Cytykolina występuje naturalnie w ludzkim mózgu. Stosuje się ją w celu poprawy procesów myślenia, zapamiętywania oraz jako środek wspierający szeroko pojętą pracę mózgu. Wykorzystywana jest po udarach, w chorobach neurodegeneracyjnych tj. Alzheimer i Parkinson). Najczęściej cytykolinę stosuje się w formie suplementów diety.

Działanie cytykoliny doceniają lekarze, osoby starsze, naukowcy, sportowcy czy osoby szukające ogółem wspierania funkcji mózgu w wyniku np. zmęcznia. U osób starszych w przeprowadzaonych badaniach notuje się poprawę koncentracji i pamięci oraz poprawę ogólnego stanu klinicznego chorego. Badania dowodzą, że może być pomocna u osób po udarach, cierpiących na demencję oraz u osób z jaskrą. Wykorzystywana jest także w leczeniu objawów choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Istnieje także wiele badań potwierdzających jej pozytywne działanie w innych stanach dysfunkcyjnych mózgu. To, o czym warto pamiętać to fakt, że jej stężenie skutecznie zwiększa suplementacja.

  • Cytykolina – czym jest?

  • Jak działa cytykolina?

  • Zastosowanie cytykoliny

Cytykolina – czym jest?

Cytykolina nazywana jest także CDP-choliną i jest formą syntetyczną cytydino 5’-difosfocholiny, która z kolei uczestniczy w powstawaniu fosfolipidów błonowych. Wykazuje działanie nootropowe oraz wspiera organizm jako substancja psychostymulująca. Stanowi pewną pośrednią część w procesie syntezy choliny (z fosfatydylocholiny).

Jak działa cytykolina?

W jaki sposób działa cytykolina? Dzięki cytykolinie wzrasta wspomniana fosfatydylocholina. To ta substancja znacząco usprawnia funkcje mózgu pomagając również podnieść szereg innych kluczowych substancji chemicznych wysyłających informacje do „centrum dowodzenia”, czyli do mózgu. Prawdopodobnie pozytywne działanie cytykoliny wynika także z mechanizmu wzrostu glutationu. Dzięki odpowiedniej suplementacji dochodzi do zwiększenia ilości / gęstości specyficznych receptorów (tzw. receptory dopaminergiczne). Dzięki wspomnianym mechanizmom zauważalna jest poprawa koncentracji uwagi i ogólnej wydajności mózgu. Metabolity cytykoliny skutecznie przechodzą przez barierę krew-mózg uskuteczniając dalsze tworzenie kluczowego neuroprzekaźnika – acetylocholiny.

Zastosowanie cytykoliny

Kiedy warto stosować cytykolinę?

  • spadek pamięci i umiejętności myślenia, które pojawiają się wraz z wiekiem

  • może pomagać wspierać pamięć u osób w wieku od 50 do 85 lat

  • wykorzystywana w grupa zaburzeń oka, które mogą prowadzić do jaskry

  • wykorzystywana w leczeniu niedowidzenia


Pomimo, że doustna
suplementacja cytykoliną może zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą Parkinsona, to wciąż nie zmniejsza charakterystycznego dla tej choroby drżenia. Aby wesprzeć regenerację komórek mózgu, można tę substancję łączyć z kwasami Omega-3, Brahmi, Gotu Kola, Lion’s mane.

Autor: Łukasz Jaśkiewicz