Ranking ŻELI ENERGETYCZNYCH 2023
Żele energetyczne przeznaczone są głównie do sportów wytrzymałościowych. Przydają się podczas długich biegów, zawodów i treningów kolarskich oraz startów w triathlonie. Jednak korzystają z nich także piłkarze, koszykarze, siatkarze oraz mnóstwo innych sportowców, którzy chcą dodać sobie energii zarówno przed treningiem, startem jak i zawodami.
.
Który żel wybrać? To pytanie stawia sobie wiele osób. W takim wypadku warto dowiedzieć się więcej o tym, co powinien zawierać dobry żel energetyczny (żel węglowodanowy). Żel energetyczny różni się smakiem, konsystencją (dodatkiem wody – patrz „hydrożel” dla sportowców), składem (różne rodzaje i proporcje węglowodanów, żele z elektrolitami, żele z kofeiną, żele z dodatkiem witamin, itd.). Podpowiedź tutaj!
.
Rozpoczynając przygodę z żywieniem na trasie trzeba mieć na uwadze poza składem także smak żeli energetycznych. Okazuje się bowiem, że z czasem wysiłku dochodzi do zmęczenia samym słodkim smakiem i możemy mieć ochotę na inne smaki np. kwaśne żele energetyczne lub inne połączenia dające różne posmaki. To praktyczny element przemawiający za tym, że warto testować różne smaki, a nawet… ich kolejność spożycia w zależności od ilości godzin wysiłku. Warto również pamiętać, że w sportach wytrzymałościowych i sportach typu ultra, często dochodzi do: problemów żołądkowo-jelitowych oraz tzw. zjawiska „zmęczenia smaku”. W takich sytuacjach warto zainteresować się tym, co wchodzi w skład żelu oraz tym, że możemy w pewien sposób trenować jelita („training gut”) co pozwoli nam poprawiać tolerancję na większą ilość spożywanych podczas ćwiczeń węglowodanów.
.
Żele energetyczne z kofeiną oraz żele z dodatkiem elektrolitów (szczególnie żele energetyczne z sodem) są najczęściej poszukiwanymi żelami na rynku.
Zobaczcie nasz ranking żeli energetycznych 2023 i wybierzcie produkt dla siebie!
1. Żel SiS Beta Fuel
Nasza ocena: 9,0 / 10
.
Żele dla sportowców marki SiS zaskarbiły sobie zaufanie i sympatię wielu osób aktywnych fizycznie. Składają się na to różne czynniki i jak się okazuje to nie tylko marketing! Praktyka potwierdza, że żele energetyczne SiS dobrze sprawdzają się w praktyce! W tym modelu żelu SiS znajduje się maltodekstryna z fruktozą (stosunek 1:0,8) zapewniając dobry komfort żołądka i jelit oraz optymalne wchłaniania i uwolnienie energii. Żel Beta Fuel SiS dostępny jest również w innowacyjnej wersji SiS Beta Fuel Nootropic (smak jabłkowy). Zawiera on cytokolinę (250 mg), kofeinę (200 mg), l-teaninę (200 mg) i taurynę (1000 mg).
.
Ilość węglowodanów: 40 g / 60 ml sasz.
Smaki: truskawka-limonka, pomarańcza, jabłko (wersja Nootropic)
Plusy:
+ bardzo dobre opinie konsumenckie
+ innowacyjna formuła (maltodekstryna: fruktoza)
Minusy:
– bez dodatku elektrolitów, mały wybór smaków
.
2. Żel PowerBar PowerGel Hydro
Nasza ocena: 8,4 / 10
W żelu PowerBar PowerGel Hydro zastosowano płynną maltodekstrynę, przez co żel sportowy ma bardziej płynną konsystencję niż inne żele. Charakteryzuje go delikatny i przyjemny smak (wg praktyków nie jest tak słodki jak inne żele). Opcjonalnie zawiera 51 mg kofeiny w saszetce żelu.
.
Ilość węglowodanów: 25,2g / 67 ml sasz.
Smaki: wiśnia, pomarańcza, mojito, cola
Plusy:
+ bardzo dobre opinie konsumenckie, przyjemny smak
+ innowacyjne formuła hydrożelu dla sportowców
+ dodatek sodu (razem 300 mg jako sól)
Minusy:
– mała ilość węglowodanów, często potrzebna większa ilość
– mały wybór smaków, bez elektrolitów
.
3. Żel SIS z elektrolitami
Nasza ocena: 8,0 / 10
.
Żel z elektrolitami SiS to solidny żel energetyczny dla sportowców o ciekawej konsystencji i smaku. Produkt wzbogacony jest w kluczowe elektrolity tj. magnez, potas, sód, wapń. Dodatek najważniejszych minerałów dla sportowców poprawia przewodnictwo nerwowe, zmniejsza ryzyko skurczów i zapewnia odpowiednie nawodnienie podczas długich i intensywnych treningów i zawodów. Ciekawym kierunkiem są innowacyjne smaki tj. dodatek mięty czy słonego karmelu. Powoduje to, że w niektórych sytuacjach kiedy zawodnik ma dość smaku słodkiego, sięganie po inne rozwiązania smakowe mogą przynieść wiele korzyści. Pamiętajcie, że zawsze warto testować żele na treningach i zawodach niższej rangi. Żel można stosować zarówno przed zawodami, jak również w trakcie treningów i zawodów!
.
Ilość węglowodanów: ok. 22g / 60ml sasz.
Smaki: malina, słony karmel, mięta-cytryna
Plusy:
+ dobre opinie konsumenckie, ciekawe smaki (posmak mięty, słony karmel)
+ dobra tolerancja żołądkowo-jelitowa
Minusy:
– mały wybór smaków
– czasami może mieć słodki smak (słodziki acesulfam K i sukraloza)
.
4. PowerBar Powergel
Nasza punktacja: 7.8 / 10
.
Zaletą produktu PowerBar Powergel bez wątpienia jest bardzo duży wybór opcji smakowych żeli Powerbara oraz opcja dodatku kofeiny w żelu energetycznym. Żel od lat stosowany jest m.in. przez zawodników kolarstwa np. renomowanego Tour de France czy triathlonistów pokonujących triathlony IronMan. Żel PowerBar ma również inne modyfikacje, np. żel z sodem – w wypadku niekorzystnych warunków środowiska (kiedy jest gorąco i wilgotno lub kiedy zawodnik bardziej się poci) to bardzo dobre rozwiązanie. Pomimo wielu atutów żelu marki PowerBar w opinii niektórych osób może on być zbyt słodki (nie dotyczy wszystkich smaków, stąd warto przełamywać smaki np. bardziej słonym żelem energetycznym czy żelem z kofeiną, który jest żelem lekko gorzkim).
.
Ilość węglowodanów: ok. 26-27g / 41g sasz.
Smaki: cytryna-limonka, solone orzeszki ziemne, espresso, wanilia, truskawka-banan, tropikalny, mango-marakuja, jabłko, czerwone owoce, czarna porzeczka
Plusy:
+ bardzo duży wybór smaków
+ dobre opinie zawodników-praktyków
+ innowacyjna formuła żeli C2max (stosunek maltodekstryna do fruktozy 2:1)
Minusy:
– gęstsza konsystencja, niektóre mogą być zbyt słodkie
.
5. Żel Vitargo
Nasza ocena: 7,4 / 10
.
Marka Vitargo to zasłużona skandynawska marka produkująca specjalistyczne żele energetyczne dla sportowców oraz węglowodany Vitargo. Żele węglowodanowe Vitargo zawierają kompleks ciekawych węglowodanów (izomaltulozę, trehalozę i skrobię jęczmienną Vitargo, fruktozę). Ich konsystencja nie jest tak gęsta, a przyjemny smak sprawia, że zyskały one dużą rzeszę swoich zwolenników. Zastosowana mieszanka węglowodanowa może w trakcie wysiłku dodać sporo szybko uwalnianej energii i zmniejszy ryzyko dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. W żelu Vitargo znajduje się również niewielki dodatek kofeiny. (ok. 50 mg) oraz sód (100mg).
.
Ilość węglowodanów: 24g / 45 g sasz.
Smaki: cytryna, cola, arbuz, pomarańcza, porzeczka
Plusy:
+ ciekawa konsystencja i łagodniejszy smak
+ dodatek kofeiny, sodu
Minusy:
– mały wybór smaków
.
6. Żel Inkospor
Nasza ocena: 6.9 / 10
.
Żele Inkospor to cieszące się dobrą opinią w środowisku sportowym produkty słynące z wysokiej jakości surowców i praktyk produkcji. Opinie o żelach Inkospor są różne (czasami są słodkie – ilość węglowodanów w saszetce jest duża stąd może być gęstszy i… słodszy). Żel zawiera małą ilość sodu i niestety nieduże (aczkolwiek ciekawe) opcje smakowe. Opcjonalnie żel można uzupełniać napojem z elektrolitami Mineral Light Inkospor w kilku opcjach smakowych!
.
Ilość węglowodanów: 27g / 40 g sasz.
Smaki: icetea, pomarańcza, cola z guaraną, grejpfrut z limonką
Plusy:
+ innowacyjne smaki
+ wysoka jakość zastosowanych surowców
Minusy:
– mały wybór smaków, brak klasycznych smaków, mogą być słodsze i gęstsze
– mała ilość sodu (30 mg)