Słyszeliście kiedyś o hupercynie? Jest to naturalna substancja, która podkręca, w dość znaczącym stopniu, nasz centralny układ nerwowy. Poprawia doraźnie funkcje kognitywne oraz koncentrację i zdolność do uczenia się. Dodatkowo polepsza odczuwalnie sen i marzenia senne. Polecana w czasie wytężonego wysiłku mentalnego, bezsenności i załamaniu funkcji poznawczych.

Najsilniej działający stymulator pamięci i koncentracji

Hupercyna A jest alkaloidem ekstrahowanym z rośliny Huperzia serrata. Jest ona związkiem od dawna wykorzystywanym w tradycyjnej medycynie Chin. W kraju tym wykonano również największą liczbę badań nad jej potencjalnym zastosowaniem terapeutycznym.

Obecnie hupercyna jest popularnym środkiem o działaniu nootropowym, którego stosowanie powoduje poprawę zdolności kognitywnych i pamięci, a także pomaga utrzymać mózg we właściwej kondycji. Pozytywne efekty są wynikiem zdolności tej cząsteczki chemicznej do przekraczania bariery krew-mózg oraz inhibicji pracy enzymu acetylocholinesterazy (AchE).

Enzym ten jest odpowiedzialny za rozpad jednego z najważniejszych neuroprzekaźników (mianowanego transmiterem nauki) - acetylocholiny. Powszechnie uważa się, że hupercyna A jest jednym z najsilniejszych inhibitorów AchE. Oprócz produkcji roślinnej, hupercyna A otrzymywana jest wytwarzana za pomocą syntezy chemicznej. Liczne badania udowodniły, iż te rodzaje mają praktycznie jednakowe działanie.

Działanie neuroprotekcyjne Hupercyny A

Udowodniono, iż hupercyna A jest zdolna chronić neurony oraz pojawiające się między nimi połączenia. Wynika to z kilku mechanizmów jej działania. Hupercyna wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne co prowadzi do zmniejszania uszkodzeń mózgu wywołanych infekcjami. Jest również w stanie ograniczać ilość glutaminianu, a tym samym redukować szkody wynikające z jego działalności.

Alkaloid ten obniża poziom aktywności kaspazy-3, zapobiega w ten sposób odkładaniu się złogów płytek β-amyloidu, których nadmiar powoduje zanik komórek nerwowych. W 2005 roku wydano publikację, która ukazuje, iż hupercyna A zwiększa poziom czynnika wzrostu nerwów (NGF) u badanych szczurów. Pozwala tym samym na szybszą odbudowę komórek nerwowych i ich sprawniejsze funkcjonowanie.

Śpisz lepiej i łatwiej walczysz z uzależnieniami!

Jest wiadome, iż acetylocholina jest kluczowym czynnikiem, aby zapamiętywać marzenia senne. Jest ona również zaangażowana w inicjację snu w fazach REM. Hupercyna jako jeden z najsilniejszych inhibitorów rozkładu acetylocholiny, polepsza pośrednio odczuwanie wrażeń sennych, a dokładniej sny są dużo żywsze i trwają dłużej.

Ta substancja chemiczna jest również antagonistą receptorów układu glutaminergicznego. Przez to pomaga walczyć z uzależnieniami od wielu rodzajów używek. Cecha ta również sprzyja odzyskaniu wrażliwości układu nerwowego na działanie stymulantów.

Z czym najlepiej łączyć Huperzine A?

W celu maksymalizacji efektów przyjmowania hupercyny A, wskazane jest przyjmowanie jednocześnie substancji, które potęgują wydzielanie acetylocholiny, czyli nośniki choliny: np. alpha-GPC, CDP-cholina.

  • Bacopa monnieri, 5-HTP, Ashwagandha, Rhodiola rosea, Ginkgo biloba, Jeżówka (Lion's mane) – polepszenie koncentracji i pamięci, przyspieszenie procesu uczenia się;

  • Kofeina, L-teanina, Bacopa monnieri, Horny goat weed – zatrzymanie pracy acetylocholinesterazy (AChE), podwyższenie poziomu acetylocholiny.

_____________

Autor: Tomasz Domoradzki