne za poprawę tolerancji wysiłku. Jak widać skład to jedno, ale neurobiologię mózgu do walki ze zmęczeniem pobudzają również inne czynniki, tak więc żucie ma znaczenie!

 

SiS Beta Fuel Chew nie zawiera tłuszczu i ma tylko śladową ilość błonnika (2,2 g) dzięki czemu znacząco zmniejsza jakiekolwiek ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych. Jest lekkostrawny i bardzo przyjemny w smaku. Dozowanie ułatwiają paski umieszczone na porcjach pasku żelu / galaretki. W produkcie SiS Beta Fuel zastosowano maltodekstrynę z fruktozą (SiS Dual Source Energy Drink – proporcja 1:0.8) oraz umieszczone nieduży dodatek sodu (110 mg / 60 g produktu) pomagający utrzymać nawodnienie i transport węglowodanów. Produkt z powodzeniem stosują również sportowcy trenujący różne dyscypliny – ze względu na swoją lekkość i łatwość spożycia nadaje się do spożycia także przed zawodami sportowymi dostarczając sporą dawkę energii. Jeśli zależy Ci na dostarczeniu większej ilości energii – warto rozważyć naprzemienne łączenie np. żelu SiS GO Isotonic lub przetestowanie wersji mocnego żelu energetycznego SiS Beta Fuel Nootropics 60g (z kofeiną, cytokoliną, tauryną i l-teaniną).

  

Ilość węglowodanów: 46 / 60 g produktu

Kalorie: 190

Tłuszcz: 0 g

Błonnik: 2,2 g

Białko: 0 g

Smaki: cytryna, pomarańcza

Tekstura: miękka

Zalety: naturalny aromat, barwniki z karotenu, innowacyjna konsystencja, pasek ułatwiający porcjowanie, nieduży dodatek sodu (110 mg), nie zawiera tłuszczu i dużej ilości błonnika, poręczny i wygodny, lekkostrawny

Wady: tylko 2 wersje smakowe, wyższa cena

 

5. PowerGym Ener Gummy

Nasza ocena: 7.9 / 10

Produkt w formie energetycznego żelka – warto łączyć go z minerałami PowerGymIsoPower Electrolyte Drink PowerGym. Podobnie jak produkt (Chew SiS) doskonale sprawdza się w sytuacjach długich wyścigów, gdzie organizm wymaga nie tylko dostarczenie jakiejkolwiek energii, ale również kiedy pojawia się specyficzna chęć zmiany formy węglowodanów. W składzie obecna jest kofeina i sód, które mogą poprawić sportowy performance.

  

Jedyną wadą PowerGym Ener Gummy jest jego wyższa cena.

  

Ilość węglowodanów: 22 g / 30 g produktu

Kalorie: 100

Tłuszcz: 0,03

Błonnik: 2

Białko: 0 g

Smaki: cola z kofeiną

Tekstura: miękka / gummy

Zalety: ciekawa konsystencja i smak, lekkostrawność, dodatek 80 mg kofeiny, dodatek 10 mg sodu

Wady: wyższa cena, jedna wersja smakowa, zawiera kwas fosforowy