Witaminy dla kobiet – jakie brać?
Witaminy dla kobiet to coraz popularniejszy segment preparatów, który z roku na rok zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego typu suplementu? Co powinno znajdować się w takich produktach?
Wiele suplementów multiwitaminowych na rynku to mieszanka wielu składników aktywnych, przez co ciężko o właściwe i polecane konkretne stężenie dla każdej z nich. W artykule skupimy się na konkretnych składnikach, których warto wypatrywać na etykietach produktów wybierając multiwitaminy dla kobiet.
-
Suplementy witaminowo-mineralne dla kobiet
-
Co powinny mieć witaminy dla kobiet?
-
Kwas foliowy
-
Witamina D
-
Żelazo
-
Selen i miedź
Suplementy witaminowo-mineralne dla kobiet
Suplementy witaminowo-mineralne dla kobiet kojarzone są nie tylko z suplementacją kobiet w wieku rozrodczym, np. planujących poczęcie, gdzie dieta oraz odpowiednia podaż składników mineralnych i witamin jest bardzo istotna. Oczywiście w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na większość składników odżywczych. Obecnie coraz częściej obserwuje się niedobory witaminowo-mineralne u młodych kobiet, zarówno aktywnych jak i nieaktywnych fizycznie. Niedobory któregokolwiek ze składników mogą mieć niebezpieczne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Dla przykładu np. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dla kobiet (w trakcie ciąży) suplementację kwasem foliowym i żelazem. To bardzo ważne podstawy.
Co powinny mieć witaminy dla kobiet?
Wiele badań potwierdza istotny wpływ witamin i składników mineralnych na płodność oraz prawidłowy rozwój organizmu, a wśród najważniejszych składników w preparatach wymienia się:
- witaminę A i beta-karoten,
- witaminę B6, B12, C, E,
- kwas foliowy,
- żelazo,
- magnez,
- mangan, cynk,
- selen i miedź oraz wapń.
Kwas foliowy
Uważa się, że suplementacja kwasem foliowym jest konieczna ze względu na jego dużą niestabilność w naturalnych źródłach, co może np. zwiększać ryzyko niedoborów. Foliany są wrażliwe na wysoką temperaturę, promieniowanie UV czy pH środowiska, a biodostępność tych związków zależy również od obecności witaminy B12, witaminy C, żelaza i cynku (warunkują prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego).
Kwas foliowy ma szczególne znaczenie w rozwoju układów krwiotwórczego i nerwowego oraz funkcjonowaniu tkanek (zbudowanych z komórek o intensywnych podziałach, w tym tkanek płodu). Odpowiednia podaż kwasu foliowego wydaje się odgrywać istotną rolę w rozwoju i implantacji zarodka. Z tego względu kwas foliowy uważa się za jedną z najważniejszych witamin dla rozwijającego się płodu. Zapotrzebowanie na nią w okresie ciąży wzrasta dwukrotnie.
Witamina D
Niedobór witaminy D jest związany z wieloma niepożądanymi skutkami zdrowotnymi, w tym wynikami ciąży. Większość badań wskazuje na duży odsetek kobiet mających zbyt niskie stężenie tej witaminy w surowicy krwi. Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko powikłań ciąży.
Żelazo
Niedobór żelaza wśród kobiet w wieku rozrodczym jest w dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem. Skutkuje on rozwojem niedokrwistości i w konsekwencji niską masą urodzeniową dziecka. Suplementacja żelaza u kobiet w wieku rozrodczym jest główną częścią interdyscyplinarnej strategii w celu zwalczania i profilaktyki jego niedoboru oraz leczenia łagodnej i umiarkowanej niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Selen i miedź
Selen i miedź uczestniczą w różnych funkcjach metabolizmu. Miedź jest składnikiem wielu enzymów, które oddziałują również na gospodarkę żelaza. Zarówno wysokie jak i niskie stężenie miedzi w organizmie może się wiązać z niedokrwistością z powodu niedoboru żelaza. Selen pełni rolę przeciwutleniającą. W wyniku niedostatecznej podaży selenu w diecie zwiększa się ryzyko nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, chorób tarczycy, niepłodności i powikłań rozrodczych.
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz